Jak to bylo při zákroku proti narušiteli na mítinku Zemana? Policie zveřejnila vlastní verzi celé akce

Lipník nad Bečvou – Policie se stala terčem kritiky po zásahu proti odpůrcům prezidenta Miloše Zeman v Lipníku nad Bečvou. Někteří politici mluvili o návratu do dob komunismu. Policie se ale brání a pokouší se vše uvést na pravou míru.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Policie ČR, ilustrační fotografie

Policisté v civilu v Lipníku zadrželi jednapadesátiletého Jaroslava Hensla, který na protest proti Zemanově politice pouštěl z okna místní restaurace píseň Modlitba pro Martu. Zvukaři hrozí pokuta až 15.000 korun za přestupek proti shromažďovacímu právu. Někteří politici takový postup označili za návrat k praktikám komunistického režimu.

Týdeník Policie ale připomíná, že akce v Lipníku nad Bečvou byla řádně oznámena akce, v tomto konkrétním případě se jednalo o setkání prezidenta republiky s občany. Podobnou akci by ale mohl uspořádat a oznámit každý plnoletý občan ČR. Toto řádně ohlášené shromáždění podle policie začali hlasitou hudbou narušovat lidé, kteří si v přilehlém objektu uspořádali vlastní akci.

„Dne 8. 11. 2017 na náměstí v Lipníku nad Bečvou 51letý muž narušil svou hlasitou produkcí řádně ohlášené setkání občanů s prezidentem České republiky, na základě čehož je podezřelý z přestupku proti právu shromažďovacímu. Muž byl policisty opakovaně vyzván, aby zanechal svého protiprávního jednání. Následně byl muž zajištěn podle zákona o Policii ČR a eskortován k podání vysvětlení na obvodní oddělení Policie ČR v Lipníku nad Bečvou k provedení dalších administrativních úkonů. Po podání vysvětlení bude muž propuštěn,“ popsal incident policejní mluvčí Libor Hejtman.

O den později policie dodala, že zadržený muž je podezřelý z přestupku „dle zákona o právu shromažďovacím č. 84/1990 Sb. tím, že bránil účastníkům shromáždění ve splnění účelu shromáždění nepřístojným chováním, kdy rušil svou hlasitou hudební produkcí projev jednoho z účastníků shromáždění. Za přestupek lze uložit pokutu do výše 15 000 korun.“

Jak zdůrazňuje týdeník, policie muže podezřelého z přestupku už v restauraci opakovaně vyzvala, aby hudbu ztišil. „Je na místě uvést, že dle platné legislativy je občan povinen výzvu úřední osoby, kterou takový policista je, uposlechnout. A jak potvrdili lidé z mužova okolí, policisté, byť byli v civilu, se muži před zákrokem identifikovali jako policisté. Muž je v tu chvíli ze zákona povinen uposlechnout výzvu úřední osoby, i za cenu, že s takovou výzvou nesouhlasí,“ píše server. Stěžovat si na „nezákonnost“ výzvy pak prý občan může až poté, co výzvu uposlechne.

Policisté poukazují na výroky některých politiků, včetně někdejšího ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, kteří hovoří a píší o zatčení, či dokonce zadržení – k tomu prý ale vůbec nedošlo. „Došlo k zajištění osoby podezřelé z přestupkového jednání. Zatčen může být člověk ve chvíli, kdy je na něj soudem vydán zatykač, což se v tomto případě nestalo. Zadržen je pak člověk takový, který je podezřelý z trestného činu. Ani k tomu však v tomto případě nedošlo. Těžko soudit, zda politici vydávají podobná stanoviska z neznalosti zákona, úmyslně, či ve snaze nahnat si nějaké politické body,“ uvádí Týdeník Policie.

„Jako vážně?? Kolikrát jste zažili, že soused pouštěl nahlas hudbu? A kolikrát se stalo, že ho policie zatkla? Exces? Nebo návrat před 89?“ napsal Pospíšil na twitteru. Podle policie ale politik plete dvě věci - rušení sousedů hudbou (řešit se dá ze strany policie v případě, že k němu dochází po 22. hodině, tedy že tím dochází k rušení nočního klidu) a narušování řádně ohlášeného shromáždění.

„Je naprosto jedno, kdo měl na náměstí shromáždění, demonstraci, či setkání s občany. Ať takovou akci pořádá kdokoliv, musí se všichni přítomní řídit zákony České republiky. Nemusíme s politikou prezidenta, či s jeho osobou, souhlasit, to nás však neopravňuje k páchání protiprávního jednání, byť jen na úrovni přestupku…“ dodává týdeník s tím, že neznalost zákona neomlouvá. „Pokud má se zákrokem policistů kdokoliv problém, pokud by se komukoliv zdál zákrok nezákonný, má možnost se obrátit na kontrolní orgány, tedy buď na Odbor vnitřní kontroly, či na Generální inspekci bezpečnostních sborů, která vyšetřuje trestnou činnost příslušníků bezpečnostních sborů,“ dodává týdeník.

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoda luxusního BMW i8 je uzavřena. Policie dle inspekce nepochybila

21.11.2017 15:44 Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) uzavřela vyšetřování květnové nehody…

Smrt policisty v Olomouci byla vražda. Pachatel se díval, jak oběť trpí

20.11.2017 11:16 Olomouc - Kriminalisté obvinili muže (33) z vraždy olomouckého policisty. Jeho smrt se původně…

Pražští policisté letos dopadli 241 kapsářů

19.11.2017 15:15 Praha - Pražští policisté letos do začátku listopadu zadrželi 241 kapsářů. Je to více než za celý…

Je střet s Ruskem nevyhnutelný? Máme informace přímo z centrály NATO

17.11.2017 21:57 Aktualizováno ROZHOVOR – Vzhledem k napjatým vztahům mezi NATO a Ruskem se nezřídka hovoří o druhé studené válce,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama