Zisk v zemědělství loni klesl na 21,3 miliardy. Roste závislost na dotacích

Praha - Zisk českého zemědělství loni meziročně klesl o 5,4 procenta na 21,3 miliardy korun. Nejvyšší zisk zemědělství vykázalo v roce 2016 a 2014. Loňské výsledky jsou předběžné, v následujících měsících je bude Český statistický úřad (ČSÚ) upřesňovat. Za poklesem stojí podle ministerstva zemědělství především sucho.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Ilustrační foto

Celková zemědělské produkce činila zhruba 133 miliard korun, rostlinná výroba měla hodnotu 73,7 miliardy korun, živočišná 51,4 miliardy Kč. O 13 procent vzrostla hodnota živočišné produkce, mimo jiné kvůli zdražení mléka a vajec. Naopak hodnota rostlinné produkce klesla o 6,1 miliardy korun, slabší byla sklizeň kukuřice, řepky, pšenice a ovoce. Ceny a sklizeň byly pro zemědělce pozitivní u vinných hroznů.

Podle ministerstva byl nárůst živočišné výroby daný návratem výkupních cen na rentabilní úroveň. "Došlo k růstu cen mléka oživením světové poptávky, podobně se v druhém pololetí roku 2017 vyrovnala nabídka s poptávkou u vepřového masa, u vajec došlo k poklesu nabídky zejména výraznějším utrácením v chovech v západní Evropě v důsledku tzv. fipronilové kauzy," uvedla exekutiva. Podle mluvčího Agrární komory Jiřího Felčárka zisk z vyšších cen mléka je jen díky oživení cen, razantní nárůst cen másla a vajec pak označil nikoliv za standardní vývoj, ale kritickou situaci na trhu.

Objem vyplácených dotací na výrobu meziročně vzrostl o 6,1 procenta na 32,5 miliardy korun. Největší objem byl vyplacen na jednotnou platbu na plochu (SAPS) a na ozeleňování (Greening). Jak řekl ředitel odboru statistiky zemědělství ČSÚ Jiří Hrbek, zemědělci jsou na dotacích stále více závislí.

Celkové množství dotací, kam spadají například i dotace na výrobky nebo investice, stouplo o více než dvě miliardy na 37,8 miliardy.

Podle Felčárka má stále mnoho podniků problém i za této situace investovat do vlastního rozvoje, inovací a zvyšování konkurenceschopnosti. Historicky byla podle něj výroba větší, není tak využit ani lidský potenciál, ani hospodářský potenciál půdy.

Přestože se zemědělcům "vždycky žije špatně", jak řekl Hrbek, dochází v oboru k některým reálným změnám. Část peněz v zemědělství podle něj tvoří například i zisk ze zhruba 300 bioplynových stanic, které v ČR jsou. Zemědělci podle něj ale z nich mají nižší peníze, protože jim končí záruční lhůty, opravy si tak musí platit sami.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

České farmy nepřijdou o miliardy? Většina států EU souhlasí s nepovinným…

20.03.2018 15:38 Praha - Většina unijních států souhlasila s tím, aby evropské dotace pro zemědělce nebyly po roce…

Hrozí Česku jablečná krize? V létě by již mohly být sklady prázdné

13.03.2018 15:38 Holovousy (Jičínsko) - Loňská neúroda jablek v hlavních pěstitelských zemích v Evropě by se mohla v…

Další epidemie ptačí chřipky v ČR? Na Západě už řádí nebezpečný subtyp viru

04.03.2018 13:40 Praha - Veterináři se stále obávají rizika zavlečení ptačí chřipky na české území. U volně žijících…

Holomrazy zřejmě napáchaly škody zemědělcům, může to mít vliv na ceny

03.03.2018 14:52 Praha - Mrazy kolem minus 20 stupňů Celsia bez pokrytí půdy sněhem nejsou dobré pro ozimy jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama