Novičok v Česku zkoumáme, tvrdí Univerzita obrany. A my zjistili, jak to opravdu je

Praha - Diskuse o novičoku v Česku stále plní stránky českých i zahraničních deníků. Parlamentní listy včera uveřejnili bombastický článek o tom, že se na anglické mutaci webu brněnské Univerzity obrany objevila zmínka o tom, že univerzita zkoumá novičok. Jak ale zjistily EuroZprávy.cz všechno je trochu jinak.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Plynová maska

Prezident Zeman na Barrandově tvrdil, že má od tajné služby zprávy, že se novičok byl v ČR vyroben a krátce potom zničen. Tuto informaci však popřela jak Bezpečnostní informační služba, tak předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. 

Sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství se dnes usnesla na tom, že podobná látka byla v rámci mikrosyntézi v Česku vytvořena.  „Zcela prokazatelně nešlo o látku, kterou měl být otráven ruský agent Skripal,“ uvedl šéf komise Vít Rakušan. 

„(Komise - pozn. redakce) vyzývá prezidenta České republiky, aby zachovával utajovaný režim zpravodajských informací, a v případě nejasností, aby danou věc konzultoval primárně s vládou České republiky a s českými tajnými službami," uvádí na svých stránkách Rakušan výsledky komise. 

Parlamentní listy přišly včera se senzační zprávou, že se na anglické mutaci webu brněnské Univerzity obrany objevila zmínka o novičoku. Tím se má údajně zabývat oddělení chemické a radiační ochrany, které zajišťuje výuku obecných chemických a jaderných disciplín. Oddělení také řeší úkoly aplikovaného výzkumu. 

Jak ale zjistily EuroZprávy.cz, senzační odhalení tohoto webu se ve skutečnosti vůbec nekoná. Vše je totiž úplně jinak, než jak server řazený mezi dezinformační média tvrdí.

„Skutečnost, že na anglické verzi webových stránek Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení Univerzity obrany je novičok citován mezi bojovými chemickými látkami, je známá v médiích již delší dobu. Je proto s podivem, že server Parlamentní listy ve včerejším článku " Novičok? Ten zkoumáme, má na webu česká univerzita. Podívejte se sami", přišel s tímto "senzačním odhalením". V anglické mutaci webu jsou oproti české verzi pouze bližší podrobnosti k vědeckému záměru ústavu," uvedl pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí univerzity Vladimír Šidla. 

„Posláním tohoto vědeckého ústavu Univerzity obrany je aplikovaný výzkum v oblasti ochrany proti soudobým a perspektivním zbraním hromadného ničení, dalším vojensky významným toxickým sloučeninám a průmyslovým nebezpečným látkám. Skupina látek nazývaná "Novičoky" má potenciální vojenské využití a proto stejně jako skupina doposud známých bojových chemických látek je předmětem jeho zájmu a výzkumu. O těchto látkách byly zpracovány rešerše a následně publikován článek v časopisu Chemické listy," doplnil Šidla. 

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trojánek přestoupí z Prahy na Vysočinu, šéf policie žádosti vyhověl

24.05.2018 16:39 Praha - Ředitel pražské policie Miloš Trojánek se od 1.června přesune do čela sboru na Vysočině.…

Česko dá na válečné hroby v cizině čtyři miliony, část peněz poputuje do…

23.05.2018 12:13 Praha - Česká republika dá na péči o české válečné hroby letos opět čtyři miliony korun. Rozhodla o…

Českem projede konvoj americké armády: 400 vozidel, 1000 vojáků

23.05.2018 10:10 Praha - Českem příští týden projede konvoj americké armády, který z Německa zamíří přes Polsko na…

Podezřelé armádní zakázky? Kauzu probere předsednictvo Bezpečnostní rady

23.05.2018 09:35 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) chce probrat pochybnosti kolem armádních zakázek na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama