V Česku se objevil africký mor prasat
Praha/Zlín - V Česku se objevil africký mor prasat (AMP). Nemoc byla zjištěna u dvou uhynulých divočáků na okraji Zlína. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Nákaza není nebezpečná pro lidi, pokud se však objeví v chovu, je třeba ho podobně jako u ptačí chřipky utratit a vyhlásit ochranné pásmo.
doporučujeme
Plánujete letos dovolenou v zahraničí? Naučte se jednu velmi důležitou věc, bude se vám hodit
3 základní otázky při výběru obalů do skladu
Chorvatský ministr nesmí do Srbska v odvetě za to, že srbský ministr nesmí do Chorvatska
Chcete prodat nemovitost sami? 6 mýtů o prodeji, které musíte znát
Pronajímáte byt? Mohou nastat děsivé problémy
Řecké ostrovy nebudou kvůli turistům již přijímat uprchlíky. Je to voda na mlýn pašerákům
Sečete (ne)ochotně sekačkou trávu? Pozor, tohle všechno se může stát
V blízkosti nálezu je podnik, který na dvou místech chová 5000 prasat. Zpřísní se v něm hygienické podmínky a prasata budou vyšetřena. V případě, že by se tam objevil úhyn na mor, veterináři by nařídili vybití celého chovu.
V kruhu o poloměru deset kilometrů od nálezu divočáků bude vytyčeno tzv. zamořené území, kde bude zákaz lovu a krmení divokých prasat. Hromadný odstřel divočáků se neplánuje, podle ústředního ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda by se do oblasti pouze nastěhovala jiná divoká prasata.
V Česku se africký mor prasat, který původně přenesla klíšťata od afrických prasat bradavičnatých, nikdy nevyskytoval. Už loni ale informovali o riziku přenosu choroby z Polska čeští veterináři myslivce. "Šíření nákazy souvisí převážně s ilegálním obchodem z neznámých zdrojů, s pohyby lidí, s nehlášením nákazy nebo s nedodržováním opatření biologické bezpečnosti," uvedl tehdy Semerád.
Jednatelka Českomoravské myslivecké jednoty Martina Novotná už dříve ČTK řekla, že nemoc by v českých lesích nemusela mít jenom negativní dopady. Mohla by totiž snížit počty přemnožených divokých prasat. Kromě škod na polích a v lesích přibývá také střetů dopravních prostředků se zvěří.
Onemocnění se projevuje vysokou horečkou, která může trvat i několik dnů. První příznaky se objevují při poklesnutí teploty. Zvířata jsou malátná, těžce dýchají, nepřijímají potravu, trpí krvavým průjmem a zvrací. Nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Vakcinace proti této nákaze není možná - jednak neexistuje a jednak ji ani legislativa nepřipouští.
Primárně se nemoc vyskytuje na africkém kontinentu, kde je endemický v převážné části subsaharské Afriky. Původním nositelem onemocnění je prase bradavičnaté, od kterého se infikoval druh klíšťat, od kterého se nakazila další prasata. Virus může přenášet i další hmyz, ale pouze mechanicky.
Nákazou může onemocnět prase domácí i prase divoké všech věkových kategorií. Virus je vylučován u prasat a nákaza se šíří všemi výměšky a krví do vnějšího prostředí. Významný je rovněž přenos kontaminovanými produkty živočišného původu. Virus je vysoce odolný ve vnějším prostředí i v materiálech živočišného původu. Virus je spolehlivě ničen vysokými teplotami.
Do Evropy, ale i Jižní Ameriky se dostal ve druhé polovině minulého století, k opětovnému zavlečení na evropský kontinent došlo v roce 2007. Nákaza se tehdy prvně objevila v Gruzii a odsud se rychle šířila do Ruska, dalších zakavkazských republik, na Ukrajinu, do Běloruska, Litvy, Polska a Lotyšska.
V ČR se africký mor prasat dosud nikdy nevyskytoval. Nákaza je na Ukrajině, v Moldavsku nebo v Gruzii. V Evropě se dlouhodobě africký mor vyskytuje na Sardinii, jedná se však o izolovanou lokalitu, odkud se nákaza dále nešíří. Epidemie AMP měla v uplynulých letech za následek dramatický pokles počtu prasat v postižených zemích, například v zakavkazských republikách to bylo podle veterinární správy v průměru o 70 procent.
ZOO v Liberci se může pochlubit unikátním mládětem orla
26.04.2018 17:36 Liberec - Liberecká zoo jako první zahrada v Evropě úspěšně odchovala mláďata ohroženého orla…
Do Česka přijdou mrazíky. Zničí ovocné stromy? Předpověď na týden
25.04.2018 22:27 Aktualizováno Praha - Ovocnáři zatím nemají obavy z přízemních mrazíků, které by měly podle meteorologů přijít na…
Jedovatý fipronil? Čeští příjemci vajec z EU už nemusí dělat testy
25.04.2018 14:16 Praha - Čeští příjemci vajec ze států EU je nebudou muset před prodejem kontrolovat na insekticid…
Lidé kvůli pseudomoru nahlásili na Zlínsku tisíce kusů drůbeže
24.04.2018 17:14 Zlín - Chovatelé z 30 katastrů v okolí Šanova na Zlínsku, kde se v polovině dubna objevil u slepic…