České řeky jsou plné antidepresiv, ryby nemají strach z predátorů

Vodňany - Výzkum fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity prokázal, že pstruhy v tocích, kam vyvěrají čističky odpadních vod, ovlivňují psychoaktivní látky. Ryby se méně bojí, což může vést k tomu, že se včas neukryjí před predátory.

Přidejte svůj názor

Léky, ilustrační foto

Vědci zkoumali populaci pstruha obecného v potoku na Prachaticku. V organismech pstruhů žijících v blízkosti vyústění čističek se nachází až 11 psychoaktivních látek, mezi něž patří například antidepresiva.

"Vodní organismy, které žijí v tocích, do nichž ústí čističky, jsou psychoaktivním látkám vystaveny celý život a koncentrace těchto látek v jejich těle může ovlivňovat jejich metabolismus i chování," uvedla Kateřina Grabicová z Laboratoře environmentální chemie a biochemie fakulty rybářství a ochrany.

Výzkum chtěl zjistit, zda látky z čističek nějak působí na ryby. "Domníváme se, že ovlivnění chování může v kombinaci s dalšími vlivy způsobovat velmi významné změny v populacích volně žijících ryb i obecně ve vodních ekosystémech. Ryby mohou například projevovat menší bázlivost a neukrýt se včas před predátorem," uvedla Grabicová.

K obdobným závěrům dospěli i zahraniční vědci ve studii, jejíž závěry letos publikoval odborný časopis Environmental Science & Technology. Také v řece Niagara se vyskytují zbytky léků používaných při léčbě deprese.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina českých farmářů exportuje na Kubu, ČEB je podpoří rekordní sumou

06.12.2017 10:25 Praha/Havana - Česká exportní banka (ČEB) bude letos financovat vývoz potravin, plodin a…

Zemědělci dostanou z národních dotací přes 2 miliardy, schválila vláda

06.12.2017 09:13 Praha - Zemědělci a potravináři by měli dostat v příštím roce z národních dotací 2,05 miliardy…

Zemědělci dostanou z dotací až 2 miliardy

03.12.2017 12:05 Praha - Zemědělci a potravináři by měli v příštím roce dostat v národních zemědělských dotacích 2…

Zase nás vykreslujete ve špatném světle, zlobí se Agrofert. A tak jsme se…

28.11.2017 19:04 Aktualizováno Praha – Holding Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy, které nevlastní, informoval…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama