Škrcení a fackování mladíka? Soud jednoho policistu osvobodil, druhého má řešit vnitro

Praha - Obvodní soud v Praze dnes zprostil viny policistu Martina Koppa, který čelil obžalobě z napadení mladíka na služebně. Podle veridktu nebylo prokázáno, že ho škrtil. Případ dalšího policisty Jana Nekvapila, který měl dát mladíkovi dvě facky, předal soud k posouzení ministerstvu vnitra. Mohlo by jít o kárné provinění.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Policie ČR, ilustrační fotografie

Incident se stal 31. března 2016, den poté, co z Prahy odjela oficiální státní delegace čínského prezidenta Si Ťin-Pchinga. Mladík, který s kamarády odcházel z Riegrových sadů, začal vykřikovat na hlídku policistů a vojáků, že by se měli za zásahy v souvislosti s návštěvou prezidenta stydět. Obžalovaní policisté tvrdí, že jim vulgárně nadával, což si myslí i soudkyně Iva Fialová. Proto ho prý legitimovali a nakonec spoutali. Mysleli si, že vyndává z kapsy zbraň, ačkoliv to byl telefon.

Za legitimování i spoutání si podle Fialové může mladík z velké části sám. "Pokud překročí hranice zákona, musí počítat s následky," uvedla. Mimo jiné také řekla, že pokřikování na policisty bylo řádným důvodem k legitimování mladíka. Jeho "svedení" na kapotu auta bylo podle soudkyně také v pořádku, upozornila na případy ze zahraničí, které často končí smrtí zadržených.

Podle ní muži mělo dojít, že policisté nejsou v ulicích z vlastní vůle, ale že ho naopak chrání před případným nebezpečím. "Hájili i jeho zájmy," dodala. Mladík podle Fialové neprojevoval dostatek respektu, a to i před soudem.

Podle obžaloby Nekvapil v budově policejního oddělení v pražských Vinohradech dal mladíkovi dvě facky, když seděl na židli se spoutanýma rukama za zády. Policista Kopp mu podle spisu později pouta sundal, začal ho škrtit a chtěl po něm, aby se už nikdy policistů neptal na důvody, proč má předložit občanský průkaz. Podle obžaloby mu dal také jednu facku.

"Jednání popsané v obžalobě stran obžalovaného Koppa nebylo prokázáno ničím," řekla soudkyně. To, že Nekvapil mladíka uhodil, je však vidět na kamerovém záznamu. Podle soudkyně však pouze jednou.

Podle státní zástupkyně Martiny Adámkové nebyla zachována mladíkova lidská důstojnost, nebyl proti němu potřeba tak tvrdý zákrok a vznikla mu také bezdůvodná újma, což je proti předpisům.

Rozsudek není pravomocný, státní zástupkyně se proti němu na místě odvolala. Policisté se práva na odvolání vzdali. Za zneužití pravomoci jim hrozí až pět let vězení nebo zákaz činnosti, žalobkyně pro ně navrhovala podmínky.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostravští policisté se fotili s Kajínkem. Nevkusné, zuří ministr Metnar

23.03.2018 21:11 Ostrava - Policisté v Ostravě prověřují počínání svých kolegů, kteří se vyfotili s omilostněným…

Šéf NATO tlačí na Česko? Stav ekonomiky umožňuje dávát víc na obranu, řekl

22.03.2018 14:55 Brusel - Ekonomický růst a stav veřejných financí Česka jsou podle generálního tajemníka NATO…

Zeman podepsal jmenování Opaty náčelníkem generálního štábu

22.03.2018 13:42 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal jmenování Aleše Opaty (53) do funkce náčelníka generálního…

Armáda ČR vytvoří další pluk, plán na třetí brigádu se odkládá

22.03.2018 12:48 Praha - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) dnes řekla, že armáda zatím nebude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama