Zvláštní fond pro výplaty důchodů? Jen látání děr, ztrhal ekonom návrh KDU-ČSL

Praha - KDU-ČSL chce jako druhý pilíř pro výplaty důchodů zavést zvláštní fond, který by byl financován výnosy státních firem nebo poplatky za vydobyté nerosty. Základem pro výplatu budoucích důchodů má být nadále průběžný systém financování.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Důchdoci, ilustrační fotografie

"Chceme, aby do tohoto fondu šly dividendy ze státních podniků, jako je například Budvar nebo Lesy ČR. Stejně tak aby do tohoto fondu šly výnosy ze státního majetku a případně z nerostného bohatství," řekl místopředseda strany Jan Bartošek.

Fond by měl zajistit financování výplat důchodů v době, kdy bude ekonomická výkonnost země slabší než v současné konjunktuře. "Chceme, aby důchodci měli jistotu, že existuje fond, ze kterého se bude přispívat na důchody. Protože každý, kdo pracuje, má právo na důstojný důchod," řekl Bartošek.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka by fond měl být oddělený od státního rozpočtu a peníze na něm vázány výhradně na výplatu penzí. To zajistí, že prostředky nebudou využity k jinému účelu.

"Ekonomové říkají, že 'peníze nemají mašličky', a platí to i v tomto případě. Bez důchodové reformy se dynamika průběžně financovaného systému nezmění a buď bude vytvářet čím dál tím větší dluh, nebo budeme na důchody dávat stále větší díl z celkových výdajů. A je jedno, jestli do důchodového systému přesměrujeme peníze z výnosů státních firem či odjinud," řekl ČTK ekonom Deloitte David Marek. Dodatečné peníze na financování důchodů by tak mohly by být použity na jiné účely, třeba investice, školství, zdravotnictví. "Zkrátka jde jen o další látání děr místo systémového řešení," dodal.

Lidovci rovněž chtějí, aby ženy mohly na základě vlastního rozhodnutí odcházet dříve do penze, pokud budou mít děti. "Za každé vychované dítě jít o rok dříve do důchodu bez toho, že by byla krácena výše důchodu," řekl Bartošek. Navrhuje také zavedení společného důchodového pojištění manželů, což by mělo zamezit tomu, aby rozvedené ženy měly nižší důchod, protože se věnovaly výchově dětí, zatímco jejich manžel budoval kariéru.

KDU-ČSL dále navrhuje zvýšení slev na daních pro rodiče, kteří mají dvě a více dětí. Podle strany toto opatření souvisí s důchodovou reformou, protože by podpořilo porodnost a tím zajistilo dostatek budoucích plátců do průběžného důchodového systému.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důchody čeká zásadní změna. Polovina Čechů si pohorší

20.02.2018 22:01 Aktualizováno Praha - Změna ve složení důchodů, kterou chystá Babišova vláda v demisi, zpomalí růst penzí zhruba…

Dávky v poukázkách? Objevily se nečekané problémy, zákon se bude měnit

19.02.2018 15:04 Praha - Některé skupiny chudších lidí už možná nebudou dostávat příspěvek na živobytí v poukázkách…

Dvě dávky na bydlení by se letos mohly spojit, navrhuje ministryně Němcová

18.02.2018 21:19 Aktualizováno Praha - Se zákonem o sociálním bydlení počítala už Sobotkova koaliční vláda ČSSD, ANO a lidovců. Na…

Ministerstvo práce navrhuje zvýšení penze v 85 letech a snížení…

09.02.2018 18:41 Praha – Důchodcům, kteří dosáhnou 85 let, by se od příštího roku mohl automaticky zvýšit důchod o…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama