Solná aféra: Češi, nebuďte hysteričtí, vzkazují Poláci

Varšava - Polský ministr zemědělství Marek Sawicki řekl, že zmiňovaný zákaz dovozu potravin z Polska do České republiky je nereálný. České zemědělství navíc není podle Sawického konkurenceschopné, informuje v úterý server wprost24.

Diskuse: 0

Solná aféra: Češi, nebuďte hysteričtí, vzkazují Poláci - anotační foto
reklama

Sawického prohlášení je reakcí na snahu jeho českého protějšku Petra Bendla (ODS) o prosazení plošného zákazu dovozu potravin mezi členskými státy EU v případě, že se země nebudou vzájemně informovat o možných problémech.
 
Konkrétně jde o technickou sůl, která se v některých polských potravinách používala místo soli jedné, a vaječnou moučku s nebezpečnými látkami.
 
Ministr Sawicki potvrdil dřívější závěry, že vaječná moučka obsahuje jedovaté kadmium, olovo a bakterie E.coli. Podobně jako skandál s technickou solí i tento případ vyšetřuje policie. Bendlova reakce je podle něj přehnaná.
 
"Jsou to tlaky zevnitř. Češi v zemědělství zaostávají, dnes už tomu našemu nemohou konkurovat. Čeští výrobci bijí na poplach pokaždé, když se na polském nebo německém trhu objeví cokoli špatného," dodal Sawicki.
 
Jeho náměstek Andrzej Butra v pondělí pro list Gazeta Prawna dokonce řekl, že Češi reagují hystericky.

"Hysterická reakce české strany může vznikat ze strachu před oblíbeností polských potravin u tamních konzumentů," uvedl Butra. "Za pozornost stojí fakt, že do Čech exportujeme potravinářské a zemědělské produkty za více než miliardu eur. Češi jsou třetími největšími odběrateli polských potravin," dodal.

"Naše obavy pramení z přístupu polské strany, která za celou dobu nedokázala na naše opakované žádosti o informace reagovat a naše obavy rozptýlit," reagoval český ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). I nadále se bude snažit jednání o polské soli otevřít na evropské úrovni.
 
Aféra s technickou solí v potravinách vypukla v únoru. Pět lidí ze tří firem od roku 1999 levně nakupovalo technickou sůl určenou na posyp silnic a prodávali ji se zhruba trojnásobným ziskem jako sůl jedlou. Polští hygienici na začátku března po prvních testech vzorků technické soli uvedli, že sůl sice není jedlá a v potravinářském průmyslu se používat nesmí, zdraví škodlivá ale není.
 
O škodlivé moučce se veřejnost dozvěděla na začátku března. Do její výroby byly zapojeny dvě firmy. Do vaječné moučky dávaly ty nejlevnější ingredience, z nichž lze moučka vyrobit, včetně potravinářských přísad pro dobytek. Objevil se v ní krmný vápenec, rybí moučka, syrovátka, olej nebo sádlo.

reklama
Klíčová slova: Polsko zemědělci

Diskuse

Solná aféra: Češi, nebuďte hysteričtí, vzkazují Poláci

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Brněnský primátor to natřel odpůrcům migrantů. Už chystá lůžka pro uprchlíky - anotační foto

Brněnský primátor to natřel odpůrcům migrantů. Už chystá lůžka pro uprchlíky

07.07.2015 10:49 Brno – Bouřlivá debata o tom, zda přijmout nebo nepřijmout uprchlíky se přesunula i do Brna. Před několika...

Soud pustil z vazby pražského advokáta Grubnera  - anotační foto

Soud pustil z vazby pražského advokáta Grubnera

07.07.2015 10:46 Praha - Soud propustil z vazby pražského advokáta Martina Grubnera, který byl s dalšími 16 lidmi obviněn v...

Plýtvání státními penězi: NKÚ odhalil závažné nedostatky na fondu dopravy - anotační foto

Plýtvání státními penězi: NKÚ odhalil závažné nedostatky na fondu dopravy

07.07.2015 10:45 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na to, jakým způsobem hospodařil v letech 2011 až 2014...

Babiš je piraňa, myslí si Češi. Sobotka dopadl mnohem hůř - anotační foto

Babiš je piraňa, myslí si Češi. Sobotka dopadl mnohem hůř

07.07.2015 10:40 Praha - Zatímco ministra financí Andreje Babiše (ANO) vnímají Češi jako dravou piraňu, premiér Bohuslav...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Jste pro referendum o vystoupení Česka z EU?

Hlasovalo 11890 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama