NKÚ bude šetřit peníze na železnici a státní záruky

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zahájí v listopadu tři kontroly ze svého letošního plánu. Prověří v nich státní záruky, peníze na bezpečnost železničního provozu a peníze na obnovu vlaků.

Přidejte svůj názor

Vlaky

V případě kontroly státních záruk se objem kontrolovatelných peněz pohybuje v úhrnu ve stovkách miliard korun. NKÚ bude posuzovat, jestli ministerstvo financí postupuje při vzniku záruk a jejich správě podle zákona. Chce také prověřit, jak jsou nastavena a dodržována pravidla pro hospodaření s pohledávkami ze státních záruk, a to hlavně v souvislosti s minimalizací rizik vzniku ztrát pro státní rozpočet. Kontroloři se budou zabývat i tím, jak ministerstvo zvažuje rizika, která státu plynou z poskytnutí záruky. Úřad v minulosti odhalil nedostatky například v účtování státních záruk za Českou exportní bankou.

Podle návrhu státního rozpočtu na příští rok budou krýt státní záruky poskytnuté ke konci letošního roku závazky v objemu 3,2 miliardy korun. Na příští rok se počítá v rozpočtu s 1,32 miliardy korun na případné placení za státní záruky.

V další kontrole se NKÚ zaměří na to, zda peníze na bezpečnost železničního provozu a cestujících přispěly k odstranění nebezpečných a rizikových míst na české železnici. Zjišťovat bude i to, zda se s penězi zacházelo hospodárně a účelně. Bezpečnost na české železnici prověřoval NKÚ už v roce 2007. Odhalil tehdy chyby v projektech, nezvládnutou přípravu některých akcí i chybějící analýzu bezpečnostních rizik v železničním provozu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoda kamionů na sedm hodin zablokovala D1

16.11.2017 19:10 Tvarožná (Brněnsko) - Dálnici D1 dnes u Tvarožné na Brněnsku zablokovala zhruba na sedm hodin…

Demonstrace nebude. Taxikáři odvolali středeční protesty

14.11.2017 19:28 Aktualizováno Praha - Sdružení českých taxikářů odvolalo chystaný středeční protest v Praze proti službám typu…

V Česku sněžilo: Jaká je sjízdnost silnic?

13.11.2017 09:22 Aktualizováno Praha - Několik centimetrů sněhu v noci na dnešek napadlo na horách a ve vyšších polohách v Česku,…

Opravy na D1 letos skončí. Příští rok řidičům opět ztrpčí život

05.11.2017 13:17 Praha - Silničáři začnou postupně odstraňovat uzavírky z dálnice D1. Poslední omezení způsobené…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama