Zvýšení penze za práci v důchodu? Počet žádostí strmě roste

Praha - O zvýšení penze mohou důchodkyně a důchodci, kteří jsou zaměstnaní či podnikají a odvádějí důchodové pojištění, žádat vždy po 360 odpracovaných dnech.

Přidejte svůj názor

Důchdci, ilustrační fotografie

V posledních letech přibývá seniorů a seniorek, kteří za práci v důchodu žádají o zvýšení penze. Letos v prvním pololetí to udělalo 50.400 lidí. Proti stejnému období loňska jich tak bylo o 3400 víc, proti prvním šesti měsícům roku 2013 je pak počet víc než dvojnásobný. "Počet žádostí o zvýšení důchodu dosáhl letos v červnu 70 procent počtu za rok 2016," uvedla mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová.

Lidé, kteří v důchodu pracují, si mohou za každých odpracovaných 360 dnů přilepšit o 0,4 procenta svého původního základu pro výpočet penze. Například člověk, kterému se důchod stanovil ze základu 19.450 korun, tak po 360 odpracovaných dnech bude dostávat každý měsíc navíc 78 korun.

Podle mluvčí lidé nemusí 360 dní odpracovat v kuse, čas se jim sčítá. "Započítávají se dny kalendářní s odečtením dnů dočasné pracovní neschopnosti, ošetřování člena domácnosti, neplaceného volna a neomluvené absence," upřesnila Buraňová.

Penze se pracujícím seniorům nezvyšují automaticky. Musejí o přidání požádat. Vyřizování žádostí může úřadu trvat déle. "O svůj nárok pracující důchodci v žádném případě nepřijdou. Zvýšení se jim doplatí zpětně ode dne, kdy na ně vznikl nárok," dodala Buraňová.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolaps výplaty důchodů a dávek? ČSSZ bude přecházet na nový systém

20.09.2017 22:11 Aktualizováno Praha - České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) na konci roku skončí smlouva na fungování…

Důchodci si polepší? Penze příští rok vzrostou průměrně o 475 korun,…

18.09.2017 16:09 Aktualizováno Praha - Důchody by v příštím roce měly vzrůst průměrně o 475 korun měsíčně, což je nejvíce od roku…

Důchodová reforma v troskách, přiznala komise. Penzijní systém je…

13.09.2017 16:14 Praha - Nynější model důchodové komise, kterou tvořili politici, experti, odboráři i zástupci…

Víte, zda máte nárok na důchod? A co vše musíte doložit?

12.09.2017 13:17 Aktualizováno Blíží se doba vašeho odchodu do důchodu? Nejste si jistí, zda máte odpracovaný dostatečný počet let…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama