ODS sází na méně dotací pro zemědělce, chce tak bojovat se suchem a zlepšit kvalitu půdy

Praha - Expertka občanských demokratů na oblast zemědělství a venkova Veronika Vrecionová navrhuje zastropování dotací pro průmyslové zemědělce. Uvedla to ve zprávě pro EuroZprávy. Slibuje si od toho lepší čerpání vodních zdrojů a také zvýšení kvality půdy v Česku. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) chce letos vyplatit zemědělcům přes miliardu korun kvůli suchu.

Přidejte svůj názor 10 komentářů

Zemědělství

Vrecionová počítá s tím, že stanovení stropu pro výši dotací v oblasti průmyslového zemědělství přinese pozitivní výsledky pro celé Česko. "Zejména proto, aby se zlepšil stav naší krajiny a zvýšila kvalita půdy a dostupnost zdrojů vody, podporuje ODS krácení dotačních prostředků směřovaných na zvyšování průmyslové zemědělské produkce," stojí ve zprávě. 

"Pakliže má být evropské zemědělství vůbec dotováno, je podle ODS nutné využít finančních prostředků především na podporu malého a středního podnikání na venkově a ve veřejném zájmu na zlepšení stavu krajiny," domnívá se expertka strany. 

ODS by se tak ráda zasadila o změnu koncepce dotačních programů v Česku a pro přenastavení jejich priorit. Strana vychází z toho, že podle dosud známých informací o podobně Společné zemědělské politiky EU pro období po roce 2020 by měl jít největší balík podpor právě malým a středním podnikatelům.

Straně se nelíbí dosavadní vedení resortu zemědělství ministrem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a považuje ho za neudržitelné. Na jeho politiku prý doplatí kromě malých a střeních zemědělců také velké podniky. 

"V prvé řadě tím, že nebudou mít nárok na dotace, které budou směřovány na podporu farem rodinného typu, jak prosazuje drtivá většina členských zemí EU. Nepřímo pak tím, že pokračující podpora velkých průmyslových zemědělců by zvýšila rizika sucha nebo lokálních povodní, protože velké nepřerušované půdní celky nedokáží v dostatečné míře zadržet vodu. Ta s sebou následně z polí odnáší nejcennější svrchní část zeminy, a tím klesá kvalita půdy a hektarové výnosy. To zhoršuje konkurenceschopnost našeho zemědělství a přispívá tak k poklesu produkčního potenciálu půdy a potravinové soběstačnosti ČR," vysvětluje Vrecionová. 

ODS navrhuje odklonění části peněz určených na dotace zemědělským podniků směrem k boji s negativními jevy na venkově. "Krácením dotací pro největší zemědělské podniky nemusí naše zemědělství o peníze z Bruselu přijít. Může je využít v souladu s prioritami EU na rozvoj venkova, zmírnění následků sucha, generační výměnu v zemědělství nebo na podporu zaměstnanosti na venkově vytvářením nových pracovních příležitostí především v oblasti služeb," píše Vrecionová. 

Zemědělci bojují se suchem v posledních letech pravidelně. Letos by za škody způsobené suchem mohli podle ministra zemědělství Mariana Jurečky dostat podobně velké kompenzace jako před dvěma lety, kdy jim stát vyplatil 1,2 miliardy korun. Škody zemědělců by měly být podle ministra vyčísleny v nejbližších dnech.

Vstupte do diskuze (10)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro Česko začne platit Pařížská dohoda o snižování emisí

03.11.2017 13:37 Praha - V sobotu se Česko stane plnoprávnou smluvní stranou Pařížské dohody. Přistoupením k ní se…

Výslužky ze zabijačky by měl dostávat každý, otočili veterináři

02.11.2017 15:23 Praha - Výslužky ze zabijačky se budou moci rozdávat prakticky libovolně, nejenom příbuzným.…

Dobroty ze zabijačky? Od listopadu je můžete dávat i osobám blízkým

31.10.2017 17:15 Aktualizováno Praha - Od listopadu bude možné dát osobám blízkým hospodáři výslužku ze zabijačky, umožňuje to…

Produkce masa v Česku ve 3. čtvrtletí klesla. Zemědělci žádají větší…

30.10.2017 11:19 Aktualizováno Praha - Ve 3. čtvrtletí dosáhla výroba masa 107 205 tun, meziročně o 2,8 % méně. Ceny zemědělských…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama