Zase nás vykreslujete ve špatném světle, zlobí se Agrofert. A tak jsme se zeptali odborníka

Praha – Holding Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy, které nevlastní, informoval Český rozhlas - Radiožurnál. Agrofert připouští, že je to pravda, ale se hájí tím, že se situaci dlouhodobě snaží napravit. A co na to zemědělský expert?

Přidejte svůj názor 38 komentářů

Sklizeň brambor, ilustrační fotografie

Agrofert, který až do nedávna vlastnil donedávna předseda hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš, podle Radiožurnálu hospodaří na asi 1700 hektarech půdy, které mu nepatří a které ani nemá v nájmu. Půda totiž nemá jasného majitele. Podle právníků oslovených rozhlasem holding zřejmě spáchal trestný čin. 

Holding Agrofert v oficiálním prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici uvedl, že odmítá spekulace Českého rozhlasu ohledně údajného neoprávněného hospodaření na některých pozemcích. Poukazuje na to, že podobně jsou na tom stovky českých zemědělců.

„Víme o této situaci, odmítáme ale zavádějící interpretace Českého rozhlasu. V obdobné situaci jsou stovky zemědělských subjektů v České republice, avšak zase jen Agrofert je vykreslován v negativním světle. Jde o pozemky, u kterých dlouhodobě není znám vlastník. Hospodaření na takových pozemcích není nezákonné,“ uvádí Agrofert.

„Naopak takovým postupem je všeobecně ze strany zemědělců chráněn zemědělský půdní fond. Situaci již několik let aktivně řešíme. Pokud se vlastník objeví, nájemné či pachtovné samozřejmě zpětně doplácíme. Odmítáme interpretaci, že bychom se dopouštěli jakékoli nezákonné činnosti v oblasti dotací. Dotace na hospodaření čerpáme zcela v souladu s platnou legislativou,“ tvrdí společnost.

Na názor jsme se zeptali také Zemědělského svazu ČR. „Vzhledem k tomu, že nemáme dostatek relevantních informací k této záležitosti, nebudeme se k tomu vyjadřovat,“ řekla serveru EuroZprávy.cz mluvčí Jana Sixtová.

Částečně za pravdu pak dává Agrofertu odborník na zemědělství František Havlát. Podle něj je otázka, zda jsou majitelé takové půdy opravdu neznámí. Pokud tomu tak je, je podle něj lepší, když orná půda neleží ladem. „Určitě to funguje napříč Českou republikou. Ale zemědělci v tu chvíli nikomu neplatí nájem, takže by na to ani neměli brát dotace, to je jednoduché,“ uvedl pro EuroZprávy.cz Havlát. 

„Podle mého názoru je asi opravdu lépe, když se na takové půdě hospodaří. Jak ale zdůrazňuji, je otázka, zda by ten, kdo na ní hospodaří, neměl buď pobírat žádné dotace, nebo jen dotace zkrácené,“ dodal pro EuroZprávy.cz expert.

Vstupte do diskuze (38)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina českých farmářů exportuje na Kubu, ČEB je podpoří rekordní sumou

06.12.2017 10:25 Praha/Havana - Česká exportní banka (ČEB) bude letos financovat vývoz potravin, plodin a…

Zemědělci dostanou z národních dotací přes 2 miliardy, schválila vláda

06.12.2017 09:13 Praha - Zemědělci a potravináři by měli dostat v příštím roce z národních dotací 2,05 miliardy…

Zemědělci dostanou z dotací až 2 miliardy

03.12.2017 12:05 Praha - Zemědělci a potravináři by měli v příštím roce dostat v národních zemědělských dotacích 2…

České řeky jsou plné antidepresiv, ryby nemají strach z predátorů

01.12.2017 10:54 Vodňany - Výzkum fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity prokázal, že pstruhy v tocích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama