Vyhozené peníze: Do životního prostředí šlo 83 miliard, nijak se to neprojevilo

Praha - Ministerstvo životního prostředí (MŽP) jako každý rok předložilo zprávu, která mapuje stav ovzduší, vod, půdy, lesů, ale také vlivy zemědělství, průmyslu, dopravy a produkci odpadů. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) se prostředí v ČR přes narůstající blahobyt de facto nemění.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Richard Brabec (ANO)

Brabec zároveň uvedl, že v budoucnu je třeba "zintenzivnit péči zejména o kvalitu našeho ovzduší, vody a krajiny". Výdaje na životní prostředí loni dosáhly 82,6 miliardy korun. Meziročně jde o pokles o 14,1 procenta, způsobený hlavně nižším čerpáním evropských peněz. Dlouhodobě peníze vynakládané na životní prostředí v Česku za posledních deset let rostou, rok 2016 byl výjimkou.

Zpráva ale upozorňuje, že na kvalitě ovzduší se dlouhodobě rostoucí výdaje příliš neprojevily. "Kvalita ovzduší v ČR se v porovnání s rokem 2015 víceméně neměnila. Nevyhovovala především v oblastech, kde se kombinuje více zdrojů znečištění - doprava, průmyslová výroba, přenos znečištění ze zahraničí a znečištění z lokálního vytápění domácností," uvedlo MŽP.

Na ovzduší mají zásadní vliv emise z uhelných kotlů, které v roce 2015 vyprodukovaly 36,4 procenta částic polétavého prachu PM10. Ministerstvo očekává, že ovzduší vylepší kotlíkové dotace.

Mezi oblasti, ve kterých přetrvává za poslední roky negativní trend, patří mimo jiné fragmentace krajiny, zdravotní stav lesů a snížení běžných populací ptáků, což je významný indikátor pro zdraví přírody. Ptačí populace klesají setrvale od roku 1982, u lesních druhů se snížila o 14,9 procenta, u ptáků zemědělské krajiny dokonce o 33,5 procenta.

Lesů meziročně mírně přibylo, výměra lesních ploch tak dosáhla 33 procent území ČR. Problémem je ale špatný stav jehličnanů nad 60 let věku, ztrátou jehličí jich je postiženo 74,8 procenta. Půda je podle zprávy ohrožená erozí, i když v některých směrech se situace zlepšuje. "Na území ČR je potenciálně ohroženo 56,7 procenta zemědělské půdy vodní erozí, z toho 17,8 procenta erozí extrémní," uvedlo ministerstvo.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina českých farmářů exportuje na Kubu, ČEB je podpoří rekordní sumou

06.12.2017 10:25 Praha/Havana - Česká exportní banka (ČEB) bude letos financovat vývoz potravin, plodin a…

Zemědělci dostanou z národních dotací přes 2 miliardy, schválila vláda

06.12.2017 09:13 Praha - Zemědělci a potravináři by měli dostat v příštím roce z národních dotací 2,05 miliardy…

Zemědělci dostanou z dotací až 2 miliardy

03.12.2017 12:05 Praha - Zemědělci a potravináři by měli v příštím roce dostat v národních zemědělských dotacích 2…

České řeky jsou plné antidepresiv, ryby nemají strach z predátorů

01.12.2017 10:54 Vodňany - Výzkum fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity prokázal, že pstruhy v tocích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama