Alternativy k taxíkům: Kdo vás sveze když bude taxi stávkovat?

Praha - Desítky pražských a brněnských řidičů taxi služby se dnes účastní protestní blokační jízdy, kterou protestují proti projektu taxi služby Uber, která funguje na principu tzv. sdílené ekonomiky. Nejde přitom o jedinou alternativní variantu služby taxi. Prostřednictvím mobilních aplikací si lze objednat službu například Liftaga nebo Modrého Anděla.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Praha

Protestní akce probíhá v Brně a pomalu končí v Praze. Taxikáři jejím prostřednictvím chtěli vyjádřit nelibost nad taxi službou Uber, která není regulovaná. Podle pražského zastupitele Patrika Nachera (ANO) však jejich protest není úplně promyšlený. „Pokud k protestu opravdu dojde, bude to ta nejhorší rána, kterou si mohli dát sami taxikáři. Absolutně ztratí reputaci a ukáže se, že řeči o tom, jak nechtějí, aby se jejich protest dotýkal běžných lidí, jsou jen prázdné fráze. Navíc svojí aktivitou dělají tu největší reklamu právě Uberu. Protestující by si měli uvědomit, že jednají absolutně proti zájmu všech taxikářů, i když se tváří, že hájí jejich zájmy,“ uvedl pro iDnes Nacher.

Zastupitel má pravdu v tom, že někteří lidé by se kvůli dopravním komplikacím při cestě na letiště mohli do budoucna rozhodnout pro jinou formu dopravy po metropoli. A na výběr mají skutečně z několika variant, které vyjmenovává také server Svetandorida.cz. 

Alternativní možností je právě služba Uber. Jde o fenomén tzv. sdílené ekonomiky, na jehož principu funguje i ubytování Airbnb. Každý řidič tak má právo využít svůj vůz k tomu, že sveze další cestující. Služba je mnohem levnější než klasický taxík, vydělá si ale i řidič, který nemá potřebnou koncesi pro taxikáře. Služba zatím nijak regulovaná není, Praha ale do budoucna připouští, že by k nějaké formě regulace mělo dojít. Služba Uberu se standardně platí platební kartou. 

Pro nejjednodušší objednání služby je nutné mít nainstalovanou aplikaci ve vašem chytrém telefonu, musíte mít zapnutou i GPS navigaci. Na pomyslné mapě si následně vyberete přijatelného řidiče, u kterého už předem uvidíte cenu, kterou budete muset zaplatit. Aplikace vám po výběru řidiče sdělí, za jak dlouho k vám dorazí. 

Na podobném principu funguje také služba Taxify. Cenově je srovnatelná s Uberem, v některých případech, zejména v dopravní špičce, dokonce o něco levnější. Podobně jako v případě Uberu i u Taxify může uživatel shlédnout předem profil řidič. V Česku zatím není tak rozšířená. 

Jakýmsi mezičlánek mezi klasickým taxíkem a Uberem je služba Liftago. Ceny by měly být nižší než v případě taxíku, řidiči jsou ale skuteční taxikáři s potřebnou koncesí. Platit tak můžete i osobně, nikoliv jen kartou. Cenu byste taktéž měli znát předem, ve většině případů je o něco vyšší než v případě Uberu. Služba Liftago dnes využila protestní akce taxikářů a přišla se svou akcí.  "Nestávkujeme. Naopak. Pokud jste s námi ještě nejeli, s kódem SLUSNITAXIKARI máte slevu - promluvte si s našimi řidiči osobně. Budou rádi," píše na Twitteru.

Modrý Anděl je taxislužbou, která však nabízí i specializované služby. Můžete si tak objednat i odvoz pro váš vůz v případě, že se například opijete v baru. Objednávat si profesionální řidiče můžete opět prostřednictvím mobilní aplikace, zažádat také můžete o přepravu vašeho domácího mazlíčka nebo dětské autosedačky. Cenu se dozvíte předem, její výše je podobná jako v případě Liftaga. 

Velkým fenoménem se pomalu stává Blablacar. Jde o platformu pro spolujízdu v Evropě. Uživatel v aplikaci zadá konkrétní jízdu, kterou potřebuje absolvovat. Následně si vybere řidiče, u kterého nalezne i hodnocení od jeho bývalých spolujezdců. U jednotlivých řidičů je uvedeno, kolik budou za jízdu požadovat peněz. 

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Doprava v Česku kolabuje. Nabourané kamiony, autobusy a hromadné nehody…

19.03.2018 09:53 Aktualizováno Ostrava - Na dálnici D1 mezi exity na Butovice a Hladké Životice na Novojičínsku se ráno stala…

Trolejbus najel v Otrokovicích do zaparkovaných aut

19.03.2018 08:02 Zlín - Trolejbus najel dnes ráno v Otrokovicích na Zlínsku do zaparkovaných aut, sedm jich poškodil…

D10 u Benátek uzavřela nehoda, směr na Prahu stál. V Přerově srazilo auto…

18.03.2018 17:10 Aktualizováno Benátky nad Jizerou (Mladoboleslavsko) - Nehoda osobního auta dnes zablokovala dálnici D10 u…

Metro v Brně? Město chystá zajímavou studii

16.03.2018 15:29 Brno - Brno se s Jihomoravským krajem dohodlo, že nechá zpracovat studii, která prověří možnosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama