Kalamita kůrovce se týká všech vlastníků lesů, brání se odvolaný šéf Lesů ČR

Hradec Králové - Odvolaný generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád odmítl, že by kvůli jeho řízení státní podnik nezvládal likvidaci kůrovcové kalamity. Problém se se podle něj netýká pouze lesů ve správě Lesů ČR, ale všech vlastníků lesů hospodařících v obdobných podmínkách, a to i v sousedních zemích. Szórád to dnes uvedl ve svém prohlášení.

Přidejte svůj názor

Těžba dřeva, ilustrační fotografie

Právě nezvládnutím řízení podniku při likvidaci kůrovcové kalamity ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) zdůvodnil Szórádovo odvolání. Podle Szóráda to není objektivní vysvětlení.

Szórád uvedl, že na několika krátkých schůzkách s ministrem Milkem nedostal dostatečnou příležitost mu záležitosti řádně ozřejmit, vysvětlit příčiny problému a navrhnout řešení. "Zpracované materiály a výzvy k řešení mimořádných situací zůstaly nenaplněny a je bezpochyby, že se mi nepodařilo rozptýlit jeho nedůvěru v mou osobu," uvedl Szórád.

Chřadnutí lesů spojené s kůrovcovou kalamitu lze podle něj v Česku zaznamenat s různou intenzitou od 90. let minulého století, přičemž se zvětšuje s rostoucími klimatickými extrémy. "Podnik přijal řadu organizačních a provozních opatření a dlouhodobě předkládal návrhy k řešení situace, které se ovšem nepodařilo prosadit. Obávám se, že bez širší spolupráce napříč resorty nebude v silách podniku, natož jednotlivce, byť v pozici generálního ředitele, s tímto stavem, který překračuje meze standardu, něco reálně udělat," uvedl Szórád.

Podnik je podle něj v pozici veřejného zadavatele a nemůže tak pružně reagovat na vznikající situace a přijímat rychlá řešení. Stát by měl podle Szóráda operativně umožnit výjimky ze zákona o zadávání veřejných zakázek. A to vyhlášením krizového stavu nebo zřízením pozice vládního zmocněnce, který bude oprávněn výjimku v zájmu řešení mimořádných situací udělit.

Problémem při likvidaci kalamity je podle Szóráda i nedostatek pracovníků. "Je nezbytné zjednodušit a ujasnit pravidla pro zaměstnávání zahraničních pracovníků, zejména z Ukrajiny a Srbska," uvedl.

Szórád také uvedl, že okolní státy uvolnily na podporu vlastníků lesů významné sumy na překonání krize vyvolané kalamitami a pádem cen. "Zejména Bavorsko pružně uvolnilo částku 100 milionů eur (2,5 miliardy korun) a umožnilo finančními podporami vlastníkům lesa akceptovat významné snížení cen dříví. V České republice se obdobný krok neudělal. Pak je pochopitelné, že se nepříznivý cenový vývoj musí odrazit ve výsledcích hospodaření jednotlivých vlastníků," uvedl Szórád.

Lesům ČR v letošním prvním čtvrtletí klesl hrubý zisk meziročně o 27 procent na 1,25 miliardy korun. Do zisku i tržeb se podle podniku negativně promítlo významné snížení cen dřeva.

Milek řízením podniku dnes pověřil dosavadního ředitele lesního a vodního hospodářství Lesů ČR Tomáše Pospíšila. O situaci a řešeních kalamity bude v úterý jednat meziresortní skupina za účasti premiéra v demisi Andreje Babiše a ministrů zemědělství a životního prostředí Jiřího Milka a Richarda Brabce.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úžasný úspěch: Český vědec přišel na kloub fotosyntéze

21.05.2018 17:18 Praha - Karel Žídek z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd (AV ČR) dokázal přesně změřit, jak se v…

Zákon o zasněžování? Inspekce odhalila mezi skiareály několik hříšníků

21.05.2018 09:59 Praha - Lyžařské areály se zlepšily v dodržování zákona při čerpání vody pro výrobu umělého sněhu.…

Farmtec z Agrofertu plánuje velkou expanzi, hitem jsou speciální žlaby

21.05.2018 08:50 Jistebnice - Firma Farmtec, zaměřená na investice do zemědělství, plánuje růst výrobních kapacit o…

Tvrdé dopady sucha: Hrozí vysychání Vltavy?

20.05.2018 10:23 Praha - Vodohospodáři na Vltavě již vypouštějí z přehrad více vody, než kolik do nich přiteče, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama