Komise k důchodům prosadila valorizaci i zastropování. Podle opozice je zpolitizovaná a měla by se zrušit

Praha - Odbornou komisi pro důchodovou reformu zřídila s podporou ministerstva financí v roce 2013 ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Za dobu své činnosti se komise zasadila zejména o zrušení druhého pilíře důchodové reformy. Podle opozice však komise pracuje více politicky než odborně a je třeba její zrušení.

Přidejte svůj názor 45 komentářů

Stáří, ilustrační fotografie

Odborná komise pro důchodovou reformu funguje od roku 2013 z podnětu Ministerstva práce a sociálních věcích Michaely Marksové (ČSSD). Za úkol si klade zhodnocení stavu a vývoje trendů českého důchodového systému z pohledu demografie, sociologie a ekonomie. Výsledkem pak má být tvorba takového důchodového systému, který je udržitelný v dlouhodobé perspektivě. 

Komise na začátku měsíce zveřejnila přehled všech návrhů, které od začátku svého působení podala. Většinu z nich vláda schválila a následně je promítla do přijetých zákonů.

V rámci prvního důchodového pilíře jde zejména o návrh revizního systému nastavení hranice důchodového věku. Vláda loni v září schválila věkový strop odchodu do důchodu na 65 let, návrh schválili na jaře letošního roku i poslanci. Vláda zohlednila i návrh komise, který upravoval valorizaci důchodů. Vyšší valorizace má penzistům zajistit takřka stejné tempo růstu příjmů, jaké mají lidé v produktivním věku. 

Vláda zohlednila také návrh komise na zrušení druhého důchodového pilíře, který prosadila už vláda Petra Nečase (ODS). Ke zrušení došlo na konci roku 2014. 

S činností komise ale není spokojená opozice. Podle expertky na důchody za ODS Lenky Kohoutové byl přitom cíl založení komise jasný a sestával za třech bodů. 

"Prvním je zrušení druhého důchodového pilíře, druhým je zafixování věku odchodu do důchodu na 65 let a tím třetím je zvyšování důchodů bez systémových změn, které důchodový systém jako takový potřebuje," uvedla pro EuroZprávy.cz. Tyto cíle ale nevnímá jako pozitivní. 

"Netvařme se, že je správné, že skončil druhý pilíř bez jakékoliv náhrady. Netvařme se, že je všechno v pořádku, že nestabilizujeme důchodový systém, který musí vydržet po generace. Komise pracovala na politickou zakázku a opozice neměla žádný vliv na to, jak komise rozhoduje," říká Kohoutová.

"Podobné komise nemají mít politický, ale ryze odborný charakter. Mají vytyčovat směr, dávat politikům odborná stanoviska, to se nestalo. Tak jednoznačně politicky vedenou komisi jsem za léta, kdy jsem v nejrůznějších pracovních skupinách a komisích v oblasti sociálních témat ještě nezažila," dodala Kohoutová. Jako příklad uvedla problematiku zvyšování důchodů podle vzorců, které komise předložila. Podle Kohoutové se většina vyjádřila proti, a tak si komise počkala na dobu, až bude v komisi většina členů pro a přehlasovali původní odmítavý postoj. 

Komise přišla také s návrhem diferenciace sazeb pojistných odvodů pro rodiny s dětmi. Opatření si klade kromě jiného za cíl také motivovat manželské páry, aby se nebály založit rodinu. Návrh posvětila vláda a čeká se na projednání na půdě Poslanecké sněmovny. Poslední činností komise zatím bylo zpracování návrhu Hledání vyváženějšího způsobu valorizací penzí, který by měl mít na stole premiér vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

Předsedou komise je sociolog Martin Potůček, odbornými členy expert na důchodový systém Vít Samek nebo demograf Tomáš Kučera. Komise má i stálé politické členstvo ze všech stran zastoupených v Poslanecké sněmovně. 

"Věřím, že v tomto složení dále Důchodová komise pokračovat za nového ministra nebude. Věřím, že bude mít nový ministr práce a sociálních věcí všech pět pohromadě a bude chtít systém udržet, zlepšit, nikoliv mylně všechny přesvědčovat, že je všechno v pořádku," uzavírá Kohoutová. 

Server EuroZprávy.cz oslovil i Ministerstvo práce a sociálních věcí, které zatím svou reakci neposkytlo. 

Vstupte do diskuze (45)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila změny u zaměstnaneckých penzijních fondů

17.01.2018 09:43 Praha - Vláda dnes schválila novelu, která upravuje fungování zaměstnaneckých penzijních fondů. Jde…

Důchod 15 tisíc korun? Česko možná čeká velká změna

11.01.2018 17:36 Praha - Pokud by se v příštích letech měla průměrná penze dostat na 15.000 korun, jak slibuje…

Důchodci dostanou byt, nezaměstnaní přijdou o peníze. Vláda zveřejnila…

08.01.2018 22:15 Aktualizováno Praha - V programovém prohlášení, které Babišova vláda dnes zveřejnila na svém webu, přibyl záměr…

Reforma penzí? Mohl by vzniknout státní důchodový úřad, míní Babiš

04.01.2018 14:04 Praha - V Česku by za pár let podle představ premiéra Andreje Babiše (ANO) mohl vzniknout státní…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama