Ministerstvo Marksové žaluje bývalého šéfa sociální správy kvůli bytům, ten to považuje za mstu

Praha - Bývalý ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Vilém Kahoun a jeho někdejší náměstek Karel Chod čelí čerstvé žalobě ze strany Ministerstva práce a sociálních věcí. Kahoun a Chod dle MPSV porušili povinnosti při správě cizího majetku a zneužili pravomoci úřední osoby. Záminkou pro podání žaloby byla privatizace služebních bytů, která podle ministerstva proběhla v rozporu se zákonem.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

ministerstvo práce

O podání trestního oznámení dnes informoval deník Právo. Ministerstvo Michaely Marksové chce oba muže stíhat proto, že prý v roce 2009 zahájili privatizaci osmnácti služebních bytových domů a pozemků v pražských Radlicích. Kahoun a Chod, který v současnosti působí jako zástupce ředitele ČSSZ, sáhli k privatizaci, aniž by předtím nabídli nemovitosti k užívání jiným organizačním složkám státu. Byty byly ve skutečnost převedeny na bytové družstvo, následně je odkoupili zaměstnanci ČSSZ, dva z nich i Kahoun a Chod. Ministerstvo obvinilo oba muže z porušení povinností při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Podle Práva navíc z trestního oznámení vyplývá, že vedení ČSSZ mělo špatnou rekonstrukcí byty nechat zchátrat a snížit jejich kupní cenu. Znalecký posudek odhadl cenu nemovitostí na 308 milionů korun, před rekonstrukcí by se přitom cena pohybovala někde na úrovni 345 a půl milionu korunu. Rekonstrukce v praxi znamenala výměnu oken a dveří, po jejich výměně však docházelo k zatékání a tvorbě plísní.

Celou kauzu přitom odstartoval audit, který si ministerstvo zadalo začátkem tohoto roku. Audit měl odhalit tuto podle ministerstva nezákonnou privatizaci. Audit i podání trestního oznámení může souviset se skutečností, že Kahoun se s ministerstvem soudí. Loni v létě napadl výběrové řízení na nového šéfa ČSSZ, dle jeho slov bylo politicky zmanipulované. Z výběrového řízení vzešel jako vítěz Jiří Biskup. „Výběrové řízení bylo provedeno a řízeno s cílem odstranit ze služebního místa žalobce (Kahouna, pozn. red.) a dosadit na jeho místo politicky vhodnějšího kandidáta, který by plnil pokyny náměstkyně ministerstva pro sociálně pojistné systémy (Ivy Merhautové z KDU-ČSL, pozn. red.),“ stojí v žalobě, která směřuje na nejvyššího úředníka MPSV. Kahoun má za to, že předsedkyně výběrové komise Merhautová nadržovala vítěznému kandidátovi.

„Je to zlý, úhybný manévr. Chtějí hnusně očernit mé jméno,“ cituje Kahouna deník Právo. Všechny věci ohledně privatizace domů byly podle něj v souladu s právní úpravou. „Ministerstvo neví, jakým způsobem mají škodit a ubližovat. Je to záměr, jde o blížící se soudní jednání,“ dodal Kahoun. Jde mu o zrušení tehdejšího výběrové řízení.

Audit MPSV měl prošetřit veškeré veřejné zakázky ČSSZ v období 2010-2016. Pochybení bylo nalezeno u většiny zakázek, zejména v zadávacích řízeních.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dobrá zpráva: Od ledna se zvyšují důchody. Spočítejte si, o kolik si…

08.12.2017 21:31 Aktualizováno Praha – Čeští důchodci si od nového roku přilepší. Od ledna 2018 se základní výměra důchodu zvýší o…

Víte, kolik peněz si odkládat na důchod? Češi chtějí ve stáří hospodařit s…

06.12.2017 13:10 Praha - Každý třetí Čech středního věku nemá jasnou představu, jak se finančně zajistit na stáří.…

Důchodce čekají razantní změny? Babiš začal úřadovat

01.12.2017 11:09 Aktualizováno Praha - Jedním z hlavních programových bodů připravované menšinové vlády Andreje Babiše (ANO) má…

Bude na vyplácení důchodů? Experti popisují, jak je na tom důchodový systém

30.11.2017 14:13 Aktualizováno Praha – Stále častěji slyšíme, že bychom si měli spořit na stáří, protože stát už brzy nebude mít…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama