Policistovi utekl zadržený muž, soud mu uložil podmínku

Brno - Policistovi, kterému utekl zadržený muž, uložil dnes Městský soud v Brně trest 12 měsíců podmíněně odložených na 24 měsíců.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Soud se po zásahu Nejvyššího soudu (NS) zabýval částí kauzy krutého zacházení policistů se zadrženým mužem. V minulosti pravomocně odsoudil tři nyní už bývalé policisty, NS ale vrátil zpět k projednání případ Jiřího Zemánka, který měl podle obžaloby zadrženého muže střežit. Dovolání zbylých dvou mužů Petra Kölbla a Romana Leikeba NS odmítl. Nový rozsudek v části Zemánka není pravomocný.

Zemánek byl uznán vinným, že na podzim 2014 úmyslně zanedbal povinnosti strážní služby. Zadrženého muže připoutal k zábradlí na chodbě služebny v Rybářské ulici v Brně a odešel od něj. Muž se zbavil pout a vyskočil oknem z pátého patra. Dopadl na střechu ve výši druhého patra, avšak přežil.

Zemánek v dubnu 2016 odešel od městského soudu s trestem jeden a půl roku s odkladem na dva a půl roku, krajský soud mu po odvolání trest zmírnil na roční podmínku s odkladem na dva roky. Podle odvolacího soudu se nepodařilo prokázat, že by bývalý policista přinutil zadrženého, aby skočil z okna, a přiměl ho k sebevraždě, což konstatoval soud prvního stupně. Nejvyšší soud ale rozsudek v případě Zemánka zrušil a městský soud musel rozhodnout znovu.

Poté, co tehdy muž vyskočil z okna, Kölbl a Leikeb ho bili a nutili vstát, ačkoli měl zlomenou nohu, křičel bolestí, měl pěnu u úst a mělký dech. Nejvyšší soud jim potvrdil dva a půl roku vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky. Kölbl a Leikeb také mají zaplatit poškozenému dohromady 100.000 korun.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Opata se těší respektu vojáků i politiků. Generál Pavel mu přeje pevné…

26.04.2018 14:26 Praha/Brusel - Nastupující náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata je vysoce…

OBRAZEM: Prezident Zeman dnes jmenoval novým náčelníkem generálního štábu…

25.04.2018 20:55 Praha - Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Pražském hradě novým náčelníkem generálního štábu…

Armáda ČR má nového šéfa: Zeman jmenoval Opatu náčelníkem generálního štábu

25.04.2018 15:44 Aktualizováno Praha - Prezident Miloš Zeman dnes jmenoval na Pražském hradě novým náčelníkem generálního štábu…

Exšéf Hradní stráže se snaží očistit své jméno, u soudu zazní návrhy trestu

23.04.2018 16:40 Praha - Bývalý velitel Hradní stráže Petr Prskavec se snaží u soudu očistit své jméno. V případu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama