Ovocnáři po zimě počítají ztráty. Čtvrtina úrody promrzla, škody přesahují miliardu

Praha - Mrazy, které udeřili letos na jaře, zničily velkou část úrody. Masivní škody utrpěli především ovocnáři a vinaři. Ti první podle Jiřího Felčárka z Agrární komory ČR přišli o úrodu v odhadovaném objemu 42 tisíc tun, což je čtvrtina průměrné roční sklizně sklizně posledních let. Ze zprávy o škodách, kterou vydal Svaz vinařů, zase vyplývá, že škody na prodeji vína dosáhnou až 1.2 miliardy kč.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jarní mráz letos opět způsobil masivní škody

Ztráty jsou masivní

Už druhým rokem trápí české ovocnáře jarní mrazy. Loni jejich ztráty činily 400 milionů korun, letos se odhadují až o pětinu větší – 478 milionů. Více než 42 tisíc tun ovoce přišlo na zmar. Některé plodiny byly zasaženy skutečně masivně. „U meruněk očekáváme propad 82 procent, u broskví 74 procent.Významně byly zasaženy i třešně, u kterých ztráty přesáhnou polovinu,“ uvedl pro EuroZprávy.cz analytik Agrární komory ČR Jiří Felčárek.

Dopady jsou tak podle Felčárka masivní. „Ačkoliv mají plodiny značnou sílu regenerace, jsou uvedené škody mrazem fatální, a to především díky jeho síle a průběhu,“ dodal.

Velké ztráty se letos nevyhnout ani vinařům. Vyplývá to ze zprávy Svazu vinařů, který pomocí dotazníkového šetření mezi vinařstvími odhadoval škody za jarní sezónu 2017. Největší škody, téměř 40 procent úrody, utrpěla znojemská podoblast. Průměrně přijdou čeští vinaři o 25-30 procent plodin. Za nesklizené hrozny je škoda předběžně vyčíslena na 450 milionů korun, v přepočtu na neprodané víno se vyšplhala až na 1,2 miliardy korun. Postiženo nebylo jen víno v České republice.

„Mrazy opět postihly celou Evropu, v současné době pracuje evropská zemědělská organizace COPA-COGECA na sumarizaci všech údajů,“ uvedl prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray ve zprávě s názvem "Kvalifikovaný odhad škod způsobených jarními mrazy v révě vinné v jarní sezóně 2017".

Ochrana proti mrazu se nevyplatí

Ochrana plodin se sice možná, ale složitá. Metody jsou například: zadýmení svícemi, pálení balíků slámy, zasíťování či rozprášení mlhy. „Je to velmi náročné na finance i na lidskou práci. Zaručení úspěchu přitom není jisté – stačí třeba vítr, který dým rozfouká,“ popsal problémy Felčárek. „Topení na jednu noc na jednom hektaru stojí 40 tisíc kč. Náklady na tři mrazivé noci tak přesahují hodnotu zachráněného ovoce. Proto se používá jen na menších plochách u cennějších druhů, jako jsou například třešně,“ odhalil pro EuroZprávy.cz předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

Podle něj není možné se proti mrazům komerčně pojistit a kvůli výkyvům počasí je v posledních letech ovocnářství nevýhodné. „Řada pěstitelů se raději věnuje pěstování řepky a obilí,“ doplnil Ludvík. Pojištění by v budoucnu však mohlo být možné. „Hledáme nástroje na podporu zmírnění následků takových mimořádných situací. Například podporu pojištění a fondy těžko pojistitelných rizik," uvedla pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí Ministerstva zemědělství Markéta Ježková.

Na ceně ovoce v obchodních řetězcích však budou mít škody spíše minimální. „Naše produkce nedokáže v době otevřeného trhu určovat cenotvorbu,“ vysvětlil Felčárek. Když některou část Evropy postihne neúroda, zastoupí ji jiná, případně se ovoce doveze z jiné části světa.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stáda ovcí, koz a skotu spásají chráněné pastviny v Praze

22.07.2017 13:11 Praha - Trávu na pražských pastvinách spásají i letos stáda ovcí, koz a skotu. Ovce a kozy budou na…

Myslivci kvůli moru prasat instalují pachové ohradníky

22.07.2017 12:21 Lukov (Zlínsko) - Myslivci dnes ráno začali na Zlínsku budovat ochrannou linii složenou z 12.000…

"Tekutá vejce" z Agrofertu nedostanou ocenění. Předvolební boj, tvrdí firma

20.07.2017 14:56 Praha - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) neudělí značku Regionální potravina "tekutým"…

Myslivci musí do soboty naistalovat pachové ohradníky, jinak riskují…

19.07.2017 10:21 Praha - Podle nového nařízení Státní veterinární správy (SVS) budou muset myslivci do soboty…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama