V lesích na Vysočině pořád zůstávají polomy po říjnové vichřici

Jihlava - Polomy v lesích Vysočiny způsobené před čtvrt rokem vichřicí Herwart se podařilo někde lesníkům zpracovat z 30 procent, jinde je jejich těžba za polovinou.

Přidejte svůj názor

Následky vichřice Herwart

Některé úředně vydané zákazy vstupu do lesů pro veřejnost sice přestanou brzo platit, lidé by ale stále měli počítat s pohybem těžké techniky. Po říjnové vichřici spadlo některým vlastníkům a správcům lesů víc stromů než jich běžně vytěží za rok. Z lesa je potřebují dostat do jarního rojení kůrovce.

Zima s malým množstvím sněhu práce nebrzdí. Intenzivní těžbou ale trpí lesní cesty a podmáčené pozemky, protože moc nemrzne.

Mezi vichrem nejpostiženější patřilo Lesní družstvo obcí sídlící v Přibyslavi s rozsahem polomů zhruba 50.000 metrů krychlových. Zpracovány jsou asi z 60 procent, řekl ředitel Jiří Svoboda. Práce v místech s velkým množstvím popadaných stromů urychlilo nasazení tří výkonných strojů, harvestorů, které dokážou strom pokácet, odvětvit i rozřezat. Déle potrvá těžba vývratů roztroušených v lesích. "To půjde pomaleji, protože ten zbytek budou dělat lidé s pilami rukama," uvedl ředitel.

Družstvo spravuje 5700 hektarů lesů na Havlíčkobrodsku a Žďársku. Do některých má veřejnost zakázáno vstupovat do konce ledna, do jiných do 10. února. "Nepočítáme s prodlužováním," řekl Svoboda k zákazům. Lidé ale budou i dál v lesích potkávat auta s mnohatunovým nákladem. "Odvážíme obrovské množství dřeva po cestách, které jsou uklouzané," uvedl ředitel. Pracoviště s velkou těžbou označují páskami.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Revize domácích kotlů? Lhůty se prodlouží ze dvou na tři roky, schválila…

23.05.2018 13:50 Aktualizováno Praha - Lhůty pro revize domácích kotlů se prodlouží ze dvou na tři roky, cenové rozpětí za revizi…

Úžasný úspěch: Český vědec přišel na kloub fotosyntéze

21.05.2018 17:18 Praha - Karel Žídek z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd (AV ČR) dokázal přesně změřit, jak se v…

Zákon o zasněžování? Inspekce odhalila mezi skiareály několik hříšníků

21.05.2018 09:59 Praha - Lyžařské areály se zlepšily v dodržování zákona při čerpání vody pro výrobu umělého sněhu.…

Farmtec z Agrofertu plánuje velkou expanzi, hitem jsou speciální žlaby

21.05.2018 08:50 Jistebnice - Firma Farmtec, zaměřená na investice do zemědělství, plánuje růst výrobních kapacit o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama