Vláda projedná dotace krajům, jejich podmínkou je odstraňování billboardů

Praha - Vláda v pondělí projedná návrh ministerstva dopravy na rozdělení dotací krajům na opravy krajských silnic. Návrh počítá s podmínkou pro udělení dotací - odstraňováním nelegálních billboardů kolem silnic 1. třídy. Podmínka však vyvolala kritiku krajů, podle kterých jim přinese značné komplikace. Ministerstvo už dříve potvrdilo, že kraje by na opravy silnic druhých a třetích tříd měly dostat čtyři miliardy korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

"Podmínka odstranění billboardů je v mnoha případech nerealizovatelná ve stanovené lhůtě z důvodu správních řízení a jiných legislativních překážek. Navíc o této podmínce nebyla Asociace krajů ČR předem informována, což není dobrý postup při prosazování podobných záměrů," řekl předseda Komise Rady Asociace krajů ČR pro dopravu a hejtman Libereckého kraje Martina Půty.

Spor krajů s ministerstvem zmírnilo řešení, podle kterého by kraje měly odstraňování billboardů dokládat čestným prohlášením, případně zasláním informace, dokdy jsou schopny billboardy odstranit.

Další povinností krajů bude koordinovat své harmonogramy oprav se správci cest, zejména s Ředitelstvím silnic a dálnic. Stát tak chce předejít dopravním komplikacím a případným souběhům s opravami na dálnicích a silnicích 1. třídy. K tomu slouží speciální portál, kam se vkládají informace o plánovaných rekonstrukcích.

Nejvyšší část dotace, zhruba 677 milionů korun, by měl získat Středočeský kraj, který má také nejvyšší podíl silnic v zemi.

Kraje intenzivně jednaly s vládou o financování oprav silnic II. a III. tříd od září loňského roku, kdy bylo původně avizováno, že pro letošní rok neobdrží žádné peníze ze SFDI. Loni uvolnil za tímto účelem 3,4 miliardy korun, za poslední čtyři roky to bylo celkem 11 miliard korun. Ministerstvo dopravy předpokládá, že v příštích letech by měly být prostředky na opravy krajských silnic zahrnuty už přímo ve státním rozpočtu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ťok pohřbil návrh Pirátů: Nechce rušit nulovou toleranci alkoholu, vodáci…

23.05.2018 09:30 Aktualizováno Praha - Vláda nepodpořila návrh Pirátů na zrušení pokut pro vodáky za jízdu pod vlivem alkoholu.…

Bezpečnost na řekách? Lodě v ČR budou napojeny na systém sledování pohybu

23.05.2018 08:30 Aktualizováno Praha - Lodě na vnitrozemských plavbách mají být na některých úsecích povinně vybaveny zařízením…

Dálnice D1 stála kvůli hromadné nehodě

21.05.2018 22:24 Aktualizováno Všechromy (u Prahy) - Hromadná nehoda tří až pěti aut uzavřela dálnici D1 na 16. kilometru u…

V Praze usmrtila tramvaj člověka

21.05.2018 18:24 Aktualizováno Praha - Srážku s tramvají odpoledne v Bělohorské ulici v Praze 6 nepřežil člověk. Podle informací…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama