Holomrazy zřejmě napáchaly škody zemědělcům, může to mít vliv na ceny

Praha - Mrazy kolem minus 20 stupňů Celsia bez pokrytí půdy sněhem nejsou dobré pro ozimy jako pšenice, ječmen nebo řepka. Podle Agrární komory ČR se musí počkat, až mrazy skončí, pak se teprve budou sčítat škody.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

"Teploty jsou pro řepku i ozimy hraniční a tento mráz rozhodně poničí listovou plochu. Otázka do jaké míry. To se zjistí, až se oteplí a odumřelé listy zčernají. Lze předpokládat, že to tedy ohrozí porosty a že se můžou snížit výnosy," řekl mluvčí komory Jiří Felčárek.

Předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha upozorňuje na to, že klimatické jevy, kdy se zvyšuje četnost extrémních srážek a střídají se období extrémního sucha s povodněmi a záplavami nebo teplé zimy s holomrazy, budou mít stále větší vliv na zemědělství i na vývoj cen agrárních komodit. "Škody, které způsobilo sucho za posledních 30 let v zemích Evropské unie, přesahují 100 miliard eur. Proto se zemědělci snaží kromě zabraňování úbytku půdy také o udržení vody krajině," uvedl svaz v tiskové zprávě.

Zemědělství neprospívají příliš teplé a suché zimy, kdy nevymrznou plevele a přemnoží se škůdci i škodná zvěř, zejména pak divoká prasata. Navíc, když je v zimě málo sněhu a srážek, jsou pak ohroženy zásoby spodní vody. "Každá mince má dvě strany. Na jedné straně tedy hovoříme o výkyvech počasí, které je nezávislé na lidské vůli a které do budoucna bude ovlivňovat zemědělskou produkci. Na druhé straně máme vědeckotechnický pokrok, který dosáhl tak daleko, že se v rostlinné výrobě používají výkonnější a odolnější odrůdy, které tyto objektivně existující výkyvy do určité míry eliminují," dodal Pýcha.

Výsledky sucha jsou pak podle něj vidět například v Jihomoravském kraji - na Znojemsku, kde se v minulosti sklízelo kolem pěti až sedmi tun obilí na hektar, se loni sklidilo kolem dvou tun na hektar.

Za sucho by měli dostat zemědělci odškodnění, vždy ale pouze se souhlasem vlády. Již dlouho se pak mluví o vytvoření speciálního fondu, ve kterém by se systematicky počítalo s odškodněním za tzv. těžko pojistitelná rizika.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

České farmy nepřijdou o miliardy? Většina států EU souhlasí s nepovinným…

20.03.2018 15:38 Praha - Většina unijních států souhlasila s tím, aby evropské dotace pro zemědělce nebyly po roce…

Hrozí Česku jablečná krize? V létě by již mohly být sklady prázdné

13.03.2018 15:38 Holovousy (Jičínsko) - Loňská neúroda jablek v hlavních pěstitelských zemích v Evropě by se mohla v…

Další epidemie ptačí chřipky v ČR? Na Západě už řádí nebezpečný subtyp viru

04.03.2018 13:40 Praha - Veterináři se stále obávají rizika zavlečení ptačí chřipky na české území. U volně žijících…

Zisk v zemědělství loni klesl na 21,3 miliardy. Roste závislost na dotacích

01.03.2018 15:49 Aktualizováno Praha - Zisk českého zemědělství loni meziročně klesl o 5,4 procenta na 21,3 miliardy korun.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama