Babiš převzal petici za dostavbu dálnic D49 a D55. Stavbu už roky blokují ekologové

Pravčice - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) převzal dnes ráno v Pravčicích na Kroměřížsku petici na podporu výstavby dálnic D49 a D55 ve Zlínském kraji. Podle jejího iniciátora, bývalého hejtmana Libora Lukáše, ji podepsalo téměř 15 tisíc lidí. Petice nyní poputuje jak do Poslanecké sněmovny, tak do Senátu. Základní kámen dálnice byl slavnostně poklepán už před deseti lety. Že se stále nezačalo stavět, označil Babiš za neuvěřitelné.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš, premiér a předseda hnutí ANO

Zatímco dostavba dálnice D55, která povede směrem na Uherské Hradiště, by měla u Otrokovic začít už letos, v případě prvního úseku D49 mezi Hulínem a Fryštákem zahájení stavby léta vázne. Vznik dálnice, která má dále vést na Valašsko, dlouhodobě brzdí ekologové, především spolek Egeria. Vadí jim, že má dálnice vést místy s výskytem vzácných živočichů.

"Stav je neměnný, protože stále nerozhodl Krajský soud v Brně o platnosti, nebo neplatnosti výjimky ze zvláště chráněných druhů živočichů, kterých se tady vyskytuje 17. Od dubna loňského roku se to předběžným opatřením zaparkovalo u krajského soudu a čekáme, až rozhodne, abychom se mohli někam posunout," řekl šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic Karel Chudárek.

Kladné rozhodnutí soudu je podle něj podmínkou, aby mohlo být dokončeno stavební řízení na hlavní, téměř 17 kilometrů dlouhou trasu dálnice mezi Hulínem a Fryštákem. Opakované žaloby, kvůli kterým se vznik dálnice neustále odkládá, považuje Babiš za šikanu.

ŘSD podle Chudárka v souvislosti s D49 alespoň úspěšně umístila přeložky, na které měla stavební povolení. "Jsou to veškeré sítě, kanalizace, sdělovací kabely, plyny, produktovody. Udělali jsme polní cesty pro povážení ornice a postavili jsme čtyři mosty," uvedl Chudárek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vážná nehoda na pět hodin uzavřela Strahovský tunel

24.03.2018 12:34 Praha - Nehoda nákladního auta a dodávky dnes uzavřela na téměř pět hodin Strahovský tunel, který…

D10 u Brandýsa se večer opět uzavře

24.03.2018 04:51 Brandýs nad Labem (u Prahy) - Dálnice D10 u Brandýsa nad Labem nedaleko Prahy se dnes večer po…

Doprava v Česku kolabuje. Nabourané kamiony, autobusy a hromadné nehody…

19.03.2018 09:53 Aktualizováno Ostrava - Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala…

Trolejbus najel v Otrokovicích do zaparkovaných aut

19.03.2018 08:02 Zlín - Trolejbus najel dnes ráno v Otrokovicích na Zlínsku do zaparkovaných aut, sedm jich poškodil…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama