Soudci prý mají po odchodu do penze málo peněz, unie navrhuje dvě řešení

Praha - Čeští soudci pobírají po odchodu do důchodu 17 procent svého platu, což je podle Soudcovské unie nejméně v celé Evropě. Na nadcházejícím volebním sněmu chce proto profesní organizace diskutovat o dvou možnostech, jak podmínky zlepšit.

Přidejte svůj názor 21 komentářů

soudy

Situace se má zlepšit zavedením výsluh, nebo vznikem funkce emeritního soudce. Uvedli to dnes prezidentka unie Daniela Zemanová a končící viceprezident Tomáš Novosad.

Soudkyně Nejvyššího správního soudu Zemanová, která bude v pátek na volebním sněmu obhajovat svůj post prezidentky proti Romanu Fialovi z Nejvyššího soudu, řekla, že otázka odchodů soudců z funkce je v ČR zanedbávána.

Podotkla, že jinde v Evropě soudci v důchodu pobírají zhruba polovinu svých předchozích platů. V žebříčku evropských států je na druhé nejnižší příčce Maďarsko, kde soudci dostávají 34 až 35 procent, tedy stále výrazně více než v ČR. Zlepšení situace by podle Zemanové přispělo i k lepší obměně soudcovského stavu.

Podle statistik ministerstva spravedlnosti loni činil průměrný plat soudců obvodních soudů 107.649 korun. U vyšších stupňů soudů mají soudci plat vyšší, například u pražského městského soudu brali loni v průměru 130.005 korun.

Pracovní skupinu, která se bude na ostravském sněmu problematikou odchodů do důchodu zabývat, povede Novosad. "Máme vizi, podle níž by soudci měli odcházet (...) za podmínek, které jsou solidnější a důstojnější, než jaké jsou nastaveny nyní," popsal. Unie rozpracovala systém emeritního soudce - tedy soudce ve výslužbě, který by mohl být povolán zpět do taláru, pokud by taková potřeba na konkrétním soudu vyvstala, například jako zástup za mateřskou dovolenou. "Určitě by to bylo výhodné pro stát," poznamenal Novosad.

Druhou oblastí, kterou budou účastníci sněmu projednávat, je kariéra soudce. Unie by chtěla transparentněji upravit například to, kdy a za jakých podmínek může jít soudce na stáž k soudu vyššího stupně a případně na něj poté přejít. V současné době se praxe liší podle potřeb a nastavených zvyklostí jednotlivých krajských soudů. Problematika však podle Zemanové zahrnuje nejen kariérní řád, který unie prosazuje, ale také prevenci syndromu vyhoření soudců a "takové míry únavy, která by jim zabraňovala vykonávat jejich činnost dobře".

Soudci se na sněmu chtějí dotknout i změn ve způsobu výběru nových kolegů, jež plánuje ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Unie ve shodě s kolegiem předsedů krajských soudů nesouhlasí s tím, že novinky by měla prosadit pouze ministerská instrukce a vyhláška, nikoliv zákon.

Vstupte do diskuze (21)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvláštní fond pro výplaty důchodů? Jen látání děr, ztrhal ekonom návrh KDU…

17.10.2017 14:58 Aktualizováno Praha - KDU-ČSL chce jako druhý pilíř pro výplaty důchodů zavést zvláštní fond, který by byl…

Sociální výdaje státu v příštím roce vzrostou na 649 miliard

14.10.2017 16:52 Praha - Z údajů v návrhu státního rozpočtu na rok 2018 vyplývá, že sociální výdaje státu včetně…

Práce v penzi? Umřete dřív, než se vám to od státu vrátí, zjistila studie

06.10.2017 23:14 Aktualizováno Praha - Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie…

Krach důchodového systému? Studie odhalila, co politici skutečně slibují

03.10.2017 22:17 Aktualizováno Praha - Návrhy stran z volebních programů, které se týkají změn důchodů, by vedly ke zvýšení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama