Ministři obrany ČR a SR podepsali dokument o vzdušné obraně

Praha/Bratislava - Prováděcí dohodu k dříve dojednané smlouvě mezi Českem a Slovenskem o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru dnes v Bratislavě podepsala ministryně obrany Karla Šlechtová se svým slovenským kolegou Peterem Gajdošem. Pilotům jedné země bude umožněno zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu bývalého Československa.

Přidejte svůj názor

Karla Šlechtová, ministryně obrany

Šlo by například o situaci, kdy by teroristé unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit. Dokument zároveň předpokládá vzájemnou pomoc v případě, že by jedna ze zemí nebyla s to zajistit ochranu svého vzdušného prostoru. Detaily spolupráce určuje právě prováděcí dohoda.

"V praxi to znamená, že si budeme poskytovat vzájemnou spolupráci při ochraně vzdušného prostoru. Je jedno, jakými prostředky vzdušné ochrany nebo jinými systémy protivzdušné obrany," řekl Gajdoš.

Překážkou naplnění projektu takzvaného společného nebe, který podpisem prováděcí dohody vstupuje do praxe, není podle ministrů skutečnost, že armády obou států bývalé československé federace využívají rozdílné typy stíhaček. "Co se týče toho, že Česká republika vlastní gripeny a Slovenská republika vlastní migy (...), byla jsem ujištěna, že žádný problém zde není," řekla Šlechtová.

Ministři hovořili také o možnostech spolupráce českých a slovenských zbrojařských podniků při modernizaci armád obou zemí. "Očekávám i vzájemnou spolupráci česko-slovenských firem. Pro mě je to jedna z priorit," řekl Šlechtová. Dodala, že česká i slovenská vláda ve svém programovém prohlášení počítají s podporou domácího obranného průmyslu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš zahájil kázeňské řízení s šéfem GIBS

19.03.2018 16:17 Praha - Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) dnes zahájil kázeňské řízení s ředitelem GIBS Michalem…

Poprask kolem Novičoku? Nikdo neví, co je to za látku, říká vojenský expert

17.03.2018 19:16 Aktualizováno Brno - Šéf Vojenského výzkumného ústavu v Brně Bohuslav Šafář tvrdí, že se otravné látky v České…

Čeští vojáci dostali medaile za misi v Mali

16.03.2018 15:00 Praha - Čeští vojáci dostali medaile za nasazení v misi v Mali, v budoucnu by jich do země mohla…

O co jde Babišovi? Expremiér Sobotka přišel s vážným obviněním

15.03.2018 18:43 Aktualizováno Praha - Vláda Andreje Babiše (ANO) v demisi se snaží získat kontrolu nad bezpečnostními sbory…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama