Na nová cvičení odjedou stovky českých vojáků

Praha - Česká armáda vyšle na další cvičení stovky vojáků. Až 250 vojáků ze 4. brigády rychlého nasazení se bude na podzim připravovat v Německu s tamními kolegy na účast v alianční předsunuté misi v Pobaltí. Do dalšího cvičení v Německu se v říjnu zapojí společně s Američany české speciální síly. Změny v letošních plánovaných cvičeních předloží vládě ve středu ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO). ČTK to řekl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Armáda České Republiky

Vláda seznam cvičení na letošní rok schválila na začátku prosince. Materiál počítal se zapojením do 142 cvičení v zahraničí a s konáním 69 cvičení v ČR. Vojáci nově plánují účast na dalších 12 zahraničních cvičení a uspořádání dalších tří v České republice. "Materiál zároveň obsahuje upřesňující informace o 48 již schválených cvičeních s účastí Armády ČR," podotkl Fajnor.

Nejvýznamnějším nově plánovaným cvičením je podle něj Creval eFP BG I/2019 Letzlingen, které proběhne letos v listopadu. Zúčastní se ho 250 vojáků 41. mechanizovaného praporu ze 4. brigády rychlého nasazení. S německými vojáky budou cvičit nasazení v misi Enhanced Forward Presence. V jejím rámci aliance rozmístila v reakci na zhoršení vztahů s Ruskem své jednotky v Pobaltí a v Polsku.

Přípravou na nasazení v operacích bude i červencové cvičení Sharp Shooter v Německu, kterého se zúčastní 100 příslušníků 4. brigády rychlého nasazení. "Za zmínku stojí ještě cvičení Urban v Německu, kde budou na začátku října partnery českých vojáků Američané," uvedl Fajnor. Cílem bude příprava čtyřicítky specialistů 601. skupiny speciálních sil. Cvičení bude následně pokračovat i v České republice.

"V Česku přibylo ještě téměř měsíční cvičení Coronat Mask, jehož se v září zúčastní příslušníci ozbrojených sil Německa, Polska a Slovenska," dodal Fajnor. Třetím cvičením na území ČR, o němž bude nově vláda zpravena, je cvičení Shining Spur na přelomu července a srpna. Zúčastní se jej spolu s příslušníky 4. brigády rychlého nasazení 80 amerických vojáků a jeho cílem bude rozvoj spolupráce a taktiky mechanizovaných jednotek.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část gripenů přeletěla kvůli odstávce věže z Čáslavi do Pardubic

20.04.2018 11:13 Čáslav (Kutnohorsko) - Pět letounů JAS-39 Gripen dnes dopoledne odletělo z čáslavské základny na…

Nový ředitel GIBS vzejde z výběrového řízení, uvedl Babiš před poslanci

19.04.2018 15:46 Praha - Nový ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vzejde z výběrového řízení,…

Petr Lessy končí jako policejní přidělenec na Slovensku

19.04.2018 15:29 Bratislava/Praha - Bývalý policejní prezident Petr Lessy končí ve funkci styčného důstojníka…

Policie zkouší superrychlé BMW, jezdit bude v Plzeňském kraji

19.04.2018 12:04 Plzeň - Policisté testují další hybridní vůz BMW i8, který mají zapůjčený na půlroční testování.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama