Velké změny: Důchody se budou víc zvyšovat. Kdy budeme chodit do penze?

Praha - Sněmovna dnes schválila úpravu valorizačního vzorce, podle kterého mají důchody růst víc. Novela dále stanoví věkovou hranici pro odchod do penze. Lidé by do ní mohli v budoucnu odcházet v 65 letech, nyní omezení neexistuje. Normu teď bude projednávat Senát.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Důchdoci, ilustrační fotografie

Důchody by se měly zvyšovat podle schváleného pozměňovacího návrhu sociálního výboru o polovinu místo nynější třetiny růstu reálných mezd a o růst cen zboží, které pořizují senioři. Tato míra inflace by se využila pro výpočet v případě, pokud by byla pro penzisty výhodnější než současný obecný růst cen. "Nebudou se tolik rozevírat nůžky mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem," řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Nový valorizační vzorec prosadili podle doporučení důchodové komise vládní sociální demokraté. Pokud by platil, měsíční penze by se příští rok zvýšila podle odhadů v průměru zhruba o 500 korun místo asi 400 korun.

"Řadě seniorů to nahradí minulá léta před rokem 2013, kdy byly valorizace hubené," podotkl premiér. Stát by dal na důchody podle dřívějšího vyjádření předsedy poslanců ČSSD Romana Sklenáka příští rok asi o 2,2 miliardy korun navíc.

Za dáreček na poslední chvíli před volbami s velkým rozpočtovým dopadem označila změnu místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová. "Je to vrcholně nezodpovědný přístup," řekla. Poslanci ODS upozorňovali na budoucí dopady na státní rozpočet. "Zákon nic podstatného v důchodech neřeší, do budoucna může způsobit problémy," uvedl Vladislav Vilímec.

Vládní novela sice stanoví hranici pro odchod do penze na 65 let, věk ale bude moci vláda časem upravovat podle doby dožití. Sněmovna podpořila úpravu poslance KSČM Miroslava Opálky, podle níž bude kabinet dostávat po případném rozhodnutí o úpravě věkové hranice další zpřesňující údaje, aby mohl verdikt přehodnotit.

Dosavadní zákon o důchodovém pojištění z června 1995 zavedl od roku 1996 postupná zvyšování důchodového věku u mužů každoročně o dva měsíce (až do roku 2007, kdy by měl činit 62 let), a u žen o čtyři měsíce, s tím, že v roce 2007 budou odcházet do důchodu v 57 až 61 letech podle počtu dětí. Později byly podmínky pro další zvyšování věku odchodu do starobního důchodu několikrát upraveny nad rámec úpravy z roku 1995. V současnosti se důchodový věk každoročně zvyšuje u mužů o dva a u žen o čtyři měsíce, horní hranice pro růst věku neexistuje.

Stanovení hranice je podle Sobotky signál silným populačním ročníkům narozeným v 70. letech. Bez ní by do penze odcházeli později. "Hranice by se neměla přehodnocovat, pokud k tomu nebudou vážné důvody," uvedl. Kritici namítají, že právě možnost přehodnocování lidem žádnou jistotu nedá.

Československo zavedlo důchodový systém v říjnu 1924, kdy vstoupil v platnost zákon o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří, účinný byl o července 1926). Vznikla Ústřední sociální pojišťovna, která spravovala invalidní a starobní pojištění a starala se také o nemocenské pojišťovny. Nárok na starobní důchod vznikal v 65 letech pro muže i pro ženy a byl podmíněn uplynutím určité doby trvání pojištění (čekací doby), která byla stanovena na 150 příspěvkových týdnů. Zákon platil (s několika změnami) až do roku 1948.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Příspěvky na mobilitu pro postižené? Zákon se patrně změní navzdory ANO

20.04.2018 12:26 Praha - Postižení klienti pobytových domovů sociálních služeb možná nebudou muset dokládat použití…

Lidé pracují načerno a zároveň pobírají dávky! Kvůli jednomu neplatiči…

20.04.2018 08:01 Praha - V diskuzním pořadu Máte slovo se ve čtvrtek řešilo téma sociálního bydlení. Podle informací…

Penze přes 14.995 korun? Dosáhne na ni jen desetina důchodců

19.04.2018 16:53 Praha - Jen desetina starších lidí v Česku dosáhla na konci loňska na starobní penzi přes 14.995…

Peníze na důchody? Poslanci podpořili využití privatizačních účtů v…

19.04.2018 14:08 Praha - Sněmovna dnes v úvodním kole podpořila vládní návrh, který umožňuje převod peněz z tzv.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama