ODS sází na méně dotací pro zemědělce, chce tak bojovat se suchem a zlepšit kvalitu půdy

Praha - Expertka občanských demokratů na oblast zemědělství a venkova Veronika Vrecionová navrhuje zastropování dotací pro průmyslové zemědělce. Uvedla to ve zprávě pro EuroZprávy. Slibuje si od toho lepší čerpání vodních zdrojů a také zvýšení kvality půdy v Česku. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce letos vyplatit zemědělcům přes miliardu korun kvůli suchu.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Zemědělství

Vrecionová počítá s tím, že stanovení stropu pro výši dotací v oblasti průmyslového zemědělství přinese pozitivní výsledky pro celé Česko. "Zejména proto, aby se zlepšil stav naší krajiny a zvýšila kvalita půdy a dostupnost zdrojů vody, podporuje ODS krácení dotačních prostředků směřovaných na zvyšování průmyslové zemědělské produkce," stojí ve zprávě. 

"Pakliže má být evropské zemědělství vůbec dotováno, je podle ODS nutné využít finančních prostředků především na podporu malého a středního podnikání na venkově a ve veřejném zájmu na zlepšení stavu krajiny," domnívá se expertka strany. 

ODS by se tak ráda zasadila o změnu koncepce dotačních programů v Česku a pro přenastavení jejich priorit. Strana vychází z toho, že podle dosud známých informací o podobně Společné zemědělské politiky EU pro období po roce 2020 by měl jít největší balík podpor právě malým a středním podnikatelům.

Straně se nelíbí dosavadní vedení resortu zemědělství ministrem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a považuje ho za neudržitelné. Na jeho politiku prý doplatí kromě malých a střeních zemědělců také velké podniky. 

"V prvé řadě tím, že nebudou mít nárok na dotace, které budou směřovány na podporu farem rodinného typu, jak prosazuje drtivá většina členských zemí EU. Nepřímo pak tím, že pokračující podpora velkých průmyslových zemědělců by zvýšila rizika sucha nebo lokálních povodní, protože velké nepřerušované půdní celky nedokáží v dostatečné míře zadržet vodu. Ta s sebou následně z polí odnáší nejcennější svrchní část zeminy, a tím klesá kvalita půdy a hektarové výnosy. To zhoršuje konkurenceschopnost našeho zemědělství a přispívá tak k poklesu produkčního potenciálu půdy a potravinové soběstačnosti ČR," vysvětluje Vrecionová. 

ODS navrhuje odklonění části peněz určených na dotace zemědělským podniků směrem k boji s negativními jevy na venkově. "Krácením dotací pro největší zemědělské podniky nemusí naše zemědělství o peníze z Bruselu přijít. Může je využít v souladu s prioritami EU na rozvoj venkova, zmírnění následků sucha, generační výměnu v zemědělství nebo na podporu zaměstnanosti na venkově vytvářením nových pracovních příležitostí především v oblasti služeb," píše Vrecionová. 

Zemědělci bojují se suchem v posledních letech pravidelně. Letos by za škody způsobené suchem mohli podle ministra zemědělství Mariana Jurečky dostat podobně velké kompenzace jako před dvěma lety, kdy jim stát vyplatil 1,2 miliardy korun. Škody zemědělců by měly být podle ministra vyčísleny v nejbližších dnech.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úžasný úspěch: Český vědec přišel na kloub fotosyntéze

21.05.2018 17:18 Praha - Karel Žídek z Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd (AV ČR) dokázal přesně změřit, jak se v…

Zákon o zasněžování? Inspekce odhalila mezi skiareály několik hříšníků

21.05.2018 09:59 Praha - Lyžařské areály se zlepšily v dodržování zákona při čerpání vody pro výrobu umělého sněhu.…

Farmtec z Agrofertu plánuje velkou expanzi, hitem jsou speciální žlaby

21.05.2018 08:50 Jistebnice - Firma Farmtec, zaměřená na investice do zemědělství, plánuje růst výrobních kapacit o…

Tvrdé dopady sucha: Hrozí vysychání Vltavy?

20.05.2018 10:23 Praha - Vodohospodáři na Vltavě již vypouštějí z přehrad více vody, než kolik do nich přiteče, aby…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama