Roste počet českých důchodců v cizině. Stát posílá penze do Íránu či na Seychely

Praha - Roste počet Čechů, kteří trvale žijí v zahraničí a je jim tam posílán důchod. Loni mělo nárok na českou penzi 93.236 důchodců v cizině, meziročně jich tak bylo o téměř 3000 více a proti roku 2010 se jejich počet zvýšil o zhruba 33.700.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Důchodci, ilustrační fotografie

Nejvíce českých důchodů loni putovalo na Slovensko, kde žije 32.001 jejich příjemců. Následovalo Německo s 19.197 lidmi s českou penzí a Polsko s 15.378. Celkově evidovala Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) lidi s nárokem na český důchod v 88 zemích, přičemž nejméně, po jednom příjemci bylo loni například na Seychelách, na Madagaskaru, v Maroku, Alžíru, Andoře, Indii, Dominikánské republice nebo Pákistánu a Iránu.

Lidem, kteří trvale bydlí v cizině, ČSSZ vyplácí důchody na osobní účet u peněžního ústavu v cizině, šekem na adresu v cizině nebo na jejich účet u banky v Česku. Výjimkou je Slovensko, kam lze vyplácet penzi jen na účet.

Příjemci českého důchodu v cizině musí předkládat potvrzení o žití. Interval, v kterém tak činí, si ale volí sami, například čtvrtletně, pololetně nebo v jiném časovém úseku.

Penzi vyplácí ČSSZ vždy zpětně, za období od poslední výplaty do měsíce, v němž bylo ověřeno zmíněné potvrzení o žití. Intervaly předkládání potvrzení tak v zásadě určují i intervaly výplaty důchodu. Pokud ho tedy penzista zašle dvakrát ročně, je také výplata důchodu za zpětné období provedena dvakrát ročně.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chudoba v Česku? Ohrožena je víc než čtvrtina seniorek, Pelikán slibuje…

20.03.2018 17:03 Praha - Chudobou je v Česku ohrožena více než čtvrtina seniorek nad 65 let, které žijí samy, ze…

Peníze na důchody? Exministra Pilného jímá hrůza z toho, co vláda udělala

18.03.2018 16:20 Aktualizováno Praha - Podle exministra financí Ivana Pilného (ANO) je třeba reforma celého důchodového systému.…

Rapidní nárůst důchodů? Seniory čeká velká změna

14.03.2018 22:42 Aktualizováno Praha - Zástupci zaměstnavatelů i odborů na dnešní tripartitě souhlasili se záměrem vlády zvýšit od…

Příspěvek na živobytí? Místo poukázek lidé opět dostanou peníze, schválila…

14.03.2018 12:05 Praha - Některé skupiny chudších lidí by už nemusely dostávat příspěvek na živobytí v poukázkách…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama