Sociální bydlení by mělo být v bytech i ubytovnách

Praha - Sociální bydlení v Česku by mohlo v budoucnu být nejen v sociálních bytech, ale i v obecních ubytovnách. Lidé v bytové nouzi by totiž mohli žít v takzvaných sociálních domovech. Tato zařízení by patřila obcím, na pořízení a provoz by jim poskytoval dotace stát.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ministerstvo pro místní rozvoj

Vyplývá to z podkladů ministerstva pro místní rozvoj (MMR) o základních východiscích zákona o sociálním bydlení. Materiál má ČTK k dispozici. Záměr zřídit obecní ubytovny kritizuje Platforma pro sociální bydlení. Podle ní by lidem v nouzi pomohly sociální byty, ne další ubytovací zařízení.

Podle legislativního plánu Babišovy vlády v demisi by zákon o sociálním bydlení měl platit od ledna 2021. MMR by mělo letos v říjnu představit obrysy zákona, tedy takzvaný věcný záměr. Se zákonem počítala už Sobotkova vláda ČSSD, ANO a lidovců. Norma, kterou ale chystalo ministerstvo práce, měla původně platit od loňska. Koalice se na ní za minulé volební období shodnout nedokázala. Lišily se hlavně představy ČSSD a ANO o tom, kdo má mít na sociální byt nárok a kdo ho má potřebným zajišťovat.

Podle záměru ministerstva pro místní rozvoj by do sociálního bydlení spadaly sociální byty, které už obce mají, a také sociální domovy. Tato ubytovací zařízení by podle autorů byla pro lidi "bez kompetencí k samostatnému bydlení, neschopné či neochotné plnit povinnosti spojené s nájemním bydlením".

Ubytování v sociálním domově by mohlo být podle materiálu dlouhodobé. Obyvatelé by neměli nájemní smlouvu, ale smlouvu o užívání prostoru. Na pořízení, opravy a provoz zařízení by obce dostávaly dotace od státu. Podle podkladů by stát přispíval na fungování všech sociálních domovů. Jakou část nákladů by hradil a kolik by platili nájemníci a radnice, ale není zatím jasné.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příspěvky na mobilitu pro postižené? Zákon se patrně změní navzdory ANO

20.04.2018 12:26 Praha - Postižení klienti pobytových domovů sociálních služeb možná nebudou muset dokládat použití…

Lidé pracují načerno a zároveň pobírají dávky! Kvůli jednomu neplatiči…

20.04.2018 08:01 Praha - V diskuzním pořadu Máte slovo se ve čtvrtek řešilo téma sociálního bydlení. Podle informací…

Penze přes 14.995 korun? Dosáhne na ni jen desetina důchodců

19.04.2018 16:53 Praha - Jen desetina starších lidí v Česku dosáhla na konci loňska na starobní penzi přes 14.995…

Peníze na důchody? Poslanci podpořili využití privatizačních účtů v…

19.04.2018 14:08 Praha - Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní návrh, který umožňuje převod peněz z tzv.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama