Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce pracujícím důchodcům od příštího roku zrušit slevu na dani, tedy možnost odepsat si z daní necelých 24.000 korun ročně. Nové opatření by podle ministerstva financí mělo do státního rozpočtu přinést 2,5 miliardy korun. Návrh, který mají Hospodářské noviny (HN) k dispozici, má Kalousek předložit na dnešní poradě ekonomických ministrů.

Diskuse: 8

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit! - anotační foto
reklama

K důchodu si v Česku přivydělává přibližně 150.000 lidí. "Zároveň se toto opatření bude týkat i osob s plně invalidním důchodem," píše se v materiálu ministerstva. To by znamenalo další desítky tisíc lidí navíc. 

Ministerstvo financí chce v rámci úspor vrátit situaci do roku 2007, kdy lidé v důchodu neměli možnost slevu na dani uplatňovat. Přinejmenším část aktivních penzistů by však nové opatření mohlo odradit od snahy o přivýdělek. Snahou státu by přitom měl být opak, píšou HN. 

Kalouskův návrh je součástí plánu vlády, jak v příštím roce ušetřit 42 miliard korun. Jedná se o jeho druhý podobný návrh škrtu, který by dolehl na důchodce. Nedávno přišel s nápadem zmrazit penze. 

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) ale vláda důchody úplně zmrazit nechce a má asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly penze zvyšovat. Podle něj by zpomalení růstu penzí mělo být jen dočasné po dobu ekonomické stagnace. 

Kabinet plánuje škrty a další opatření kvůli udržení plánovaných schodků rozpočtu a nezadlužování země. Opozice i odbory vládní záměry kritizují.

reklama
Klíčová slova: důchodci Kalousek, Miroslav

Diskuse

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Počet příspěvků: , poslední 14.03.2012 10:12
(Zobrazeno posledních 8 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Chládkův zločin je horší než Babišův? Kalousek se zamýšlí nad kauzou ministra...

29.05.2015 13:56 Aktualizováno Praha – Poté, co se v deníku MF Dnes objevila zpráva o tom, že ministr školství Marcel Chládek šikanuje svoje...

Zpravodajci doufají, že vyhrají i odvolací soud  - anotační foto

Zpravodajci doufají, že vyhrají i odvolací soud

29.05.2015 13:46 Praha - Obžaloba je vykonstruovaná a lživá, tvrdí shodně bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Ondrej...

Nová vláda ČR: Ministrem financí bude Rittig a premiérkou Nečasová?

29.05.2015 13:38 Praha - Jana Nečasová vojenskou rozvědku nezneužila a je zcela bez viny. Agenti, kteří ji poslouchali, také...

Popularita ministrů: Češi překopali žebříček. Proč ten obrat?

29.05.2015 13:37 Aktualizováno Praha - Jak ukázal aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který se zabývá pravidelným hodnocením...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem předjíždění pro kamiony?

Hlasovalo 6600 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama