Důchody se dnes zvyšují, důchodový věk se zastaví na 65 letech

Praha - Starobní důchody v Česku se dnes zvyšují o čtyři procenta. V průměru se tak zvednou o 475 korun. Rostou také invalidní a pozůstalostní penze i příplatky k penzi pro odbojáře a pozůstalé po nich. Podle novely o důchodovém pojištění, která dnes začíná platit, se důchodový věk v budoucnu zastaví na 65 letech a dál neporoste.

Přidejte svůj názor 55 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Každý rok se nyní věková hranice pro nástup do penze odsouvá o dva měsíce u mužů a o čtyři měsíce u žen. Na 65 let by se měla dostat v roce 2030.

Na konci září vyplácela Česká správa sociálního zabezpečení starobní, invalidní a pozůstalostní penzi 2,88 milionu lidí. Starobní důchod pobíralo bezmála 2,4 milionu seniorů a seniorek. Průměrně dosahoval 11.828 korun.

Penze se skládá z pevné a procentní části. Pevný díl, který je pro všechny stejný, se zvyšuje z 2550 na 2700 korun. Procentní výměra se zvedá o 3,5 procenta. Celkem se tak důchod upravuje o čtyři procenta. O 3,5 procenta se pak zvyšují i příplatky k penzi pro odbojáře a pozůstalé po nich.

Nový model valorizace, podle něhož penze rostou výrazněji, schválila loni Sněmovna. Poprvé podle něj přidávala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Důchody se zvedají o polovinu místo třetiny růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři a seniorky. Pokud by byl výraznější růst cen zboží pro ostatní domácnosti, použije kabinet pro výpočet valorizace vyšší hodnotu.

Vstupte do diskuze (55)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila změny u zaměstnaneckých penzijních fondů

17.01.2018 09:43 Praha - Vláda dnes schválila novelu, která upravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů. Jde…

Důchod 15 tisíc korun? Česko možná čeká velká změna

11.01.2018 17:36 Praha - Pokud by se v příštích letech měla průměrná penze dostat na 15.000 korun, jak slibuje…

Důchodci dostanou byt, nezaměstnaní přijdou o peníze. Vláda zveřejnila…

08.01.2018 22:15 Aktualizováno Praha - V programovém prohlášení, které Babišova vláda dnes zveřejnila na svém webu, přibyl záměr…

Reforma penzí? Mohl by vzniknout státní důchodový úřad, míní Babiš

04.01.2018 14:04 Praha - V Česku by za pár let podle představ premiéra Andreje Babiše (ANO) mohl vzniknout státní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama