Zabíjet teroristy? K odstranění extremistické hrozby to nestačí, míní generál Pavel

Praha - V Praze se koná mezinárodní bezpečnostní konference (Prague Insecurity Conference), na níž promluvil i předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel. Většina bezpečnostních hrozeb, kterým Severoatlantická aliance v současnosti čelí, podle něj pochází od násilných extremistických organizací. Je proto nutné i nasazení nevojenské strategie v zemích, odkud problém pramení.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

NATO

"Tyto organizace, které plánují a provádějí útoky proti našim občanům, musíme odstrašit a ubránit se jim," řekl Pavel. Upozornil, že nestačí starat se o zajištění bezpečnosti na půdě členů aliance, ale je třeba zasáhnout v místech, kde problémy vznikají. Extremistické organizace podle něj těží z nestability v evropském sousedství.

Pavel upozornil, že nestačí využívat jen tvrdé vojenské nástroje, jako je použití zbraní proti extremistům. Podle něj je třeba širší paleta opatření, mezi něž patří i výcvik místních bezpečnostních sil nebo rozvojová pomoc, která pomáhá stabilizovat společnost v krizových oblastech.

Pavel také uvedl, že vedle teroristické hrozby vnímá NATO jako jednu z hlavních výzev pro kolektivní bezpečnost i ambice Ruska. Připomněl, že Moskva často využívá nevojenské nástroje jako dezinformace a propagandu, aby dosáhla vojenských cílů. Aliance na to podle něj reaguje. "Vojenskou strategii adaptujeme tak, aby dokázala čelit hybridním hrozbám, a to včetně kybernetických," řekl. NATO podle něj v této oblasti úzce spolupracuje s Evropskou unií.

V souvislosti s hybridními hrozbami se na konferenci hovořilo i o odolnosti zemí NATO vůči dezinformačním kampaním. "Fake news jsou závažný problém a NATO se jím zabývá," řekl Jan Havránek, který působí v úřadu generálního tajemníka aliance. Podle něj se ukazuje, že se členské státy NATO postupně učí na dezinformační kampaně reagovat.

"Vzali jsme si lekci z událostí v USA. Před letošními volbami v Německu panovaly obavy, že se do nich Rusko pokusí zasáhnout, jako to udělalo ve Spojených státech, ale úspěšné nebylo," řekl. Nerozváděl, zda měly dezinformace nějaký vliv na volby v Česku, podotkl pouze, že je tu patrná relativizace některých bezpečnostních hrozeb.

Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Metnar po setkání se Zemanem: ČR musí zůstat mezi nejbezpečnějšími státy…

08.12.2017 16:25 Praha - Lubomír Metnar (za ANO) se chce v případě jmenování do funkce ministra vnitra zasadit o to,…

Vyzrazení identity tajné svědkyně? Případ Kotrče dostal NCOZ, mohlo by jít…

06.12.2017 14:29 Praha - Městský soud v Praze dnes předal Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) kauzu…

Munici v Květné budou i nadále střežit vojáci

06.12.2017 10:09 Aktualizováno Praha - Sobotkova vláda dnes na svém posledním zasedání ještě schválila prodloužení pomoci armády v…

ANO má smůlu? V klíčové otázce nemůže počítat s podporou KSČM a SPD

05.12.2017 10:45 Praha - Ministr obrany v demisi, Martin Stropnický, připustil, že hnutí ANO musí hledat jiné…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama