O prezidentovi rozhodnou i vojáci na misích, museli si vyřídit voličský průkaz

Praha - Pro vojáky platí stejná pravidla jako pro ostatní Čechy, kteří se v době prezidentských voleb budou krátkodobě nacházet v zahraničí. Vojáci v misích se mohou hlasování zúčastnit, jen pokud si vyřídili voličských průkaz.

Přidejte svůj názor

Armáda České Republiky

Česká armáda má v současné době na zahraničních misích téměř 400 vojáků. Nejvíce jich působí v Afghánistánu, a to asi 240.

Na samotném průběhu voleb se domluvily ministerstva obrany a zahraničních věcí. Dohodnutá pravidla zohledňují konkrétní bezpečnostní situaci, organizační možnosti i zájem samotných vojáků.

Vojáci tak budou moct volit buď ve volebních místnostech přímo na zastupitelských úřadech, nebo pro ně budou zřízeny za účasti zástupců velvyslanectví volební místnosti v místě působení jednotky. "Tato praxe je prověřena řadou předchozích voleb, kterých se naši vojáci v zahraničí účastnili," uvedla mluvčí generálního štábu Vlastimila Cyprisová.

Hlasování a následné sčítání hlasů se poté uskuteční standardně. Zvláštní volební místnosti připadají v úvahu především v misích s horší bezpečnostní situací, jako je Irák nebo Afghánistán.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš zahájil kázeňské řízení s šéfem GIBS

19.03.2018 16:17 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes zahájil kázeňské řízení s ředitelem GIBS Michalem…

Poprask kolem Novičoku? Nikdo neví, co je to za látku, říká vojenský expert

17.03.2018 19:16 Aktualizováno Brno - Šéf Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář tvrdí, že se otravné látky v České…

Čeští vojáci dostali medaile za misi v Mali

16.03.2018 15:00 Praha - Čeští vojáci dostali medaile za nasazení v misi v Mali, v budoucnu by jich do země mohla…

O co jde Babišovi? Expremiér Sobotka přišel s vážným obviněním

15.03.2018 18:43 Aktualizováno Praha - Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi se snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama