Středoškolák objevil v pískovně nečekané tvory, těžaři jeho připomínky respektují

Tábor - Středoškolák Jakub Vácha (17) zkoumal budoucí pískovnu v Dráchově na Táborsku, kde objevil i významnou populaci čolka. Jeho připomínky a rekultivační návrhy zohlednila těžařská firma Českomoravský štěrk při konečném návrhu těžby a odborníci je začlenili do procesu EIA.

Přidejte svůj názor

Jezero, ilustrační fotografie

Lokalitu velkou 100 hektarů zkoumal dva roky, je v ní přes 20 tůní, stok a dalších mokřadů. Zjistil, jací obojživelníci tam žijí, navrhl změny i to, jak by se měla dát plocha po těžbě do pořádku. Díky spolupráci s těžební firmou se jeho zjištění a postřehy dostaly do návrhu těžby.

V chráněném ložiskovém území Dráchov objevil sedm druhů obojživelníků včetně populace čolka velkého, o níž se nevědělo. "Nižší desítky kusů, což je stabilní populace schopná se i šířit. Nejdůležitější je, že nejbližší populace čolka velkého je známá z veselských pískoven. V rezervacích naproti se nikdy nenašel i přesto, že se tam provádí intenzivní průzkumy zaměřené na obojživelníky," řekl Vácha, žák gymnázia v Soběslavi.

V Dráchově se má těžit písek a štěrkopísek, podle Váchova odhadu do deseti let. Firmu Českomoravský štěrk sám oslovil, požádal ji o geologické profily a vrty, aby věděl, kde se bude těžit pod hladinou podzemní vody, kde mohou vzniknout jezera. Ve všem mu vyhověli, sami si práci vyžádali a zapracovali do projektu. Našel vzácnější rostliny, které se přestěhují jinam, aby přežily, v plánu jsou i přesuny obojživelníků.

"Pro těžaře jsou to malá území, pro přírodu důležitá. Ještě důležitější věc: měly by se vytvářet bohaté pobřežní zóny, mělké, postupně se svažující, kde se vytváří společenstva rostlin, na něž jsou navázána společenstva hmyzu, obojživelníci, ryby. Aby se břeh nechal pozvolný; je žádoucí, aby se na ploše nevysazovaly borovicové řádky, ale aby ji příroda mohla zarůst sama," řekl Vácha, rodák z Řípce u Veselí nad Lužnicí.

Mokřady procházel a dělat odchyty. Síťku měl na tyči určené pro malířský váleček, používal i rybářské vrše, dělal noční poslechy obojživelníků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina českých farmářů exportuje na Kubu, ČEB je podpoří rekordní sumou

06.12.2017 10:25 Praha/Havana - Česká exportní banka (ČEB) bude letos financovat vývoz potravin, plodin a…

Zemědělci dostanou z národních dotací přes 2 miliardy, schválila vláda

06.12.2017 09:13 Praha - Zemědělci a potravináři by měli dostat v příštím roce z národních dotací 2,05 miliardy…

Zemědělci dostanou z dotací až 2 miliardy

03.12.2017 12:05 Praha - Zemědělci a potravináři by měli v příštím roce dostat v národních zemědělských dotacích 2…

České řeky jsou plné antidepresiv, ryby nemají strach z predátorů

01.12.2017 10:54 Vodňany - Výzkum fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity prokázal, že pstruhy v tocích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama