Centrálu proti zločinu opustilo 112 policistů, přišlo 128 nových. Mazánek útvar vychvaluje

Praha - Národní centrálu proti zločinu (NCOZ) za první rok a půl fungování opustilo 112 policistů, z toho 62 odešlo do civilu a 50 bylo přeřazeno do jiných policejních útvarů. Za stejné období naopak přišlo 128 nových policistů. K poslednímu dni loňského roku centrála měla celkem 811 členů, což byl podstav 64 lidí.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Policie ČR

Obavy z odchodů zkušených policistů byly jedním z hlavních argumentů odpůrců reorganizace z roku 2016, kteří tvrdili, že to povede k zastavení vyšetřování některých kauz. Ředitel útvaru Michal Mazánek dlouhodobě kritiku odmítá. Čísla ukazují, že ke konci loňského roku přišlo o 16 víc lidí, než odešlo. "Drtivá většina nových policistů jsou zkušení policisté, hovoříme zhruba o čtyřech pětinách," podotkl Mazánek.

Podle něj si útvar stále "sedá". "Už jsme úplně někde jinde, než to bylo po sloučení nebo na začátku loňského roku," zdůraznil Mazánek. Zlepšuje se podle něj i spolupráce mezi detektivy, kteří původně pocházeli z konkurenčních útvarů.

Odmítá kritiku vrchních státních zastupitelství z poslední doby, že by detektivové sami vyhledávali míň případů. "Kritika podle mě není cílená, že bychom případy nevyhledávali, ale že bychom měli vyhledávat víc případů, které budou patřit vrchním státním zastupitelstvím," uvedl Mazánek.

Z nových případů loňského roku nejčastěji NCOZ spolupracovala s krajskými státními zástupci, a to na 90 kauzách. Vrchní státní zástupci měli na starosti 78 případů, okresní státní zástupci pak 60. Mazánek považuje vztahy se státními zástupci za korektní. "Určitě vůči sobě nemáme nějaké averze," řekl Mazánek.

NCOZ loni zabavila zločincům majetek za více než 2,6 miliardy korun. Meziročně šlo o pokles zhruba o 3,4 miliardy Kč. Mazánek k tomu řekl, že je to způsobeno tím, že stát zlepšil různé kontrolní mechanismy a majetek zabavuje ještě dřív, než se trestný čin stane a případ začne vyšetřovat policie.

"Nehledal bych negativa v tom, že jsme zajistili méně. Stát si nastavuje mechanismy, které ho chrání, a to je dobře," řekl ČTK Mazánek. Ze stejných důvodů podle něj loni pokleslo zajišťování majetku zločinců i u ostatních složek policie. Proti roku 2016 šlo o snížení o 5,4 miliardy korun, tehdy však policie zločincům zabavila nejvíc majetku v novodobé historii státu za téměř deset miliard.

Podle Mazánka také nemůže zajišťování výnosů z trestné činnosti růst napořád. "Ideální by samozřejmě bylo, kdyby si stát nastavil taková opatření, že nebude co zajišťovat, ale to je samozřejmě nereálné," poznamenal.

Pod NCOZ spadá také projekt Daňové Kobry, který tvoří policisté, celníci a specialisté finanční správy. Funguje od poloviny roku 2014 a zaměřuje se na boj proti velkým daňovým únikům. Tým v loňském roce zabránil úniku více než 1,4 miliardy korun ze státního rozpočtu. V roce 2016 bylo uchráněno přes 3,3 miliardy korun.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mise v Pobaltí začne v červnu, prozradila Šlechtová

22.05.2018 18:32 Praha - První vojáci do Pobaltí v rámci posílené přítomnosti NATO na východním křídle aliance…

Výdaje na obranu ČR? Šlechtová jde rázně proti nové vládě

22.05.2018 17:52 Aktualizováno Praha - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) nesouhlasí s formulací v navrhovaném…

Radary pro armádu šetří policie, podle Šlechtové jsou zjištění velmi…

22.05.2018 16:42 Praha - V souvislosti se zakázkou na mobilní radary za několik miliard korun pro českou armádu…

Brutální zákrok české policie? Internetem se šíří video s těhotnou ženou

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Sociální sítě od nedělního dne žijí videem, které zachycuje zákrok Městské policie na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama