Rapidní nárůst důchodů? Seniory čeká velká změna

Praha - Zástupci zaměstnavatelů i odborů na dnešní tripartitě souhlasili se záměrem vlády zvýšit od příštího roku důchody. Na tiskové konferenci po dnešním jednání tripartity to uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Přidejte svůj názor 104 komentářů

Důchodci

Zároveň ale požadují po vládě, aby zajistila udržitelné financování důchodů i v dalších letech.

Vláda minulý týden schválila, že by od ledna 2019 měly stoupnout důchody seniorům nad 85 let o tisíc korun měsíčně. Návrh novely zákona o důchodovém pojištění, kterou musí ještě schválit Parlament, přináší také změnu v pevné výměře důchodů, jež je pro všechny stejná. Podle propočtů vlády by měli důchodci dostat od ledna včetně obvyklé valorizace přidáno minimálně 540 korun. Státní pokladnu by mělo navýšení důchodů stát zhruba na 14,5 miliardy korun.

"Sociální partneři neměli problém se snahou vlády řešit situaci důchodců. Protože rostou mzdy, logicky by měly růst i důchody. S rozsahem zvýšení důchodů souhlasíme, chceme mít ale jasno, z jakých prostředků se to bude financovat a aby to bylo financovatelné i po roce 2019," uvedl Hanák.

Podle Středuly je důležité, že premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ujistil sociální partnery, že vláda nebude snižovat odvody na sociálním pojištění. "Pokud chceme udržovat důchodový systém, nemůžeme snižovat příjmy," uvedl.

Zaměstnavatelé i odboráři kritizovali vládu, že dnes projednala novelu služebního zákona, aniž by měli možnost ji prostudovat. "Bylo to pro nás velké překvapení a navíc ve verzi, kterou jsme neměli ani k dispozici. Oceňujeme, že se pan premiér omluvil," uvedl Středula.

Tripartita dnes dále projednala i stav čerpání peněz z EU nebo plány v dopravní infrastruktuře. "Požadujeme, aby vláda během jara předložila analýzu rizik čerpání prostředků z evropských fondů v jednotlivých programech včetně přehledu konkrétních opatření a návrhu případných realokací. Chceme, aby vláda zajistila efektivní využití financí z evropských fondů," uvedl Hanák.

Vstupte do diskuze (104)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sociální bydlení by mělo být v bytech i ubytovnách

24.03.2018 11:32 Praha - Sociální bydlení v Česku by mohlo v budoucnu být nejen v sociálních bytech, ale i v…

Chudoba v Česku? Ohrožena je víc než čtvrtina seniorek, Pelikán slibuje…

20.03.2018 17:03 Praha - Chudobou je v Česku ohrožena více než čtvrtina seniorek nad 65 let, které žijí samy, ze…

Peníze na důchody? Exministra Pilného jímá hrůza z toho, co vláda udělala

18.03.2018 16:20 Aktualizováno Praha - Podle exministra financí Ivana Pilného (ANO) je třeba reforma celého důchodového systému.…

Příspěvek na živobytí? Místo poukázek lidé opět dostanou peníze, schválila…

14.03.2018 12:05 Praha - Některé skupiny chudších lidí by už nemusely dostávat příspěvek na živobytí v poukázkách…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama