Nový ministr Milek: Hlavní je potravinová soběstačnost ČR. Babiš by dvojí kvalitu výrobků řešil jednoduše

Praha - Ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) považuje za svou prioritu zajištění potravinové soběstačnosti Česka. Vyloučil možnost prodeje státních podniků Budvar a Lesy ČR. V Bruselu bude jednat o podobě společné zemědělské politiky po roce 2020.

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Ministerstvo zemědělství

Na zajištění potravinové bezpečnosti apeloval i premiér Andrej Babiš. Milek prohlásil, že to považuje za svou hlavní prioritu, důležité proto podle něj bude dát zemědělcům a potravinářům podporu srovnatelnou s tím, jakou mají jejich kolegové v západních zemích EU. "Každý vyspělý národ dbá o zajištění soběstačnosti v základních potravinách," řekl.

Nový ministr chce zabránit tomu, aby se snižovaly eurodotace pro české zemědělce. Očekává se, že se evropský rozpočet na společnou zemědělskou politiku bude snižovat kvůli brexitu.

Milek za další prioritu označil ochranu českého trhu před dovozem potravin, které by neměly dostatečnou kvalitu. Babiš se také zmínil o tomto problému, řešení je podle něj jednoduché. "Měl by být zákon, který řekne: v celé Evropě se bude vyrábět jeden druh Nutelly, všichni to budou kupovat a je to vyřešené," řekl předseda vlády.

V rámci resortu by se dalo podle premiéra šetřit, upozornil na programy na podporu kvalitních potravin, například Klasu. "V minulosti se mi zdálo, že dáváme moc peněz na tu Klasu, jestli to má až takový smysl pro potravináře, nevím," uvedl.

Milek v úřadu bude muset vyřešit i skutečnost, že je předsedou představenstva zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko. Účast členů vlády ve vedení firem, které pobírají dotace, omezuje zákon o střetu zájmů. Jednou z možností, jak vyřešit situaci, aby byla v souladu se zákonem o střetu zájmů, je vložení jeho podílu do svěřenského fondu, řekl již dříve na dotaz novinářů. Podobně naložil kvůli zákonu Babiš se svým zemědělským a potravinářským holdingem Agrofert a firmou SynBiol, když byl ještě ministrem financí v minulé vládě.

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jedovatý fipronil? Čeští příjemci vajec z EU už nemusí dělat testy

25.04.2018 14:16 Praha - Čeští příjemci vajec ze států EU je nebudou muset před prodejem kontrolovat na insekticid…

Do Česka přijdou mrazíky. Zničí ovocné stromy? Předpověď na týden

25.04.2018 07:28 Aktualizováno Praha - Ovocnáři zatím nemají obavy z přízemních mrazíků, které by měly podle meteorologů přijít na…

Lidé kvůli pseudomoru nahlásili na Zlínsku tisíce kusů drůbeže

24.04.2018 17:14 Zlín - Chovatelé z 30 katastrů v okolí Šanova na Zlínsku, kde se v polovině dubna objevil u slepic…

Stav českých lesů? Ekologická katastrofa, zhrozil se náměstek MŽP

24.04.2018 14:18 Aktualizováno Praha - Za bezprecedentní ekologickou katastrofu označil současný stav lesů náměstek ministerstva…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama