Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce pracujícím důchodcům od příštího roku zrušit slevu na dani, tedy možnost odepsat si z daní necelých 24.000 korun ročně. Nové opatření by podle ministerstva financí mělo do státního rozpočtu přinést 2,5 miliardy korun. Návrh, který mají Hospodářské noviny (HN) k dispozici, má Kalousek předložit na dnešní poradě ekonomických ministrů.

Diskuse: 8

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit! - anotační foto
reklama

K důchodu si v Česku přivydělává přibližně 150.000 lidí. "Zároveň se toto opatření bude týkat i osob s plně invalidním důchodem," píše se v materiálu ministerstva. To by znamenalo další desítky tisíc lidí navíc. 

Ministerstvo financí chce v rámci úspor vrátit situaci do roku 2007, kdy lidé v důchodu neměli možnost slevu na dani uplatňovat. Přinejmenším část aktivních penzistů by však nové opatření mohlo odradit od snahy o přivýdělek. Snahou státu by přitom měl být opak, píšou HN. 

Kalouskův návrh je součástí plánu vlády, jak v příštím roce ušetřit 42 miliard korun. Jedná se o jeho druhý podobný návrh škrtu, který by dolehl na důchodce. Nedávno přišel s nápadem zmrazit penze. 

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) ale vláda důchody úplně zmrazit nechce a má asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly penze zvyšovat. Podle něj by zpomalení růstu penzí mělo být jen dočasné po dobu ekonomické stagnace. 

Kabinet plánuje škrty a další opatření kvůli udržení plánovaných schodků rozpočtu a nezadlužování země. Opozice i odbory vládní záměry kritizují.

reklama
Klíčová slova: důchodci Kalousek, Miroslav

Diskuse

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Počet příspěvků: , poslední 14.03.2012 10:12
(Zobrazeno posledních 8 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Do Česka přiletěla druhá skupina uprchlíků. Nechceme tu zdarma jíst a pít,...

05.02.2016 19:14 Aktualizováno Praha - Dnes odpoledne přistálo na letišti v Praze letadlo s druhou skupinou křesťanských uprchlíků z Iráku....

Policie evakuuje pražské Hlavní nádraží, anonym nahlásil bombu

05.02.2016 18:54 Praha - Pražská policie evakuuje na Hlavním nádraží cestující z haly i z prostor metra. Anonymní oznamovatel...

Učitelka, která se studenty připravovala otázky pro Zemana, se zhroutila. Hašek...

05.02.2016 18:15 Aktualizováno Valtice – Učitelka Petra Manišová ze Střední vinařské školy ve Valticích neunesla mediální tlak i zájem...

Češi hodnotili Zemana. Jaký je prezident? Srovnání s Klausem a Havlem

05.02.2016 18:12 Aktualizováno Praha - V lednovém šetření se Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zaměřilo na hodnocení působení...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Kterému českému TV zpravodajství nejvíce důvěřujete?

Hlasovalo 3073 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama