Část gripenů přeletěla kvůli odstávce věže z Čáslavi do Pardubic

Čáslav (Kutnohorsko) - Pět letounů JAS-39 Gripen dnes dopoledne odletělo z čáslavské základny na záložní letiště v Pardubicích, kde zůstanou do 2. května. Důvodem výluky leteckého provozu je technická odstávka čáslavské řídicí věže. Zbývajících devět gripenů a ostatní letouny zůstanou po dobu výluky v Čáslavi, řekl ČTK mluvčí základny Tomáš Maruščák.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Gripen

"Během necelých dvou týdnů budou obměněny hardwarové prvky a proběhne upgrade softwarového vybavení," uvedl mluvčí. Plánován je i servis náhradních zdrojů energie či údržba radiolokační techniky. "Tyto činnosti nelze provést bez technické odstávky stanoviště letových a provozních služeb," dodal Maruščák.

Ochrana vzdušného prostoru České republiky v rámci aliančního systému protivzdušné obrany tak bude dočasně zajištěna z Pardubic. Další odstávka řídicí věže je podle Maruščáka plánována ještě letos v prosinci a potrvá opět dva týdny. I v tomto případě se gripeny přesunou na pardubické letiště, odkud budou zabezpečovat ochranu vzdušného prostoru.

Podobné výluky bývají v pravidelných intervalech. Gripeny se do Pardubic přemisťovaly také loni v létě a na podzim, důvodem byla tehdy oprava pojížděcích drah na čáslavské základně. Kvůli rekonstrukci vzletové a přistávací dráhy bude na podzim zavřené i pardubické letiště, výluka potrvá dva měsíce. Civilní lety se přesunou jinam, společnost East Bohemian Airport o změnách s dopravci teprve jedná.

Základna vojenského letectva v Čáslavi, oficiálně 21. základna taktického letectva, je jednou ze dvou bojových složek vzdušných sil Armády ČR. Druhou je vrtulníková základna v Náměšti nad Oslavou. Tradice vojenského letectva v Čáslavi sahá do roku 1955, do plného provozu bylo letiště uvedeno v srpnu 1958. Základna je nyní kromě gripenů vybavena i bitevníky L-159 ALCA a cvičnými L-39 Albatros a L-159.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Českem projede konvoj americké armády: 400 vozidel, 1000 vojáků

23.05.2018 10:10 Praha - Českem příští týden projede konvoj americké armády, který z Německa zamíří přes Polsko na…

Podezřelé armádní zakázky? Kauzu probere předsednictvo Bezpečnostní rady

23.05.2018 09:35 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) chce probrat pochybnosti kolem armádních zakázek na…

Mise v Pobaltí začne v červnu, prozradila Šlechtová

22.05.2018 18:32 Praha - První vojáci do Pobaltí v rámci posílené přítomnosti NATO na východním křídle aliance…

Výdaje na obranu ČR? Šlechtová jde rázně proti nové vládě

22.05.2018 17:52 Aktualizováno Praha - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) nesouhlasí s formulací v navrhovaném…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama