První prázdninový víkend je tu. Vyhněte se odpolednímu provozu, radí expert

ROZHOVOR - Je 30. 6. a to pro většinu dětí znamená konec školního roku. Společně s nimi často zahájí dovolenou i rodiče. Hromadné odjezdy na prázdniny však mohou způsobit dopravní kolaps. V kolik hodin je nejvýhodnější vyrazit a kterým silnicím se vyhnout? Pro server EuroZprávy.cz odpovídal Petr Vomáčka z Ústředního automotoklubu ČR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Se začátkem léta hrozí dopravní zácpy

Začínají prázdniny. Jaký se očekává stav na silnicích dnes a v nadcházejícím víkendu?

Lidé budou odjíždět. Kolony se budou tvořit na výjezdech z velkých měst v České republice i v zahraničí. Samozřejmě záleží na tom, jak si řidiči rozloží cestu. Ale podle našich nejnovějších informací opravdu vyrazí všichni najednou, aby využili volna v prostředku následujícího týdne. Mnoho lidí pojede směrem do Chorvatska a Itálie.

Češi tedy na dovolenou vyrazí především autem?

Hojně využívaná jsou i letadla. Všechny lety směrem do Řecka, Egyptu, Tunisu či Španělska jsou stoprocentně naplněné. Naplněno je mimochodem také 98% všech hotelů na Chorvatském pobřeží.

Kdy bude situace na silnicích nejhorší?

Vypadá to, že lidé pojedou především dnes a zítra (30.6. a 1.7.), výjimečně někdo i v neděli. Další nápor pak čekáme v neděli 9.7, to se zase bude část lidí vracet.

O svátcích v průběhu příštího týdne bude situace klidnější?

Přesně tak. Část lidí sice zůstane ještě v pondělí a v úterý v práci a vezme si volný jen pátek, ale většina rozhodně začne dovolenou v nadcházejícím víkendu. Můžeme však čekat, že ti s kratším volnem vyrazí v úterý dopoledne či ve středu.

V kolik hodin je podle vás nejlepší se vydat na cestu?

Ideálně dnes do 14. hodiny, pak už se situace bude postupně jen zhoršovat. Dále pak pozdě přes noc, což u nás znamená vyrazit zhruba ve 22.00. Ale pozor, není to pro každého. Kdo není zkušený řidič, tak ať raději přes noc vůbec nejezdí – hrozí totiž mikrospánek, nejvíce mezi 3. a 4. hodinou ranní.

Které spoje budou nejvíce problematické?

V rámci ČR je to klasicky dálnice D1, která je v současné době modernizována. Dále silnice v okolí Benešova. Na jihu Čech je to úsek, ve kterém se prodlužuje stavba dálnice D3. Když se přesuneme západněji, bývá vytížen konec dálnice D4 u Příbrami. Očekává se problém s výjezdem na Mladou Boleslav a tradičně budou zácpy kolem letiště v Praze. Opravuje se silnice mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou, to zpomalí provoz. Práce probíhají také na úseku Brno – Vyškov.

A v zahraničí?

Pod Mikulovem směrem na Vídeň se staví nová dálnice a částečně tam vyjíždí na komunikaci technika. Problém vznikne i v samotné Vídni. Velký provoz se očekává kolem Záhřebu a dálnice směrem na jih. Na mnoha místech na trase směrem do Chorvatských letovisek probíhají opravy silnic.

Máte nějakou radu pro řidiče, kteří se přeci jen rozhodnou vydat se na cestu v dopravní špičce?

Rozhodně doporučuji mít vždy natankováno minimálně půl nádrže. Může se stát, že bude kolona a auto tam bude stát delší dobu. Vše co potřebujeme při řízení a během jízdy mít zrovna s sebou – nespoléhat se tedy na zastávku po cestě. Pití, jídlo a určitě nějakou zábavu či hračky pro děti.

S malými dětmi cestuje hodně lidí. Na co by si měli dát pozor?

Děti by se měli vyvarovat smaženému jídlu. Rozhodně ne smažené sýry, hranolky, krokety a podobně. Cesta je dlouhá a jak děti sedí v sedačce, tak mají sevřený žaludek a jakmile se smažené zkombinuje navíc s něčím sladkým, tak je velké riziko, že děti začnou zvracet. A to je na dlouhé cestě problém.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praha zavřela Libeňský most, tramvaje odkloněny. Radnice jsou zahlcené…

19.01.2018 14:56 Aktualizováno Praha - Od dnešní noci je do odvolání uzavřen Libeňský most v Praze, což znamená velké změny v MHD.…

Tragická nehoda zastavila provoz na dálnici D11

18.01.2018 21:19 Chlumec nad Cidlinou (Hradecko) - Tragická dopravní nehoda na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou na…

Praha dnes uzavře Libeňský most, je v havarijním stavu

18.01.2018 19:32 Aktualizováno Praha - Vedení hlavního města dnes v noci uzavře do odvolání pro automobily i tramvaje Libeňský…

Na trase Nová Pec - Černý Kříž srazil vlak auto

18.01.2018 19:04 Nová Pec (Prachaticko) - Po srážce motorového vlaku s osobním autem je zavřená trať z Nové Peci na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama