Dobroty ze zabijačky? Od listopadu je můžete dávat i osobám blízkým

Praha - Od listopadu bude možné dát osobám blízkým hospodáři výslužku ze zabijačky, umožňuje to novela veterinárního zákona, která začíná platit od prvního listopadu. Od listopadu bude také na dva měsíce možné prodávat "ze dvora" maso z nutrií.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Vepři

Osoba blízká je podle občanského zákoníku definovaná jako příbuzný v přímé řadě, sourozenec, manžel nebo partner. Nebude tak stále možné dát produkty ze zabijačky sousedům. Do dneška platí, že můžou dobroty z domácí zabijačky jíst pouze osoby z domácnosti, kde se poráželo.

Novela také povoluje možnost domácích porážek skotu mladšího šesti let. Na jednom hospodářství ale budou moci chovatelé ročně porazit nejvýš tři kusy ve věku mezi dvěma až šesti lety. Zkrátit se má rovněž nahlášení domácí porážky veterinářům z jednoho týdne na tři dny. Maso z telat budou moci kvůli vyššímu riziku kontaminace konzumovat pouze členové domácnosti chovatele.

Pokud si například tele zlomí nohu, bude moci být poražené i bez předchozího schválení. Bude k tomu ale muset dát souhlas soukromý veterinární lékař a následně bude nutné to státním veterinářům hlásit.

Domácích zabijaček prasat dlouhodobě ubývá. Jitrnice, ovar či tlačenku z vlastnoručně vykrmeného prasete si dopřeje rok od roku stále méně lidí. Podle odhadu ministerstva zemědělství bylo loni v Česku na domácích zabijačkách poraženo 100.000 prasat, o rok dříve 110.000. Před desetiletím bylo při domácích zabijačkách poraženo 190.000 prasat ročně.

Od listopadu bude možné prodávat "ze dvora" maso z nutrií. Umožňuje to novela veterinárního zákona. Od Nového roku ale prodej zakáže evropská legislativa, která se snaží eliminovat invazní nepůvodní druhy zvířat a rostlin.

"Nutrie se zařadily do plánu legislativních prací v roce 2011, od té doby se vlekl ten proces. Takže se to zveřejnilo v zákoně až teď. Mezitím komise zveřejnila seznam invazních druhů, kam dala i nutrie. Takže podle legislativy Evropské unie lze chovat nutrie maximálně do konce tohoto roku. A během chovu nelze nutrie rozmnožovat a musí být jasně zamezeno jejich úniku," řekl na dotaz ČTK ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví Jan Váňa. "Zatím platí, že do konce roku chovatelé prodávat maso z nutrií mohou," dodal.

Česká legislativa problematiku invazních druhů neřeší. Ministerstvo životního prostředí již dříve uvedlo, že do konce volebního období ani neplánuje vládě nějaký takový zákon předkládat.

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Česko začne platit Pařížská dohoda o snižování emisí

03.11.2017 13:37 Praha - V sobotu se Česko stane plnoprávnou smluvní stranou Pařížské dohody. Přistoupením k ní se…

Výslužky ze zabijačky by měl dostávat každý, otočili veterináři

02.11.2017 15:23 Praha - Výslužky ze zabijačky se budou moci rozdávat prakticky libovolně, nejenom příbuzným.…

Produkce masa v Česku ve 3. čtvrtletí klesla. Zemědělci žádají větší…

30.10.2017 11:19 Aktualizováno Praha - Ve 3. čtvrtletí dosáhla výroba masa 107 205 tun, meziročně o 2,8 % méně. Ceny zemědělských…

Začne platit změna zákona: Falšování sadby česneku bude obtížnější

29.10.2017 14:28 Praha - Ve středu 1. listopadu vstupuje v platnost novela, která ztíží prodej falšované sadby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama