Nová vakcína proti králičímu moru byla rozebraná během dne, její cena je vysoká

Praha - Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně v srpnu laboratorně potvrdili, že se v Česku vyskytuje nový typ viru králičího moru. Tři tisíce dávek nové vakcíny byly během prvního dne veterináři rozebrány. Dalších zhruba 20.000 dávek přijde v září.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

Hromadné úhyny zaznamenali v červenci chovatelé na různých místech v Čechách či na Vysočině.

"Ukázalo se, že zájem o vakcínu je, ale nevíme, jak to onemocnění v ČR proběhne, nevíme, jaká bude incidence," řekl dovozce vakcíny Josef Bubeníček. Cena za dávku je podle něj vysoká, což je dáno tím, že ji má zaregistrovanou jediný výrobce, který na ní tři roky pracoval. "Chovatelé byli zvyklí, že se vakcinovalo za pět kaček nebo za deset korun. Ale máslo také stálo 25 korun a teď stojí 50, taky si zvykáme," dodal Bubeníček.

Podle ředitele Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Jiřího Bureše skutečně řada z chovatelů své králíky proti novému druhu moru vakcinovat nebude, právě kvůli ceně očkování.

Až se zjistí, jaká je reálná poptávka po vakcíně, doveze Bubeníček další. "Nasmlouváme tolik a tolik, a je to tady - ale musí nám někdo říct, kolik toho budeme potřebovat, jak to onemocnění bude probíhat. Ono je jednoduché dovézt milion dávek, a potom půl milionu za padesát korun zlikvidovat," uzavřel.

Z pohledu veterinárního zákona není králičí mor v seznamu nebezpečných nákaz, a tudíž se kvůli jeho výskytu nenařizují mimořádná veterinární opatření. Státní veterinární správa chovatelům králíků kromě vakcinace doporučuje opatrnosti při nákupech nových zvířat.

Mor králíků je ve světě známý od roku 1984 a v České republice od roku 1988. Díky vakcínám se původně vysoké ztráty způsobené morem snížily. Virus je však variabilní. Starší typy virů způsobují akutně krvácivé onemocnění dospělých králíků. Příznaky se objeví za jeden až tři dny po nakažení, nemoc trvá 12 až 96 hodin a 90 procent zvířat uhyne.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

České farmy nepřijdou o miliardy? Většina států EU souhlasí s nepovinným…

20.03.2018 15:38 Praha - Většina unijních států souhlasila s tím, aby evropské dotace pro zemědělce nebyly po roce…

Hrozí Česku jablečná krize? V létě by již mohly být sklady prázdné

13.03.2018 15:38 Holovousy (Jičínsko) - Loňská neúroda jablek v hlavních pěstitelských zemích v Evropě by se mohla v…

Další epidemie ptačí chřipky v ČR? Na Západě už řádí nebezpečný subtyp viru

04.03.2018 13:40 Praha - Veterináři se stále obávají rizika zavlečení ptačí chřipky na české území. U volně žijících…

Holomrazy zřejmě napáchaly škody zemědělcům, může to mít vliv na ceny

03.03.2018 14:52 Praha - Mrazy kolem minus 20 stupňů Celsia bez pokrytí půdy sněhem nejsou dobré pro ozimy jako…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama