Revoluce na českých silnicích? Samořiditelná auta už příští rok, tvrdí experti

Praha – Jsou samořiditelná auta příležitostí nebo rizikem? Mnozí lidé se na jejich plošné zavedení těší. Jde podle nich o revoluční vynález, který zlepší cestování po všech stránkách. Ne všichni jsou ale z takové představy nadšeni.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Samořídící vůz Uber

Objevují se i kritické názory, které ještě zesílily po nedávné nehodě v USA, při níž samořiditelné auto zabilo člověka. Co naplat, že vyšetřovatelé následně konstatovali, že nehodě by nezabránil ani lidský řidič.

Zatímco v cizině již samořiditelná auta mají, Češi si budou muset ještě počkat. Jak dlouho? To v tuto chvíli není zcela jisté, nicméně už se pracuje na různých možnostech. V Česku by měly totiž vzniknout dva okruhy na testování aut bez řidiče.

Již v únoru 2017 mluvil na setkání manažerů automobilek se zástupci vlády ministr dopravy Dan Ťok o svém záměru vybudovat v Česku testovací okruh. Tehdy ale uvedl, že si ještě není jist lokalitou.

Podle nových informací by měl být státní testovací okruh nakonec vybudován u středočeské Velimi. Tam totiž již v současné době stojí jiné testovací zařízení pro potřeby železnic, na němž stát testuje vlaky. Velimský železniční testovací polygon přitom patří k evropské špičce.

Český stát ale nebude jediný, kdo bude v Česku testovat tzv. autonomní automobily. Svůj vlastní okruh pro potřeby testů chce u nás mít i automobilka BMW. Ta se jej chystá vybudovat poblíž česko-německých hranic na Sokolovsku.

Mělo by se jednat o vskutku rozsáhlý projekt. Bavorská automobilka hodlá do polygonu a dalších zařízení investovat několik miliard korun. "Lokalita na Sokolovsku je ideální. Otevření tamního vývojového střediska bude milníkem v historii naší společnosti." uvedl na tiskové konferenci viceprezident BMW Herbert Grebenc.

Kdy se tedy dočkáme samořiditelných aut přímo na českých silnicích? Dopravní experti z České asociace pojišťoven (ČAP) tvrdí, že relativně brzy. Nejoptimističtější z jejich scénářů počítá s tím, že samořiditelná auta budou v roce 2037 tvořit většinu na našich komunikacích.


Odborníci na dopravu také říkají, že masivní zavedení autonomních vozidel výrazně zvýší bezpečnost provozu. Podle nich klesne nehodovost oproti současným číslům na jednu sedminu. Silnice tak bude bezpečnější pro všechny.

Pokud se optimistický odhad vyplní, měla by se první poloautonomní vozidla na českých silnicích objevit již v příštím roce. "Kolem roku 2026 by pak dosáhla přibližně čtvrtinového zastoupení v celém vozovém parku." říká Petr Jedlička, analytik České asociace pojišťoven.

Takový scénář je ale realistický pouze v případě, že budou mít na rozvoji samořiditelných automobilů zájem všichni aktéři, čili soukromé firmy (automobilky), stát a také že bude o autonomní vozy zájem na trhu. Všichni zúčastnění také musí být ochotni do rozvoje investovat.

V Česku ale už teď sídlí firmy, které se velmi úspěšně podílejí na rozvoji autonomních automobilů. Jednou takovou je francouzská společnost Valeo. Ta nedávno v Praze otevřela nové výzkumné centrum a netají se svým záměrem hrát prim na trhu samořiditelných vozidel.

V pražském centru společnosti Valeo v tuto chvíli pracuje přes 700 odborníků. Podílejí se na úspěšných a soběstačných projektech. Francouzská společnost totiž již na trhu autonomních aut zaznamenala řadu úspěchů.

Jejich autonomní auto Valeo Cruise4U totiž například během unikátního testu objelo celou Francii, přičemž zdolalo vzdálenost více než 10 tisíc kilometrů. Stejné vozidlo také absolvovalo čtyřiadvacetihodinový závod na slavném pařížském okruhu. Vývojáři uvádějí, že 99% času byl vůz v autonomním režimu. To vše za přispění českých inženýrů.    

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze by mohla jezdit sdílená auta společnosti MOL

24.05.2018 17:51 Budapešť - Maďarská skupina MOL zvažuje, že bude v Praze nabízet dopravu sdílenými auty. Rozhodnutí…

Metro D "spolklo" již přes 800 miliard

24.05.2018 17:10 Praha - Příprava stavby trasy metra D již vyšla Prahu prostřednictvím dopravního podniku (DPP) na…

Ministerstvo dopravy podalo rozklad kvůli tendru na mýto

23.05.2018 20:52 Praha - Ministerstvo dopravy podalo rozklad předsedovi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS…

Ťok pohřbil návrh Pirátů: Nechce rušit nulovou toleranci alkoholu, vodáci…

23.05.2018 09:30 Aktualizováno Praha - Vláda nepodpořila návrh Pirátů na zrušení pokut pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama