Velká změna důchodů a minimální mzdy? MPSV předloží vládě novelu

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chce do konce února poslat vládě důchodovou novelu, která by zvýšila poměr pevné části penze k průměrné mzdě z devíti na deset procent a zvedla o 1000 korun penzi lidem nad 85 let.

Přidejte svůj názor 50 komentářů

Důchdoci, ilustrační fotografie

Návrh legislativního plánu představil sociálnímu výboru Sněmovny náměstek pro legislativu ministerstva Petr Hůrka. Návrhy vycházejí z programového prohlášení vlády, která nezískala důvěru a je v demisi.

Úřad na podzim připraví také nařízení o růstu platů ve veřejném sektoru či pravidelné předpisy o zvyšování penzí, s úpravou předepsaných nákladů na bydlení či hranic příjmu pro výpočet nemocenské.

Důchodová novela je už podle Hůrky připravena, nyní se k ní shromažďují připomínky na ministerstvu. Pak se k ní budou moci vyjádřit ostatní resorty, odbory či zaměstnavatelé. Lhůta pro jejich případné výhrady bude ale zkrácená.

Zvýšení penze o tisícikorunu lidem nad 85 let má pokrýt náklady na náročnější péči ve vyšším věku. Nyní se důchod zvedá při dosažení sta let, a to o 2000 korun.

Pevný díl penze, který je pro všechny stejný, by měl nově odpovídat deseti místo nynějších devíti procent průměrné mzdy. Tento model by ale podle propočtů ČTK zbrzdil růst důchodu větší části seniorů a seniorek. Pokud by se platil už letos, při valorizaci by si pohoršili lidé s důchodem vyšším než 11.200 korun. To jsou zhruba tři pětiny seniorů a seniorek. Změna by pomohla lidem s nízkou penzí. Snížila by ale zřejmě také významně výdaje na růst důchodů.

Novela zákoníku práce by měla podle představ ministerstva práce platit od ledna příštího roku. Stanovit by měla vzorec pro růst minimální mzdy. Dosud o zvýšení rozhodovala vláda. Zaměstnavatelé požadovali navázání nejnižšího výdělku na růst ekonomiky či průměrné mzdy, aby bylo zvyšování předvídatelné a nezáviselo na vůli politiků.

V září plánuje ministerstvo předložit novelu o sociálním zabezpečení se snížením odvodů o 500 korun pro ty, kteří dojíždějí za prací. Opatření by mělo platit od ledna 2020. Pokud by tuto slevu získali všichni pracovníci, systém důchodového pojištění a sociálního zabezpečení by přišel zhruba o 26 miliard ročně.

Vstupte do diskuze (50)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úřad práce kvůli změnám nestíhá: V Praze se zpožďuje výplata dávek

26.04.2018 16:45 Praha - Vyplácení některých dávek kvůli letošním změnám pravidel se zpožďuje jen v Praze. Úřadům…

Příspěvky na mobilitu pro postižené? Zákon se patrně změní navzdory ANO

20.04.2018 12:26 Praha - Postižení klienti pobytových domovů sociálních služeb možná nebudou muset dokládat použití…

Lidé pracují načerno a zároveň pobírají dávky! Kvůli jednomu neplatiči…

20.04.2018 08:01 Praha - V diskuzním pořadu Máte slovo se ve čtvrtek řešilo téma sociálního bydlení. Podle informací…

Penze přes 14.995 korun? Dosáhne na ni jen desetina důchodců

19.04.2018 16:53 Praha - Jen desetina starších lidí v Česku dosáhla na konci loňska na starobní penzi přes 14.995…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama