Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce pracujícím důchodcům od příštího roku zrušit slevu na dani, tedy možnost odepsat si z daní necelých 24.000 korun ročně. Nové opatření by podle ministerstva financí mělo do státního rozpočtu přinést 2,5 miliardy korun. Návrh, který mají Hospodářské noviny (HN) k dispozici, má Kalousek předložit na dnešní poradě ekonomických ministrů.

Diskuse: 8

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit! - anotační foto
reklama

K důchodu si v Česku přivydělává přibližně 150.000 lidí. "Zároveň se toto opatření bude týkat i osob s plně invalidním důchodem," píše se v materiálu ministerstva. To by znamenalo další desítky tisíc lidí navíc. 

Ministerstvo financí chce v rámci úspor vrátit situaci do roku 2007, kdy lidé v důchodu neměli možnost slevu na dani uplatňovat. Přinejmenším část aktivních penzistů by však nové opatření mohlo odradit od snahy o přivýdělek. Snahou státu by přitom měl být opak, píšou HN. 

Kalouskův návrh je součástí plánu vlády, jak v příštím roce ušetřit 42 miliard korun. Jedná se o jeho druhý podobný návrh škrtu, který by dolehl na důchodce. Nedávno přišel s nápadem zmrazit penze. 

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) ale vláda důchody úplně zmrazit nechce a má asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly penze zvyšovat. Podle něj by zpomalení růstu penzí mělo být jen dočasné po dobu ekonomické stagnace. 

Kabinet plánuje škrty a další opatření kvůli udržení plánovaných schodků rozpočtu a nezadlužování země. Opozice i odbory vládní záměry kritizují.

reklama
Klíčová slova: důchodci Kalousek, Miroslav

Diskuse

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Počet příspěvků: , poslední 14.03.2012 10:12
(Zobrazeno posledních 8 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Počet exekucí prudce roste, v dluzích se topí tisíce důchodců

25.01.2015 17:10 Aktualizováno Praha - Podle informací serveru Týden.cz se počet exekucí v roce 2014 zvýšil o 102.550 na 878.496 případů....

Obědy pro "nadlidi" ze sněmovny? Komplet menu do stovky i s panáčkem

25.01.2015 16:36 Aktualizováno Praha - Poslanci si stěžují na nízké platy a nedávno si je o pár procent zvedli. Stále mají ale nejspíš...

Kníže to řekl nahlas: Zeman hendikepovanými myslel Romy

25.01.2015 16:20 Aktualizováno Praha - Šuškalo se o tom dlouho, ale nikdo se to dosud neodvážil říct nahlas. Když prezident Zeman kritizoval...

Češka promluvila o islámu: Odešla jsem od nich a hrozili mi smrtí

25.01.2015 16:19 Aktualizováno Praha - Češka Pavlína Bitarová (35) konvertovala z křesťanské rodiny v roce 2006 k islámu. Nejprve byla...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zákazem kouření v restauracích?

Hlasovalo 5755 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama