Důchodci dostanou byt, nezaměstnaní přijdou o peníze. Vláda zveřejnila nové plány

Praha - V programovém prohlášení, které Babišova vláda dnes zveřejnila na svém webu, přibyl záměr zřídit Státní důchodový úřad či investovat do výstavby malých nájemních bytů pro seniory.

Přidejte svůj názor 127 komentářů

Důchodce, ilustrační fotografie

Text kapitoly o sociální politice se ale příliš nemění, je jen o něco podrobnější. Kabinet ve výsledné verzi programu slibuje nově také přípravu zákona o sociálním bydlení. Na starosti by ho však už nemělo mít ministerstvo práce, ale pro místní rozvoj.

Zásadní změny shrnuje preambule, která v původním návrhu dokumentu chyběla. Objevuje se v ní plán na vytvoření Státního důchodového úřadu, který by spravoval důchodový účet. Ten by se oddělil od státního rozpočtu a plynuly by na něj odvody, ale případně i peníze z jiných zdrojů. Vláda chce také rozhodnout o tom, aby lidé nad 65 let mohli jezdit vlakem zdarma. Kabinet chce prosadit rychlejší výstavbu malých nájemních bytů pro seniory podle potřeb krajů, obcí a měst. Slibuje, že za volební období by jich mohlo vyrůst až 6000.

Nově chce kabinet připravit zákon o sociálním bydlení. Zmiňuje se o něm v kapitole o veřejném investování a místním rozvoji. Podle normy by podpora měla být jasně zacílena, aby bylo možné počet lidí v bytové nouzi snížit. Vláda uvádí, že připraví "moderní zákon o pomoci lidem v bytové nouzi". Babišův tým pak píše, že bude usilovat o dostupné nájemní bydlení "pro všechny cílové skupiny".

Systém rekvalifikací, který vláda chtěla a dál chce revidovat, dostal proti původní verzi přívlastek "poměrně neefektivní". V návrhu prohlášení chtěla vláda věnovat mimořádnou pozornost efektivnímu využívání informačních systémů v resortu práce, nyní se chce zaměřit na jejich odborný audit a efektivní využívání by mělo být až ve střednědobém horizontu. Rozšířil se také výčet dávek, jejichž vyplácení chce kabinet posoudit. Výslovně se v programovém prohlášení objevilo také to, že dlouhodobě nezaměstnaní si budou muset pro získání pomoci od státu aktivně hledat zaměstnání nebo vykonávat veřejně prospěšné práce.

Vstupte do diskuze (127)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peníze na důchody? Exministra Pilného jímá hrůza z toho, co vláda udělala

18.03.2018 16:20 Aktualizováno Praha - Podle exministra financí Ivana Pilného (ANO) je třeba reforma celého důchodového systému.…

Rapidní nárůst důchodů? Seniory čeká velká změna

14.03.2018 22:42 Aktualizováno Praha - Zástupci zaměstnavatelů i odborů na dnešní tripartitě souhlasili se záměrem vlády zvýšit od…

Příspěvek na živobytí? Místo poukázek lidé opět dostanou peníze, schválila…

14.03.2018 12:05 Praha - Některé skupiny chudších lidí by už nemusely dostávat příspěvek na živobytí v poukázkách…

Babiš chce důchodový účet v roce 2020

11.03.2018 15:11 Praha - Zvláštní důchodový účet, z něhož by se seniorům vyplácely penze, by měl vzniknout v roce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama