Důchody se dnes zvyšují, důchodový věk se zastaví na 65 letech

Praha - Starobní důchody v Česku se dnes zvyšují o čtyři procenta. V průměru se tak zvednou o 475 korun. Rostou také invalidní a pozůstalostní penze i příplatky k penzi pro odbojáře a pozůstalé po nich. Podle novely o důchodovém pojištění, která dnes začíná platit, se důchodový věk v budoucnu zastaví na 65 letech a dál neporoste.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Každý rok se nyní věková hranice pro nástup do penze odsouvá o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen. Na 65 let by se měla dostat v roce 2030.

Na konci září vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení starobní, invalidní a pozůstalostní penzi 2,88 milionu lidí. Starobní důchod pobíralo bezmála 2,4 milionu seniorů a seniorek. Průměrně dosahoval 11.828 korun.

Penze se skládá z pevné a procentní části. Pevný díl, který je pro všechny stejný, se zvyšuje z 2550 na 2700 korun. Procentní výměra se zvedá o 3,5 procenta. Celkem se tak důchod upravuje o čtyři procenta. O 3,5 procenta se pak zvyšují i příplatky k penzi pro odbojáře a pozůstalé po nich.

Nový model valorizace, podle něhož penze rostou výrazněji, schválila loni Sněmovna. Poprvé podle něj přidávala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Důchody se zvedají o polovinu místo třetiny růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři a seniorky. Pokud by byl výraznější růst cen zboží pro ostatní domácnosti, použije kabinet pro výpočet valorizace vyšší hodnotu.

Vstupte do diskuze (55)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Peníze na důchody? Exministra Pilného jímá hrůza z toho, co vláda udělala

18.03.2018 16:20 Aktualizováno Praha - Podle exministra financí Ivana Pilného (ANO) je třeba reforma celého důchodového systému.…

Rapidní nárůst důchodů? Seniory čeká velká změna

14.03.2018 22:42 Aktualizováno Praha - Zástupci zaměstnavatelů i odborů na dnešní tripartitě souhlasili se záměrem vlády zvýšit od…

Příspěvek na živobytí? Místo poukázek lidé opět dostanou peníze, schválila…

14.03.2018 12:05 Praha - Některé skupiny chudších lidí by už nemusely dostávat příspěvek na živobytí v poukázkách…

Babiš chce důchodový účet v roce 2020

11.03.2018 15:11 Praha - Zvláštní důchodový účet, z něhož by se seniorům vyplácely penze, by měl vzniknout v roce…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama