Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chce pracujícím důchodcům od příštího roku zrušit slevu na dani, tedy možnost odepsat si z daní necelých 24.000 korun ročně. Nové opatření by podle ministerstva financí mělo do státního rozpočtu přinést 2,5 miliardy korun. Návrh, který mají Hospodářské noviny (HN) k dispozici, má Kalousek předložit na dnešní poradě ekonomických ministrů.

Diskuse: 8

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit! - anotační foto
reklama

K důchodu si v Česku přivydělává přibližně 150.000 lidí. "Zároveň se toto opatření bude týkat i osob s plně invalidním důchodem," píše se v materiálu ministerstva. To by znamenalo další desítky tisíc lidí navíc. 

Ministerstvo financí chce v rámci úspor vrátit situaci do roku 2007, kdy lidé v důchodu neměli možnost slevu na dani uplatňovat. Přinejmenším část aktivních penzistů by však nové opatření mohlo odradit od snahy o přivýdělek. Snahou státu by přitom měl být opak, píšou HN. 

Kalouskův návrh je součástí plánu vlády, jak v příštím roce ušetřit 42 miliard korun. Jedná se o jeho druhý podobný návrh škrtu, který by dolehl na důchodce. Nedávno přišel s nápadem zmrazit penze. 

Podle premiéra Petra Nečase (ODS) ale vláda důchody úplně zmrazit nechce a má asi šest variant, jak by se od příštího roku mohly penze zvyšovat. Podle něj by zpomalení růstu penzí mělo být jen dočasné po dobu ekonomické stagnace. 

Kabinet plánuje škrty a další opatření kvůli udržení plánovaných schodků rozpočtu a nezadlužování země. Opozice i odbory vládní záměry kritizují.

reklama
Klíčová slova: důchodci Kalousek, Miroslav

Diskuse

Kalousek likviduje důchodce? Penze zmrazit, přivýdělky zdanit!

Počet příspěvků: , poslední 14.03.2012 10:12
(Zobrazeno posledních 8 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Schwarzenberg vypovídal kvůli Nagyové: Vem to čert, komentoval kauzu  - anotační foto

Schwarzenberg vypovídal kvůli Nagyové: Vem to čert, komentoval kauzu

24.04.2014 14:32 Aktualizováno Praha - Předseda opoziční TOP 09 Karel Schwarzenberg dnes vypovídal na policii ohledně kauz spojených s Janou...

Kauza opencard: Policie navrhuje obžalovat pražské radní, Hudeček nadává  - anotační foto

Kauza opencard: Policie navrhuje obžalovat pražské radní, Hudeček nadává

24.04.2014 14:16 Aktualizováno Praha - Policie navrhla obžalovat pražské radní kvůli projektu městské karty opencard. Případ teď má na stole...

Svět se baví hrůzným činem české důchodkyně +VIDEO

24.04.2014 13:59 Rájec-Jestřebí - Hrůznou událost má za sebou 77letá důchodkyně z Jihomoravského kraje. Při přecházení...

Senioři, podívejte se, jak je to s nárokem a výší důchodů? - anotační foto

Senioři, podívejte se, jak je to s nárokem a výší důchodů?

24.04.2014 13:55 Aktualizováno Praha - Mezi lidmi s přiznaným invalidním důchodem je rozšířen mýtus, že se jim doba, po kterou invalidní...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zavedení EURA v ČR?

Hlasovalo 24874 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama