Důchodci dostanou byt, nezaměstnaní přijdou o peníze. Vláda zveřejnila nové plány

Praha - V programovém prohlášení, které Babišova vláda dnes zveřejnila na svém webu, přibyl záměr zřídit Státní důchodový úřad či investovat do výstavby malých nájemních bytů pro seniory.

Přidejte svůj názor 127 komentářů

Důchodce, ilustrační fotografie

Text kapitoly o sociální politice se ale příliš nemění, je jen o něco podrobnější. Kabinet ve výsledné verzi programu slibuje nově také přípravu zákona o sociálním bydlení. Na starosti by ho však už nemělo mít ministerstvo práce, ale pro místní rozvoj.

Zásadní změny shrnuje preambule, která v původním návrhu dokumentu chyběla. Objevuje se v ní plán na vytvoření Státního důchodového úřadu, který by spravoval důchodový účet. Ten by se oddělil od státního rozpočtu a plynuly by na něj odvody, ale případně i peníze z jiných zdrojů. Vláda chce také rozhodnout o tom, aby lidé nad 65 let mohli jezdit vlakem zdarma. Kabinet chce prosadit rychlejší výstavbu malých nájemních bytů pro seniory podle potřeb krajů, obcí a měst. Slibuje, že za volební období by jich mohlo vyrůst až 6000.

Nově chce kabinet připravit zákon o sociálním bydlení. Zmiňuje se o něm v kapitole o veřejném investování a místním rozvoji. Podle normy by podpora měla být jasně zacílena, aby bylo možné počet lidí v bytové nouzi snížit. Vláda uvádí, že připraví "moderní zákon o pomoci lidem v bytové nouzi". Babišův tým pak píše, že bude usilovat o dostupné nájemní bydlení "pro všechny cílové skupiny".

Systém rekvalifikací, který vláda chtěla a dál chce revidovat, dostal proti původní verzi přívlastek "poměrně neefektivní". V návrhu prohlášení chtěla vláda věnovat mimořádnou pozornost efektivnímu využívání informačních systémů v resortu práce, nyní se chce zaměřit na jejich odborný audit a efektivní využívání by mělo být až ve střednědobém horizontu. Rozšířil se také výčet dávek, jejichž vyplácení chce kabinet posoudit. Výslovně se v programovém prohlášení objevilo také to, že dlouhodobě nezaměstnaní si budou muset pro získání pomoci od státu aktivně hledat zaměstnání nebo vykonávat veřejně prospěšné práce.

Vstupte do diskuze (127)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila změny u zaměstnaneckých penzijních fondů

17.01.2018 09:43 Praha - Vláda dnes schválila novelu, která upravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů. Jde…

Důchod 15 tisíc korun? Česko možná čeká velká změna

11.01.2018 17:36 Praha - Pokud by se v příštích letech měla průměrná penze dostat na 15.000 korun, jak slibuje…

Reforma penzí? Mohl by vzniknout státní důchodový úřad, míní Babiš

04.01.2018 14:04 Praha - V Česku by za pár let podle představ premiéra Andreje Babiše (ANO) mohl vzniknout státní…

Důchody se dnes zvyšují, důchodový věk se zastaví na 65 letech

01.01.2018 09:06 Praha - Starobní důchody v Česku se dnes zvyšují o čtyři procenta. V průměru se tak zvednou o 475…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama