Změna v důchodech? Chudým nepomůže, bohatým přidá. A stát na to podle odborníka nemá

Praha - Vláda Andreje Babiše připravuje novelu zákona, která by od ledna příštího roku zajistila důchodcům průměrně o 918 korun vyšší penze. Opozice se ptá, kde na to vláda vezme.

Přidejte svůj názor 47 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Profesor Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Martin Potůček v rozhovoru pro Český rozhlas potvrdil, že důchody by zvýšení zasluhovaly. Kritizuje ovšem způsob, kterým se to má stát.

Podle něj je hlavním problémem chystané novely to, že ti, kteří mají vyšší penze, budou dostávat ještě víc a naopak ti, kteří mají důchod nízký, dostanou málo.

„Po léta tu funguje podle mého názoru zvrácený mechanismus, že těm, kterým byly před 15 nebo 20 lety vypočítány nízké důchody, dostávají na valorizaci desetikoruny až stokoruny, zatímco ti, kteří nastartovali svoji důchodovou kariéru s nadprůměrnými důchody, těm se rok od roku valorizuje výrazně více, řekněme v řádu stokorun až tisícikroun,” uvedl pro Český rozhlas.

Není to tak dávno co český Ústavní soud rozhodl, že český penzijní systém je příliš rovnostářský a měl by více zohlednit to, kolik peněz do něj člověk v aktivním věku odvedl.

„Rozhodnutí Ústavního soudu se netýká způsobu, jakým jsou stávající důchody valorizovány, ale toho, jakým způsobem jsou vypočítávány,” připomněl v rozhovoru Potůček.

On sám by si uměl představit, že by se jedenáct miliard dalo dát do valorizace důchodů mnohem efektivněji. „Náš minimální důchod jsou necelé 4 tisíce korun. Velmi urgentní, pokud se miliardy někde najdou, by bylo investovat je tak, aby těm, kteří léta dostávali méně valorizované důchody, než by bylo odpovědné a zasloužené, bylo přidáváno více než těm, kteří už jsou nad průměrnou hladinou,” uvedl pro Český rozhlas Potůček. Podle něj je jisté, že vládní návrh ještě více prohloubí rozdíly mezi bohatšími a chudšími důchodci.

Kde tedy na důchody vzít peníze? Sám premiér Babiš často v takových případech používá formulaci typu „našli jsme ve státním rozpočtu peníze." Nabízí se ovšem otázka, zda by se „nalezené peníze" nedaly využít efektivněji, např. na výstavbu nových mateřských školek.

Vstupte do diskuze (47)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hazard se sociálně slabými? Kolem snížení dávek na bydlení se strhla mela

24.05.2018 16:52 Praha - Navrhované snížení dávek na bydlení čtyřčlenným a početnějším rodinám a obyvatelům ubytoven…

Příspěvky pro invaliditu 2. až 4. stupně? Ministerstvo chystá komplex změn

23.05.2018 17:47 Aktualizováno Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí do konce roku připraví komplexní návrh změn příspěvků…

Ve třetím pilíři systému penzí letos ubyly 4000 lidí

23.05.2018 17:11 Aktualizováno Praha - Na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci…

Brusel varuje Česko: Penzijní systém může ohrozit veřejné finance

23.05.2018 14:39 Aktualizováno Brusel/Praha - Česká republika by měla v letošním a příštím roce zapracovat na udržitelnosti svých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama