Zvýšení penze za práci v důchodu? Počet žádostí strmě roste

Praha - O zvýšení penze mohou důchodkyně a důchodci, kteří jsou zaměstnaní či podnikají a odvádějí důchodové pojištění, žádat vždy po 360 odpracovaných dnech.

Přidejte svůj názor

Důchdci, ilustrační fotografie

V posledních letech přibývá seniorů a seniorek, kteří za práci v důchodu žádají o zvýšení penze. Letos v prvním pololetí to udělalo 50.400 lidí. Proti stejnému období loňska jich tak bylo o 3400 víc, proti prvním šesti měsícům roku 2013 je pak počet víc než dvojnásobný. "Počet žádostí o zvýšení důchodu dosáhl letos v červnu 70 procent počtu za rok 2016," uvedla mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová.

Lidé, kteří v důchodu pracují, si mohou za každých odpracovaných 360 dnů přilepšit o 0,4 procenta svého původního základu pro výpočet penze. Například člověk, kterému se důchod stanovil ze základu 19.450 korun, tak po 360 odpracovaných dnech bude dostávat každý měsíc navíc 78 korun.

Podle mluvčí lidé nemusí 360 dní odpracovat v kuse, čas se jim sčítá. "Započítávají se dny kalendářní s odečtením dnů dočasné pracovní neschopnosti, ošetřování člena domácnosti, neplaceného volna a neomluvené absence," upřesnila Buraňová.

Penze se pracujícím seniorům nezvyšují automaticky. Musejí o přidání požádat. Vyřizování žádostí může úřadu trvat déle. "O svůj nárok pracující důchodci v žádném případě nepřijdou. Zvýšení se jim doplatí zpětně ode dne, kdy na ně vznikl nárok," dodala Buraňová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zůstanou lidé bez peněz? MPSV odstoupilo od zakázky na systém dávek

16.11.2017 16:47 Aktualizováno Praha - Ministerstvo práce odstoupilo od smlouvy s firmou OKsystem, která zvítězila v tendru na…

Část příspěvku na živobytí bude v poukázkách. Nelze za ně koupit alkohol a…

15.11.2017 13:45 Praha - Lidé, kteří pobírají příspěvek na živobytí přes půl roku, budou dostávat část dávky v…

Srovnání důchodů: Mají se lépe senioři v Česku, nebo na Slovensku?

12.11.2017 17:57 Aktualizováno Praha - Společnost v Česku i na Slovensku stárne a seniorů přibývá. Starobní penze jsou v Česku…

Rada pro romské záležitosti nesouhlasí s omezením dávek na bydlení

08.11.2017 18:51 Praha - S omezením dávek na bydlení lidem, kteří žijí v takzvaných oblastech se zvýšeným výskytem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama