Na volby v Luhansku dohlíží i český senátor. Bude na "černé listině" SBU?

Praha - Na separatistickém východě Ukrajiny se dnes konají volby, které jsou jablkem sváru mezi Ruskem a Západem. Na hlasování jel dohlížet i senátor z Ústí nad Labem Jaroslav Doubrava. Do Luhansku se vydal jako soukromá osoba na pozvání, netuší ale, od koho bylo, uvedl server iDnes.cz. Ukrajinská tajná služba SBU dnes oznámila, že se chystá zapsat na seznam nežádoucích osob zahraniční pozorovatele, kteří dohlíželi na volby rebelů.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

Doubrava, který ve volbách v roce 2010 kandidoval za hnutí Severočeši.cz a do té doby byl členem KSČM, je prý na Ukrajině součástí tříčlenného týmu. Zatím navštívil asi 15 volebních místností. "Nesetkali jsme se s jedním jediným problémem," řekl.

Doubravu prý oslovil někdo z Česka, senátor ale nepátral po tom, kdo. "Přišel za mnou jeden můj kolega a kamarád a poprosil mě, jestli bych nejel. Probudila se ve mně jakási novinářská vášeň. Říkal jsem si, že je to příležitost podívat se na místa bojů a všeho toho dění. Takže jsem souhlasil a on mi oznámil, že tehdy a tehdy se sejdu na letišti s tím a tím, ten pro mě bude mít letenky a poletíme," řekl serveru.

Proruští separatisté v obsazené části Luhanské a Doněcké oblasti uspořádali volby šéfů samozvaných lidových republik a jejich parlamentů navzdory důraznému nesouhlasu Kyjeva. V Doněcku podle odhadů vyhrál Alexandr Zacharčenko, z "premiéra" by se tak měl stát "prezident".

Jak informuje CT24, lídři samozvaných lidových republik voličům slibují, že jim vrátí práci, obnoví infrastrukturu i zničená města po měsících bojů, otevřou nové školy a úřady, oživí ekonomiku a především se nevzdají ukrajinské armádě. "Znovu nastartujeme ekonomiku, vrátíme lidem vše, co během války ztratili. Obnovíme výrobu místních továren a celkově vybudujeme od základu nový stát. Je jasné, že jednání s Kyjevem se v budoucnu nevyhneme. Teď si to ale neumím představit," uvedl Zacharčenko.

Oficiální mezinárodní pozorovatelé sice volby bojkotují, ale na místo dorazilo několik desítek zástupců Ruska, různých separatistických regionů Evropy či okrajových evropských politických stran.

Podle agentury TASS byli zahraniční pozorovatelé a zákonodárci prohlášením SBU překvapeni. Ukrajinská bezpečnostní služba prý uvedla, že jejich činnost pokládá za zločinnou.

"My tu o ničem nerozhodujeme. Přijeli jsme monitorovat volby," ohradila se černohorská poslankyně Radojica Živkovičová. Novinář ze srbského listu Politika Slobodan Samardžić zase varoval, že po návratu do Bělehradu podá s dalšími pozorovateli protest na ukrajinské ambasádě.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman v OSN? Neřekl nic nového, shodují se čeští politici

19.09.2017 19:34 Praha - Zástupci českých politických stran reagovali na dnešní slova prezidenta Miloše Zemana v OSN…

Senátoři se sejdou 11. října, na programu mají i zbraňovou novelu

19.09.2017 19:26 Praha – Senátoři se sejdou 11. října, rozhodl organizační výbor. Na programu je zákon o platebním…

Poslanci vyzvali k výjimečnému využívání zajišťovacích příkazů, Pilný se…

19.09.2017 18:59 Aktualizováno Praha - Zajišťovací příkazy by měla Finanční správa využívat jen výjimečně a posuzovat jejich dopad…

Cenu pro Zemana hodnotí politici vesměs pozitivně, Kalousek si rýpnutí…

19.09.2017 16:53 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dostal v New Yorku od Amerického židovského fondu ocenění Bojovník za…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama