Česko má obavy z fipronilu: Dovozci musí testovat vejce ze všech států EU

Praha - Veterináři rozšířili povinné kontroly na fipronil u vajec a vaječných výrobků dovezených ze všech členských států Evropské unie. Problém s insekticidem zasáhl zatím 26 členských zemí EU a také 19 dalších států.

Přidejte svůj názor

Vejce

Dosud museli dovozci laboratorně testovat pouze vejce z Nizozemska a Belgie. Do obdržení výsledků osvědčujících nezávadnost nesmí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta. Dnes to uvedlo ministerstvo zemědělství na svém webu.

Čeští veterináři dostali v úterý z Německa varování, že do ČR dorazilo několik tun vaječných výrobků kontaminovaných fipronilem. "Do dvou provozoven v Plzeňském a Jihočeském kraji se dostala zásilka, která by měla být kontaminovaná fipronilem. Měly by to být pasterizované žloutky a tekutá pasterizovaná vejce. V tento okamžik zjišťujeme, kam dále společnost tuto zásilku distribuovala," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) Radiožurnálu.

Jak dnes na dotaz ČTK potvrdil zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer, mělo jít o sedm tun výrobků směřujících do společnosti Zeelandia, která vyrábí například pekařské a cukrářské směsi. Podrobnosti chce správa sdělit v tiskové zprávě odpoledne.

Společnost Mondelez v pondělí oznámila, že stáhla šest šarží svých Zlatých žloutkových věnečků z českého a slovenského trhu, protože by v nich mohl fipronil být. Na výsledky testů se čeká, řekl dnes ČTK mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva. Výsledky by mohly být v pátek.

"Jako Potravinářská komora zostřené kontroly dovozových vajec nebo vaječných produktů určitě vítáme, protože vzhledem k rozsahu 'skandálu' je takové opatření plně na místě a bezpečnost spotřebitele je na prvním místě," řekl ČTK prezident komory Miroslav Toman. Podle něj by měli dovozci předkládat již při dodávce certifikát o tom, že vejce nejsou kontaminovaná.

Podle mluvčího Agrární komory Jiřího Felčárka ochrání nové povinnosti pro dovozce český trh. "V ČR se fipronil do vajec legálně nemůže dostat, jelikož dotčený přípravek není u nás registrován," uvedl. Podle Tomana se nezjistilo, že by někdo zákaz užívání fipronilu v Česku obcházel.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Středoškolák objevil v pískovně nečekané tvory, těžaři jeho připomínky…

20.11.2017 09:17 Tábor - Středoškolák Jakub Vácha (17) zkoumal budoucí pískovnu v Dráchově na Táborsku, kde objevil…

Pro Česko začne platit Pařížská dohoda o snižování emisí

03.11.2017 13:37 Praha - V sobotu se Česko stane plnoprávnou smluvní stranou Pařížské dohody. Přistoupením k ní se…

Výslužky ze zabijačky by měl dostávat každý, otočili veterináři

02.11.2017 15:23 Praha - Výslužky ze zabijačky se budou moci rozdávat prakticky libovolně, nejenom příbuzným.…

Dobroty ze zabijačky? Od listopadu je můžete dávat i osobám blízkým

31.10.2017 17:15 Aktualizováno Praha - Od listopadu bude možné dát osobám blízkým hospodáři výslužku ze zabijačky, umožňuje to…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama