Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce pracujícím důchodcům od příštího roku zrušit slevu na dani, tedy možnost odepsat si z daní necelých 24.000 korun ročně. Nové opatření by podle ministerstva financí mělo do státního rozpočtu přinést 2,5 miliardy korun. Návrh, který mají Hospodářské noviny (HN) k dispozici, má Kalousek předložit na dnešní poradě ekonomických ministrů.

Diskuse: 8

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit! - anotační foto
reklama

K důchodu si v Česku přivydělává přibližně 150.000 lidí. "Zároveň se toto opatření bude týkat i osob s plně invalidním důchodem," píše se v materiálu ministerstva. To by znamenalo další desítky tisíc lidí navíc. 

Ministerstvo financí chce v rámci úspor vrátit situaci do roku 2007, kdy lidé v důchodu neměli možnost slevu na dani uplatňovat. Přinejmenším část aktivních penzistů by však nové opatření mohlo odradit od snahy o přivýdělek. Snahou státu by přitom měl být opak, píšou HN. 

Kalouskův návrh je součástí plánu vlády, jak v příštím roce ušetřit 42 miliard korun. Jedná se o jeho druhý podobný návrh škrtu, který by dolehl na důchodce. Nedávno přišel s nápadem zmrazit penze. 

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) ale vláda důchody úplně zmrazit nechce a má asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly penze zvyšovat. Podle něj by zpomalení růstu penzí mělo být jen dočasné po dobu ekonomické stagnace. 

Kabinet plánuje škrty a další opatření kvůli udržení plánovaných schodků rozpočtu a nezadlužování země. Opozice i odbory vládní záměry kritizují.

reklama
Klíčová slova: důchodci Kalousek, Miroslav

Diskuse

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Počet příspěvků: , poslední 14.03.2012 10:12
(Zobrazeno posledních 8 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Kolik brali Babišovi lidé? Podívejte se na čísla

03.03.2015 13:33 Aktualizováno Praha - Úředníci na ministerstvu financí v loňském roce zřejmě pracovali jako o závod. Andrej Babiš jim totiž...

Na informace ke střelbě v Brodu je uvaleno embargo - anotační foto

Na informace ke střelbě v Brodu je uvaleno embargo

03.03.2015 13:23 Praha - Policie a žalobci uvalili embargo na informace o vyšetřování úterní střelby v Uherském Brodě, která...

Soud s Rathem vrcholí. Čtou se závěrečné řeči, žalobce začal zostra

03.03.2015 13:20 Aktualizováno Praha - Před Krajským soudem v Praze dnes začaly závěrečné řeči v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD)...

Středeční zkouška sirén se ruší, rozezní se ve čtvrtek za oběti z Brodu - anotační foto

Středeční zkouška sirén se ruší, rozezní se ve čtvrtek za oběti z Brodu

03.03.2015 13:17 Praha - Ve čtvrtek se po celém Česku pravděpodobně rozezní sirény na památku osmi obětí střelby v Uherském...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Zprávy odjinud

Anketa

Věříte, že nastane mír na Ukrajině?

Hlasovalo 4438 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama