Zabíjet teroristy? K odstranění extremistické hrozby to nestačí, míní generál Pavel

Praha - V Praze se koná mezinárodní bezpečnostní konference (Prague Insecurity Conference), na níž promluvil i předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Většina bezpečnostních hrozeb, kterým Severoatlantická aliance v současnosti čelí, podle něj pochází od násilných extremistických organizací. Je proto nutné i nasazení nevojenské strategie v zemích, odkud problém pramení.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

NATO

"Tyto organizace, které plánují a provádějí útoky proti našim občanům, musíme odstrašit a ubránit se jim," řekl Pavel. Upozornil, že nestačí starat se o zajištění bezpečnosti na půdě členů aliance, ale je třeba zasáhnout v místech, kde problémy vznikají. Extremistické organizace podle něj těží z nestability v evropském sousedství.

Pavel upozornil, že nestačí využívat jen tvrdé vojenské nástroje, jako je použití zbraní proti extremistům. Podle něj je třeba širší paleta opatření, mezi něž patří i výcvik místních bezpečnostních sil nebo rozvojová pomoc, která pomáhá stabilizovat společnost v krizových oblastech.

Pavel také uvedl, že vedle teroristické hrozby vnímá NATO jako jednu z hlavních výzev pro kolektivní bezpečnost i ambice Ruska. Připomněl, že Moskva často využívá nevojenské nástroje jako dezinformace a propagandu, aby dosáhla vojenských cílů. Aliance na to podle něj reaguje. "Vojenskou strategii adaptujeme tak, aby dokázala čelit hybridním hrozbám, a to včetně kybernetických," řekl. NATO podle něj v této oblasti úzce spolupracuje s Evropskou unií.

V souvislosti s hybridními hrozbami se na konferenci hovořilo i o odolnosti zemí NATO vůči dezinformačním kampaním. "Fake news jsou závažný problém a NATO se jím zabývá," řekl Jan Havránek, který působí v úřadu generálního tajemníka aliance. Podle něj se ukazuje, že se členské státy NATO postupně učí na dezinformační kampaně reagovat.

"Vzali jsme si lekci z událostí v USA. Před letošními volbami v Německu panovaly obavy, že se do nich Rusko pokusí zasáhnout, jako to udělalo ve Spojených státech, ale úspěšné nebylo," řekl. Nerozváděl, zda měly dezinformace nějaký vliv na volby v Česku, podotkl pouze, že je tu patrná relativizace některých bezpečnostních hrozeb.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ostravští policisté se fotili s Kajínkem. Nevkusné, zuří ministr Metnar

23.03.2018 21:11 Ostrava - Policisté v Ostravě prověřují počínání svých kolegů, kteří se vyfotili s omilostněným…

Šéf NATO tlačí na Česko? Stav ekonomiky umožňuje dávát víc na obranu, řekl

22.03.2018 14:55 Brusel - Ekonomický růst a stav veřejných financí Česka jsou podle generálního tajemníka NATO…

Zeman podepsal jmenování Opaty náčelníkem generálního štábu

22.03.2018 13:42 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal jmenování Aleše Opaty (53) do funkce náčelníka generálního…

Armáda ČR vytvoří další pluk, plán na třetí brigádu se odkládá

22.03.2018 12:48 Praha - Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) dnes řekla, že armáda zatím nebude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama