Důchody a změny: Zůstanou penzisté závislí na dětech?

Praha - Senát posvětil navýšení důchodů pro rok 2018 o 500 korun. S navyšováním důchodů dlouhodobě počítá vládní ČSSD, ale také KDU-ČSL. Opozici by se líbilo vytvoření systematické penzijní reformy, do které se tato vláda nepustila. Hnutí ANO Andreje Babiše má na důchody dlouhodobě ne zcela vyhraněné názory.

Přidejte svůj názor 202 komentářů

Pět stovek důchodcům. A co dál? TOP 09 chce penzijní reformu

Sobotkova vláda přidala důchodcům od letošního roku 300 korun měsíčně a průměrná hodnota penze stoupla na téměř 11 745 korun. Letos vláda nejprve oznámila, že pro rok 2018 by důchodci mohli dostat navrch až 500 korun měsíčně. Vláda přišla s návrhem na změn vzorce, který určuje valorizovanou část penze.

Penze se tak každoročně mohou zvednout o polovinu růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které si pořizují senioři. Změnu dnes hladce schválil Senát. Současný ministr financí Andrej Babiš přišel koncem května s návrhem rozpočtu na rok 2018. Důchody by se měly navýšit o 501 korun, průměrná výše penze stoupne na 12 456 korun.

Důchody by se měly zvyšovat o polovinu místo nynější třetiny růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Změna se dostala do vládní normy ve Sněmovně, kde ji podle doporučení důchodové komise prosadili sociální demokraté. Změna valorizačního vzorce bude od ledna příštího roku znamenat pro státní rozpočet zatížení ve výši 2,5 miliardy korun.

Sociální demokracie je dlouhodobě zastáncem navyšování důchodů. „Pro ČSSD je zlepšování životní úrovně důchodců dlouhodobou prioritou, kterou ve vládě prosazujeme po celou dobu jejího fungování. Hned na začátku vlády jsme prosadili obnovení valorizace penzí plně podle inflace a obnovili jsme také slevu na dani pro pracující důchodce. V roce 2016 jsme zajistili jednorázový příspěvek k důchodu ve výši 1200 korun, od ledna 2017 jsme penze zvýšili v průměru o 307 korun," shrnuje dosavadní kroky ČSSD její předseda Bohuslav Sobotka na oficiálních stránkách ČSSD. Za celou dobu vlády však koalice v čele s ČSSD nepřišla s žádnou systémovou důchodovou reformou.

"Podstatná je penzijní reforma. Pan předseda Babiš ji slíbil předložit 30. června 2015. Je příliš nekompetentní a zbabělý na to, aby něco takového udělal. Bez penzijní reformy je zastropování úplně jedno. Bez penzijní reformy důchody nebudou ani v 65, ani v 67,” uvedl Kalousek už loni. Jeho TOP 09 má v programu prioritu vytvoření stabilního důchodového systému. 

Občanští demokraté v čele s poslanci Vladislavem Vilímcem a Adolfem Beznoskou prosazovali od loňska zvýšení základní výměry důchodů až na 10 procent. Na zvýšení základní výměry důchodů by v praxi vydělali penzisté s nižšími důchody. Současná základní výměra důchodu pro rok 2017 činí 2550 korun. 

Vládní lidovci jsou také dlouhodobě zastánci zvyšování životní úrovně důchodců. Ti chtěli společně s ČSSD letos využít přebytek z rozpočtu na rok 2016 částečně na  vytvoření rezervy na účet pro vyplácení budoucích důchodů, to odmítl Andrej Babiš (ANO). Nápad kritizovala i ODS, podle který by šlo o vyhozené peníze. KDU-ČSL chce v budoucnu prosadit to, aby lidé posílali část svých odvodů přímo na důchody svým rodičům.

Hnutí ANO a Andrej Babiš nejprve s navýšením lavírovalo. Babiš v roce 2015 odmítal navýšení důchodů o 1,8 procenta, kdy to navrhovala ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Babiš tehdy prosazoval navýšení důchodů pouze o inflaci. Jednu dobu dokonce Babiš uvažoval o zavedení rovného důchodu, které by bylo spojené s novým druhým pilířem.

Babiš postupně otáčel a v roce 2016 už souhlasil s navýšením důchodů o 3 stovky. V prvním nástřelu rozpočtových kapitol pro rok 2018 ještě ve funkci ministra financí letos v květnu počítal s navýšením důchodů o 501 korun, které nyní Senát posvětil.

Vstupte do diskuze (202)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příspěvky na mobilitu pro postižené? Zákon se patrně změní navzdory ANO

20.04.2018 12:26 Praha - Postižení klienti pobytových domovů sociálních služeb možná nebudou muset dokládat použití…

Lidé pracují načerno a zároveň pobírají dávky! Kvůli jednomu neplatiči…

20.04.2018 08:01 Praha - V diskuzním pořadu Máte slovo se ve čtvrtek řešilo téma sociálního bydlení. Podle informací…

Penze přes 14.995 korun? Dosáhne na ni jen desetina důchodců

19.04.2018 16:53 Praha - Jen desetina starších lidí v Česku dosáhla na konci loňska na starobní penzi přes 14.995…

Peníze na důchody? Poslanci podpořili využití privatizačních účtů v…

19.04.2018 14:08 Praha - Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní návrh, který umožňuje převod peněz z tzv.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama