Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce pracujícím důchodcům od příštího roku zrušit slevu na dani, tedy možnost odepsat si z daní necelých 24.000 korun ročně. Nové opatření by podle ministerstva financí mělo do státního rozpočtu přinést 2,5 miliardy korun. Návrh, který mají Hospodářské noviny (HN) k dispozici, má Kalousek předložit na dnešní poradě ekonomických ministrů.

Diskuse: 8

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit! - anotační foto
reklama

K důchodu si v Česku přivydělává přibližně 150.000 lidí. "Zároveň se toto opatření bude týkat i osob s plně invalidním důchodem," píše se v materiálu ministerstva. To by znamenalo další desítky tisíc lidí navíc. 

Ministerstvo financí chce v rámci úspor vrátit situaci do roku 2007, kdy lidé v důchodu neměli možnost slevu na dani uplatňovat. Přinejmenším část aktivních penzistů by však nové opatření mohlo odradit od snahy o přivýdělek. Snahou státu by přitom měl být opak, píšou HN. 

Kalouskův návrh je součástí plánu vlády, jak v příštím roce ušetřit 42 miliard korun. Jedná se o jeho druhý podobný návrh škrtu, který by dolehl na důchodce. Nedávno přišel s nápadem zmrazit penze. 

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) ale vláda důchody úplně zmrazit nechce a má asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly penze zvyšovat. Podle něj by zpomalení růstu penzí mělo být jen dočasné po dobu ekonomické stagnace. 

Kabinet plánuje škrty a další opatření kvůli udržení plánovaných schodků rozpočtu a nezadlužování země. Opozice i odbory vládní záměry kritizují.

reklama
Klíčová slova: důchodci Kalousek, Miroslav

Diskuse

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Počet příspěvků: , poslední 14.03.2012 10:12
(Zobrazeno posledních 8 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Další žaloba v kauze Kramný? Jeho sestra jde proti vlastní mámě

04.09.2015 08:51 Ostrava - Rozhovor Ireny Rychlé, matky Petra Kramného, pro týdeník Reflex rozzuřil Kramného sestru Lenku....

David Rath bije na poplach. Sobotkovi poslal tento dopis

04.09.2015 08:48 Praha - Bývalý hejtman středočeského kraje David Rath poslal premiéru Bohuslavu Sobotkovi otevřený dopis. V...

Poprask ve Vyšních Lhotách. Pracovníka ochranky odvezla záchranka - anotační foto

Poprask ve Vyšních Lhotách. Pracovníka ochranky odvezla záchranka

04.09.2015 08:43 Vyšní Lhoty – Perné dny prožili pracovníci detenčního tábora pro uprchlíky ve Vyšních Lhotách, podle...

Senátoři podpořili výzvu vědců. Pro diskuzi o migraci je nutné znát fakta,...

04.09.2015 08:28 Praha – V pátek se v Praze sejdou zástupci visegrádské čtyřky, aby mimo jiné mluvili o migraci a zaujali k...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte s pomocí imigrantům?

Hlasovalo 22290 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama