Dámské oddíly doporučila EU. Jsou ve 176 vlacích ČD

Praha - V roce 2012 spustily České dráhy službu tzv. dámských oddělení v některých vlakových soupravách. Opatření již tehdy vzbudilo řadu odpůrců, zejména ze strany mužů. Unie otců na dráhy tehdy podala trestní oznámení. Jak se služba za téměř 5 let fungování osvědčila?

Přidejte svůj názor 17 komentářů

Vlaky

Službu dámských oddílů zavedly České dráhy v roce 2012. Jde o specifické oddíly, které ČD nabízí ve většině vlaků Euro city a Expres. Tehdy oddíl doplnil nabídku tzv. klidových oddílů či oddílu pro cestující s dětmi. Primárně tak byly oddíly určené pro ženy a dívky, které se za tmy bojí cestovat v uzavřeném kupé společně s muži. Inspirací bylo pro ČD sousední Rakousko, kde byly oddíly zavedeny již několik let. 

"Oddíly mají za cíl poskytnout samostatně cestujícím ženám a dívkám pocit vyšší bezpečnosti a jistoty, hlavně na okraji dne. Oddíly jsou v blízkosti služebních prostor, kde se ve zvýšené míře pohybuje náš personál," sdělil pro EuroZprávy.cz mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Dalším důvodem, proč byly oddíly tehdy zavedeny, byla dle mluvčího četná doporučení orgánů Evropské unie. EU vydala doporučení k vyhrazování speciálních míst pro ženy například na parkovištích, kdy místo pro ženy je vyhrazeno blíže k východu. 

Služba je dle mluvčího stále využívána. "Služba je ženami/dívkami využívaná, i když ne všechny ji vyžadují," zmínil. Jeden vyhrazený dámský oddíl zpravidla sestává ze šesti míst. "Vyhrazené dámské oddíly jsou nyní ve 176 dálkových vlacích různého typu," dodává Šťáhlavský. V některých vlacích však byly oddíly zrušeny. "Ve vlacích, kde byly zařazeny velkoprostorové vozy byla služba zrušena. Jedná se například o vlaky na trase Praha - Vídeň," upřesnil mluvčí ČD. 

Velkoprostorové vozy nejsou uzavřené a je v nich lepší viditelnost a přehlednost. "Navíc samo přehledné uspořádání vozu bez uzavřených malých oddílů snižuje možnost vzniku nějakého ohrožení nebo nejistoty," dodává Šťáhlavský.

V roce 2012 podalo Občanské sdružení Unie otců trestní oznámení pro podezření ze spáchání trestného činu diskriminace skupiny lidí. Jak je to s vyřízením trestního oznámení, ČD nevědí. "V této věci nemáme informace," reagoval mluvčí ČD. 

Jak je to v případě, kdy si do ženského oddílu sedne muž? Podle Šťáhlavského má muž právo usednout do oddílu v situaci, kdy není obsazen ženami, nebo po předchozím souhlasu žen. Výjimka nastává také v době zvýšené přepravy ve vlaku. "Vlak je obsazen a tedy hlavní význam oddílu - zajištění pocitu bezpečí a jistoty - odpadá, protože jsou všude kolem lidé, pak oddíl mohou využít i muži," upřesnil Šťáhlavský. ČD nabízejí různé typy vyhrazených oddílů a podmínky jsou podobné Podobné pravidlo prý platí i pro oddělení pro cestující s dětmi. Jednotlivá oddělení jsou vždy řádně označena. 

Vstupte do diskuze (17)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na pardubickém letišti přibude dráha pro malá letadla

26.04.2018 18:19 Pardubice - Společnost East Bohemian Airport (EBA), která v Pardubicích provozuje civilní letiště,…

Turisté se mohou těšit na lepší spojení k Balatonu nebo do Chorvatska,…

26.04.2018 18:14 Praha - Tuzemští autobusoví dopravci posilují letní provoz do turistických destinací. Dopravce…

Budoucnost bude patři elektromobilům, myslí si dvě pětiny Čechů

26.04.2018 17:33 Praha - Více než dvě pětiny Čechů vidí budoucnost automobilové dopravy za 30 let v elektrických…

Pražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu. Barbarství, láteří…

24.04.2018 18:46 Aktualizováno Praha - Pražští radní dnes podpořili zbourání Libeňského mostu. Na jeho místě má vzniknout nový.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama