Ministři obrany ČR a SR podepsali dokument o vzdušné obraně

Praha/Bratislava - Prováděcí dohodu k dříve dojednané smlouvě mezi Českem a Slovenskem o spolupráci při vzájemné ochraně vzdušného prostoru dnes v Bratislavě podepsala ministryně obrany Karla Šlechtová se svým slovenským kolegou Peterem Gajdošem. Pilotům jedné země bude umožněno zasáhnout za použití zbraní na území druhého státu bývalého Československa.

Přidejte svůj názor

Karla Šlechtová, ministryně obrany

Šlo by například o situaci, kdy by teroristé unesli civilní letadlo a chystali se s ním zaútočit. Dokument zároveň předpokládá vzájemnou pomoc v případě, že by jedna ze zemí nebyla s to zajistit ochranu svého vzdušného prostoru. Detaily spolupráce určuje právě prováděcí dohoda.

"V praxi to znamená, že si budeme poskytovat vzájemnou spolupráci při ochraně vzdušného prostoru. Je jedno, jakými prostředky vzdušné ochrany nebo jinými systémy protivzdušné obrany," řekl Gajdoš.

Překážkou naplnění projektu takzvaného společného nebe, který podpisem prováděcí dohody vstupuje do praxe, není podle ministrů skutečnost, že armády obou států bývalé československé federace využívají rozdílné typy stíhaček. "Co se týče toho, že Česká republika vlastní gripeny a Slovenská republika vlastní migy (...), byla jsem ujištěna, že žádný problém zde není," řekla Šlechtová.

Ministři hovořili také o možnostech spolupráce českých a slovenských zbrojařských podniků při modernizaci armád obou zemí. "Očekávám i vzájemnou spolupráci česko-slovenských firem. Pro mě je to jedna z priorit," řekl Šlechtová. Dodala, že česká i slovenská vláda ve svém programovém prohlášení počítají s podporou domácího obranného průmyslu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odebírání DNA? Pražští soudci chtějí škrty v zákoně, obrátili se na…

17.01.2018 13:04 Praha/Brno - Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu…

Metnar exdetektiva Komárka kvůli kauze Čapí hnízdo mlčenlivosti nezbavil

15.01.2018 19:14 Praha - Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbavil bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti.…

Exšéf elitní jednotky Vojenské policie byl osvobozen, kauza mu vzala devět…

15.01.2018 13:36 Praha - Městský soud v Praze dnes rozhodl, že někdejší šéf Útvaru speciálních operací (SOG)…

Podivné mlčení kolem Dahlgrena: Policie ani věznice sebevraždu zatím…

12.01.2018 17:07 Aktualizováno Valdice - Sebevraždu Kevina Dahlgrena ve věznici Valdice vyšetřují kromě policie také Generální…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama