Kdo povede českou armádu? Šlechtová navrhne nového náčelníka generálního štábu

Praha - Současnému náčelníku generálního štábu Josefu Bečvářovi vypršelo funkční období loni v létě. Předchůdce ministryně Karly Šlechtové Martin Stropnický (ANO) nástupce šéfa armády nehledal kvůli sněmovním i prezidentským volbám a Bečvářovi mandát prodloužil o rok.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Náčelník generálního štábu Josef Bečvář

"Budu to já, kdo bude navrhovat nového náčelníka. S tím bude souviset rekonstrukce celého generální štábu a chci, aby to činil již nový (náčelník štábu)," uvedla dnes Šlechtová ve Sněmovně, kde hájila postoj vlády k posílení financování armády.

"Nastavujeme nové řízení celého generálního štábu, já doufám, že funkčně," dodala. Připomněla, že za pět týdnů ve funkci navštívila dvě porady generálního štábu a řadu posádek. Výcvik vojáků chce přizpůsobil potřebám aliančních závazků, ale například i spolupráci s Německem.

Se Stropnickým hovořila naposledy v prosinci. "Bavili jsme se o tom, že zakázky jsou mi předávány v mašličkách. Stav tomu neodpovídá," uvedla Šlechtová s tím, že blíž se k tomu vyjadřovat nebude. V úterý zadala na ministerstvu úkol zjednodušit zadávací řízení.

Sněmovna dnes zamítla předlohu ODS, která předpokládala postupný růst armádního rozpočtu až na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP). ODS argumentovala mimo jiné tím, že jde o nepsaný závazek Česka vůči Severoatlantické alianci. Šlechtová k tomu řekla, že ctí alianční závazky, ale v letošním a příštím roce je nereálné, aby do armády šla dvě procenta HDP. Zakázky nejsou dostatečně připraveny, upozornila ministryně.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mise v Pobaltí začne v červnu, prozradila Šlechtová

22.05.2018 18:32 Praha - První vojáci do Pobaltí v rámci posílené přítomnosti NATO na východním křídle aliance…

Výdaje na obranu ČR? Šlechtová jde rázně proti nové vládě

22.05.2018 17:52 Aktualizováno Praha - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) nesouhlasí s formulací v navrhovaném…

Radary pro armádu šetří policie, podle Šlechtové jsou zjištění velmi…

22.05.2018 16:42 Praha - V souvislosti se zakázkou na mobilní radary za několik miliard korun pro českou armádu…

Brutální zákrok české policie? Internetem se šíří video s těhotnou ženou

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Sociální sítě od nedělního dne žijí videem, které zachycuje zákrok Městské policie na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama