Zvláštní fond pro výplaty důchodů? Jen látání děr, ztrhal ekonom návrh KDU-ČSL

Praha - KDU-ČSL chce jako druhý pilíř pro výplaty důchodů zavést zvláštní fond, který by byl financován výnosy státních firem nebo poplatky za vydobyté nerosty. Základem pro výplatu budoucích důchodů má být nadále průběžný systém financování.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Důchdoci, ilustrační fotografie

"Chceme, aby do tohoto fondu šly dividendy ze státních podniků, jako je například Budvar nebo Lesy ČR. Stejně tak aby do tohoto fondu šly výnosy ze státního majetku a případně z nerostného bohatství," řekl místopředseda strany Jan Bartošek.

Fond by měl zajistit financování výplat důchodů v době, kdy bude ekonomická výkonnost země slabší než v současné konjunktuře. "Chceme, aby důchodci měli jistotu, že existuje fond, ze kterého se bude přispívat na důchody. Protože každý, kdo pracuje, má právo na důstojný důchod," řekl Bartošek.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka by fond měl být oddělený od státního rozpočtu a peníze na něm vázány výhradně na výplatu penzí. To zajistí, že prostředky nebudou využity k jinému účelu.

"Ekonomové říkají, že 'peníze nemají mašličky', a platí to i v tomto případě. Bez důchodové reformy se dynamika průběžně financovaného systému nezmění a buď bude vytvářet čím dál tím větší dluh, nebo budeme na důchody dávat stále větší díl z celkových výdajů. A je jedno, jestli do důchodového systému přesměrujeme peníze z výnosů státních firem či odjinud," řekl ČTK ekonom Deloitte David Marek. Dodatečné peníze na financování důchodů by tak mohly by být použity na jiné účely, třeba investice, školství, zdravotnictví. "Zkrátka jde jen o další látání děr místo systémového řešení," dodal.

Lidovci rovněž chtějí, aby ženy mohly na základě vlastního rozhodnutí odcházet dříve do penze, pokud budou mít děti. "Za každé vychované dítě jít o rok dříve do důchodu bez toho, že by byla krácena výše důchodu," řekl Bartošek. Navrhuje také zavedení společného důchodového pojištění manželů, což by mělo zamezit tomu, aby rozvedené ženy měly nižší důchod, protože se věnovaly výchově dětí, zatímco jejich manžel budoval kariéru.

KDU-ČSL dále navrhuje zvýšení slev na daních pro rodiče, kteří mají dvě a více dětí. Podle strany toto opatření souvisí s důchodovou reformou, protože by podpořilo porodnost a tím zajistilo dostatek budoucích plátců do průběžného důchodového systému.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zůstanou lidé bez peněz? MPSV odstoupilo od zakázky na systém dávek

16.11.2017 16:47 Aktualizováno Praha - Ministerstvo práce odstoupilo od smlouvy s firmou OKsystem, která zvítězila v tendru na…

Část příspěvku na živobytí bude v poukázkách. Nelze za ně koupit alkohol a…

15.11.2017 13:45 Praha - Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku, budou dostávat část dávky v…

Srovnání důchodů: Mají se lépe senioři v Česku, nebo na Slovensku?

12.11.2017 17:57 Aktualizováno Praha - Společnost v Česku i na Slovensku stárne a seniorů přibývá. Starobní penze jsou v Česku…

Rada pro romské záležitosti nesouhlasí s omezením dávek na bydlení

08.11.2017 18:51 Praha - S omezením dávek na bydlení lidem, kteří žijí v takzvaných oblastech se zvýšeným výskytem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama